REKLAMA

Juncker: USA, NATO i UE to filary porządku światowego

  • Autor: PAP/JS
  • 08 lipca 2016 12:32
Juncker: USA, NATO i UE to filary porządku światowego Jean-Claude Juncker na spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą i szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. (fot. twitter/Donald Tusk)

Stany Zjednoczone, NATO i Unia Europejska to filary porządku światowego; wzajemnie się uzupełniamy - mówił w Warszawie szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker po spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą i szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.

"Stany Zjednoczone, NATO oraz Unia Europejska to filary porządku światowego; wzajemnie się uzupełniamy i wspólnie działamy na rzecz pokoju i stabilności w Europie, w naszym sąsiedztwie i poza nim" - powiedział Juncker na konferencji prasowej po spotkaniu. "Dlatego dzisiaj spotykamy się" - podkreślił.

Szef KE dodał, że podczas spotkania omawiano konsekwencje Brexitu. "Nie możemy rozpocząć negocjacji, dopóki nie dojdzie do złożenia odpowiedniego zawiadomienia przez władze brytyjskie, zgodnie z art. 50, o zamiarze wyjścia z UE" - oświadczył. Zaznaczył, że nawet po referendum w Wlk. Brytanii wciąż UE i Zjednoczone Królestwa są połączone wspólnotą interesów, nie tyko w dziedzinie bezpieczeństwa, ale także natury gospodarczej.

Zobacz: Obama: Europa najbliższym przyjacielem USA

Juncker podkreślił, że będą prowadzone negocjacje "z przyjaciółmi z Wlk. Brytanii. "Niewątpliwie to leży w naszym interesie, ale też i w interesie globalnym, by doprowadziły one do tego, że Wlk. Brytania będzie naszym mocnym sojusznikiem w ramach NATO i że będziemy dalej prowadzić ścisłe relacje między UE i Wlk. Brytanią" - dodał szef KE.

Juncker poinformował także, że rozmawiano o umowie handlowej TTIP, negocjowanej między USA i UE. "Chcielibyśmy zakończyć te negocjacje przed grudniem br." - powiedział szef KE. "Potwierdziłem nasz zamiar prowadzenia dalszych negocjacji" - dodał.

Czytaj też: Tusk: Nie ma wolności w Europie bez solidarności atlantyckiej

Szef KE złożył również kondolencje na ręce Baracka Obamy po strzelaninie w Dallas. "Zagrożenia względem naszego bezpieczeństwa mają różne przejawy i następują w różnych miejscach" - dodał. "Naszym pierwszym zobowiązaniem jest by wykazać się jednością i potwierdzić wspólne wartości, czyli prawa człowieka, wolność i demokrację i praworządność" - oświadczył. "To jest coś, co stanowi rdzeń sojuszu euroatlantyckiego; te wartości nas definiują" - podkreślił Juncker.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA