REKLAMA

Kaczyński i Macierewicz o sali im. Lecha Kaczyńskiego w SKW

  • Autor: GP
  • 07 czerwca 2016 14:35
Kaczyński i Macierewicz o sali im. Lecha Kaczyńskiego w SKW Antoni Macierewicz z kierownictwem MON na uroczystości w siedzibie SKW. (fot.:mon.gov.pl)

• W siedzibie Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) odbyło się w poniedziałek (6 czerwca) nadanie sali reprezentacyjnej SKW imienia śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
•  W uroczystości uczestniczyli prezes PiS Jarosław Kaczyński, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

6 czerwca Jarosław KaczyńskiAntoni Macierewicz byli w siedzibie SKW. Powodem ich obecności było nadanie sali reprezentacyjnej w siedzibie agendy wojskowej im. zmarłego 10 kwietnia 2010 roku prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

- (Gdy mój brat - red.) zajął się bliżej sprawą służb specjalnych, wtedy uzyskał dostęp do informacji, żeby uzyskać także przynajmniej ogólną orientację w tym, co wtedy w tej sferze się działo. A działo się niedobrze i to potwierdzało tylko tę tezę, z którą mój brat był bardzo blisko związany, którą głosił i którą chciał zrealizować tzn., że w Polsce trzeba zbudować nowe państwo, nowy aparat państwowy.

Jarosław Kaczyński przed pamiątką brata, umieszczoną na ścianie w siedzibie SKW, źródło: mon.gov.pl

Jarosław Kaczyński przypomniał, że wydarzenia na arenie politycznej (dekady lat dwutysięcznych) potoczyły się tak, że Lech Kaczyński musiał osobiście przejąć sprawę przygotowania odpowiednich ustaw i podjąć odpowiednie decyzje, także decyzje o weryfikacji WSI i decyzję o powołaniu SKW i SWW, jako oddzielnych urzędów centralnych w ramach struktur MON i polskich SZ.

- Mam nadzieję, że ta decyzja (...) będzie decyzją, którą kiedyś historycy ocenią jako bardzo istotny, ważny akt w ramach tego wielkiego przedsięwzięcia, przedsięwzięcia polegającego na tym, że w Polsce musimy zdecydowanie oderwać się od tego co było po roku 1989, musimy budować nowe państwo. Służby specjalne są w każdym państwie częścią aparatu, częścią delikatną, częścią najbardziej trudną.

 

Napis informujący o nadaniu imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego sali w siedzibie SKW, źródło: mon.gov.pl

Podczas uroczystości minister Antoni Macierewicz, przywoływał czas, kiedy prezydentem RP był śp. Lech Kaczyński

Macierewicz mówił: - Tutaj teraz stoję naprzeciwko tej tablicy zarówno dlatego, że przywołuje ona wspomnienia tamtego czasu sprzed 10 lat i wszystkich związanych z tym wydarzeń, setek rozmów, rozważań, analiz, doboru zespołu ludzi, patronatu… codziennego patronatu, codziennej uwagi pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Bardzo wielu rozmów z ówczesnym premierem Jarosławem Kaczyńskim, ale nie da się ukryć, że wzruszenie związane jest także z takim ciężarem odpowiedzialności, który jest tym większy, że musimy realizować tę misję teraz, w tak bardzo osłabionym składzie – bez pana prezydenta, a zadanie nie zostało skończone – mówił szef MON.

SKW powołano do istnienia 1 października 2006 roku, a aktem jej powołania była ustawa z 9 czerwca 2006 roku. Jej głównym celem jest niwelowanie i zwalczanie zagrożeń dla obronności Rzeczypospolitej Polskiej. Formacja dba o bezpieczeństwo i zdolności bojowej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA