REKLAMA

Julian King powołany na komisarza UE

  • Autor: PAP/AT
  • 19 września 2016 18:00
Julian King powołany na komisarza UE Julian King (fot.wikipedia.org/gov.uk/HM Government)

Brytyjczyk Julian King został powołany na komisarza Unii Europejskiej. Decyzję tę podjęli przedstawiciele rządów państw unijnych w porozumieniu z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem - poinformowały służby prasowe Rady UE.

Brytyjczyk będzie komisarzem ds. unii bezpieczeństwa, co oznacza, że zajmie się sprawami związanymi np. z walką z terroryzmem oraz zorganizowaną przestępczością. Formalnie został powołany na czas, jaki pozostał do końca kadencji obecnej KE, czyli do 31 października 2019 r. Jeżeli jednak Wielka Brytania wystąpi z UE przed tą data, to King przestanie być członkiem Komisji.

Julian King, dotychczasowy ambasador brytyjski we Francji, został nominowany przez rząd w Londynie do KE na miejsce Jonathana Hilla, który zrezygnował ze stanowiska po czerwcowym referendum w Wielkiej Brytanii, w którym większość mieszkańców tego kraju opowiedziała się za jego wystąpieniem z UE. Hill odpowiadał za sprawy stabilności finansowej, usług finansowych i unię rynków kapitałowych. Tekę tę przejął wiceszef KE Valdis Dombrovskis.

W zeszłym tygodniu kandydaturę Kinga poparł Parlament Europejski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA