REKLAMA

Joanna Scheuring-Wielgus: Zostajemy w Nowoczesnej i walczymy o nią

 • Autor: PAP/JS
 • 02 lutego 2018 17:29
Joanna Scheuring-Wielgus: Zostajemy w Nowoczesnej i walczymy o nią Scheuring-Wielgus przypomniała, że razem z Joanną Schmidt oraz Krzysztofem Mieszkowskim, podejmując decyzję ws. zawieszenia swojego członkostwa w klubie, wystosowali trzy postulaty do członków klubu (fot. facebook)

Po spełnieniu naszych postulatów zostajemy w Nowoczesnej i walczymy o nią, bo jeszcze warto - tak decyzję o zakończeniu okresu zawieszenia członkostwa w klubie Nowoczesnej trojga posłów uzasadniała w piątek Joanna Scheuring-Wielgus.

Posłowie Joanna Scheuring-Wielgus, Joanna Schmidt oraz Krzysztof Mieszkowski zakończyli w czwartek (1 lutego) okres zawieszenia członkostwa w klubie Nowoczesnej. Decyzję o zawieszeniu posłowie podjęli w styczniu po odrzuceniu przez Sejm projektu "Ratujmy Kobiety 2017".

Scheuring-Wielgus przypomniała, że razem z Joanną Schmidt oraz Krzysztofem Mieszkowskim, podejmując decyzję ws. zawieszenia swojego członkostwa w klubie, wystosowali trzy postulaty do członków klubu. Jeśli po miesiącu nie zostałyby one spełnione, posłowie zapowiedzieli, że opuszczą Nowoczesną.

Jednym z postulatów trojga posłów było złożenie przez partię projektu ustawy o świadomym rodzicielstwie opracowany przez zespół pod kierownictwem Joanny Schmidt, który liberalizuje prawo aborcyjne. Projekt Nowoczesnej został złożony w Sejmie 18 stycznia.

Drugim postulatem było ponowne złożenie projektu ustawy aborcyjnej Komitetu "Ratujmy Kobiety 2017". Większość podpisów pod projektem złożyli posłowie Nowoczesnej, jednak w klubie nie ma wystarczającego poparcia, aby Nowoczesna mogła złożyć go samodzielnie w Sejmie. Brakujące podpisy pod projektem złożyli: posłanka PSL Urszula Pasławska oraz trzech posłów UED. Jak zapowiedziała Scheuring-Wielgus, projekt ma zostać złożony w Sejmie na najbliższym posiedzeniu.

Trzecim warunkiem postawionym przez polityków była dyskusja nad tożsamością ugrupowania. "Mieliśmy dwie bardzo długie i intensywne debaty nt. tożsamości Nowoczesnej" - oświadczyła Scheuring-Wielgus.

Jak zaznaczyła, w związku ze spełnieniem postulatów, posłowie podjęli decyzję o powrocie do klubu Nowoczesnej. "Stwierdziliśmy, że teraz trzeba o Nowoczesną powalczyć, bo jest jeszcze warto" - podkreśliła.

Posłanka zwróciła jednak uwagę, że także ostatnie głosowanie posłów Nowoczesnej nad ustawą o IPN było "nie takie, jak by sobie życzyła". Za nowelizacją ustawy o IPN zagłosowało 5 posłów Nowoczesnej; 2 było przeciw (w tym Scheuring-Wielgus); 13 wstrzymało się od głosu.

"W Nowoczesnej, oprócz posłów, których jest mało, jest 6 tysięcy osób w strukturach. W duchu odpowiedzialności za te osoby, które myślą podobnie jak my, którzy byliśmy zawieszeni, zostajemy w Nowoczesnej i walczymy o nią" - oświadczyła. "Nam chodziło o to, żebyśmy wrócili do tego, co zawsze w Nowoczesnej było i wyróżniało nas od PO - do rozmowy. Do tego wracamy i mam nadzieję, że będzie tak, jak kiedyś" - dodała Scheuring-Wielgus.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA