REKLAMA

Jurgiel: w stadninie w Janowie niegospodarność, wręcz oszustwa

 • Autor: bad
 • 05 kwietnia 2016 20:35
Jurgiel: w stadninie w Janowie niegospodarność, wręcz oszustwa - Dzisiaj otrzymałem kolejne materiały, które świadczą o niegospodarności, a wręcz mogę powiedzieć o oszustwach – poinformował minister Jurgiel. (fot. Adrian Grycuk CC BA-SY 3.0)

- Powodem odwołania pana Marka Treli były sprawy wyprowadzania pieniędzy ze Skarbu Państwa - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

W lutym zarządy stadnin w Janowie Podlaskim i w Michałowie zostały odwołane w związku z utratą zaufania. m.in. z powodu braku odpowiedniego nadzoru hodowlano-weterynaryjnego nad końmi arabskimi czystej krwi.

Jurgiel dodał, że ma dokumenty świadczące o tym, że były szef stadniny w Janowie Podlaskim Marek Trela z opóźnieniem zawierał umowy na dzierżawę koni oraz nie przestrzegał zaleceń weterynarza.

Niegospodarność, oszustwa

- Dzisiaj otrzymałem kolejne materiały, które świadczą o niegospodarności, a wręcz mogę powiedzieć o oszustwach – poinformował minister Jurgiel.

Jurgiel wyjaśnił, że z dokumentów wynika, że w dniach 16-19 października ubiegłego roku, ówczesny prezes stadniny w Janowie Podlaskim podpisał umowę dzierżawy na cztery konie z prawie półrocznym opóźnieniem.

Jak tłumaczył minister, Trela przebywał na urlopie w Rzymie. - Podpisał wtedy umowę z właścicielem na cztery konie, chociaż te konie przebywały w Janowie już od maja tego roku - wyjaśnił.

- Klacz Amra, po badaniach miała zalecenie weterynarza, aby nie była pokryta, mimo to została pokryta – powiedział Krzysztof Jurgiel.

Zdaniem ministra zaskakujące jest to, że pozwolił na to tak doświadczony fachowiec, wbrew zakazowi lekarza. W jego ocenie mogło przyczynić się to do padnięcia klaczy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (6 komentarzy)

 • miłośniczka koni 2016-04-06 20:08:19
  Do koni_żal: A z jakiego powodu ta niegospodarność? Zna Pan dokładne warunki dzierżaw? Zna pan przychody stadniny? Zna pan dokładne warunki umowy z Polturfem i zasady jak i kiedy i czy trzeba przeprowadzać/powtarzać przetargi? Zna pan dokładną sytuację? Bo gdyby Pan znał, to nie oceniałby Pan tak łatwo, ale PiS przecież Panu powiedziało, co ma Pan powtarzać, to Pan powtarza... :) Brawo! Trochę własnego pomyślunku i jednak nieco znajomości, i wszystko będzie jasne ;) PiS już nie trzyma się swoich trzech argumentów, osłabła także krytyka umów z Polturfem, upadł argument z raportem CBA, to teraz grzebie dalej z rozpaczy i zaraz kolejny zarzut będzie obalony, ale słowo poszło świat, nieważne, że sprostowane, ludzie wierzą, bo PiS wie lepiej :)
 • Marek Skomorowski 2016-04-06 07:35:08
  W związku ze zmianą Zarządu renomowanej stadniny koni w Janowie Podlaskim w lutym 2016roku,wytyczne były z góry celem jak najszybszego obniżenia prestiżu stadniny, nie jestem zwolennikiem katowania zwierząt jak to miało miejcie poprzez ich trucie, gdyż cele polityczne stały się nadrzędną nad dobrem chorych obecnie zwierząt. W mojej ocenie należy się zwrócić o pomoc do Komisji Europejski może Dyrektywa Rady 98/58/WE z dnia 20 lipca 1998 r. dotycząca ochrony zwierząt, przy obecnym układzie politycznym w kraju nic nie wskóracie, widzicie co zrobili z Trybunałem Konstytucyjnym.
 • koni_żal 2016-04-06 02:50:01
  Do miłośniczka koni: Do tego, aby stwierdzić niegospodarność, nie trzeba być fachowcem od koni.
 • miłośniczka koni 2016-04-05 23:36:55
  Do niegospodarność: A ty się może zainteresuj z jakich powodów padały konie i jaki odsetek był z powodów naturalnych (czyli starość). Z kim miał podpisać umowę? Chciał z ANR, ale ANR nie widziało takiej potrzeby. Nie jest dożywotnia, na czas pełnienia służby. Białobok miał dożywotnią, ponieważ jego poprzednik miał podobną i taka była tradycja - z tej możliwości korzystali też (na tych samych warunkach!!!) inni pracownicy stadniny. Proponuję głębiej zapoznać się z tematem, a nie cytować chwytliwe nagłówki, za które potem redaktorzy przepraszają małym drukiem ;) A Pan minister Jurgiel fachowiec, bo w końcu na studiach miał kilka godzin z hodowli koni! Faktycznie, fachowiec! A prezes stadniny Janów, pan Skomorowski wraz z Jaworskim, mimo braku zgody weterynarza stadniny i głównego hodowcy, wywieźli w okresie okołopołogowym Amrę, bez zapytania o zgodę właścicielki (!!!), co - zmiana środowiska, stres związany z transportem (koń chudnie od 2 do 4 kg w ciągu godziny transportu - taki stres!), chore konie w klinice, osłabienie porodem, osłabienie transportem... Zamiast szukać spisków, może się zastanowić nad sobą. Amra padła na drugi lub trzeci dzień po powrocie z kliniki, w której była tylko (!!!) na czas porodu i wróciła ze źrebakiem, który ledwo trzymał się na nogach (źrebak wychodzi na padok po 3 dniach, bo daje mu się czas na zapoznanie ze światem, a ten już przeżył transport z miejsca na miejsce!!!!!) Ilu hodowców zdecyduje się na transport klaczy w tak zaawansowanej ciąży? Mało który ekspert! Dlaczego?Ryzyko kolek!!!!!
 • niegospodarność 2016-04-05 22:58:12
  Do gestapowcy katują konie!: okrutny jesteś szkodnik dla Polski , ludzi i zwierząt , nikt nikogo nie katuje , nie ścina głów i łbów na stosie , widać , że żyjesz w średniowieczu i pogaństwie . Proponuję zainteresować się Waszym ulubionym Trelą , jak to w ostatnich latach średnio padało 20 - 45 koni rocznie , gdzie wtedy byłeś , jakie masz prawo teraz podnosić wielkie larum , aby siać nienawiść i jad , ale wy rządzicie przecież jeszcze w mózgownicach wam się poprzewracało , siedźcie cicho , jak nie macie wiedzy w danym temacie , a porównywanie kogoś do gestapowca to już przesada , arogancja i buta , tego przeciętny Polak nie czyni , wstydź się nieudaczniku bez rozumu. Zainteresuj się lepiej umową dożywotnią podpisaną z samym sobą , na użytkowanie posiadłości w której mieszka wasz guru od nielegalnych interesów handlu końmi i górę wypitych z wami . rzekę i jeziora napojów wyskokowych za pieniądze podatników.
 • gestapowcy katują konie! 2016-04-05 22:04:29
  Fałszuje się obecnie dokumenty po nagłośnionym skandalu gdyż, wszystkie konie ze stadniny w Janowie Podlaskim są w złej kondycji za względu na systematyczne trucie zwierząt od lutego 2016roku. Dlaczego żadne stowarzyszenie nie zaprotestuje nad katowaniem koni w stadninie Janowa Podlaskiego jest to nie humanitarnie!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA