REKLAMA

Kaczyński nie chce publikować orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego

 • Autor: PAP
 • 14 marca 2016 21:23
Kaczyński nie chce publikować orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - To, co zostało wygłoszone przez prezesa Trybunału, to nie jest orzeczenie, tylko stanowisko pewnej części sędziów TK - powiedział Kaczyński. (Fot. Facebook)

• Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest tylko stanowiskiem pewnej części sędziów, a nie orzeczeniem.
• Komisja Wenecka zaleciła jego opublikowanie, na co prezes PiS odparł, że jej zalecenia będą brane przez pod uwagę, ale tylko w zakresie zgodnym z prawem.

Prezes PiS był pytany w TVP o wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca, który uznał, że nowela ustawy o TK autorstwa PiS jest niekonstytucyjna. Według rządu nie był to wyrok i nie będzie publikowany. Komisja Wenecka zarekomendowała opublikowanie orzeczenia.

- Orzeczenia nie ma. To, co zostało wygłoszone przez prezesa Trybunału, to nie jest orzeczenie, tylko stanowisko pewnej części sędziów TK - powiedział Kaczyński.

- Nie można w ogóle mówić o tym, że jest jakieś orzeczenie. Nie można niczego publikować. Jest stanowisko w gruncie rzeczy prywatne pewnej grupy osób, które pełnią funkcje sędziów Trybunału Konstytucyjnego - ocenił.

"My działamy spokojnie"

Pytany o to, jak rozwiązać kryzys wokół TK, prezes PiS odparł:

- Jestem przekonany, że można by ten kryzys rozwiązać szybko, gdyby wiedziała też co w tej sprawie zrobić opozycja, ale wszystko wskazuje na to, że opozycja po prostu chce zaostrzać kryzys, chce politycznej konfrontacji.

- Natomiast my działamy spokojnie, systematycznie. Pani premier przekazała już sprawę do Sejmu. Marszałek Sejmu ma powołać komisję ekspercką, która to rozpatrzy. Sądzę, że będą tutaj potrzebne nowe opinie ekspertów, także ekspertów zagranicznych - powiedział Kaczyński.

Podkreślił, że "trzeba rozważyć wszystkie aspekty tej sprawy". Dodał, że komisja przedłoży Sejmowi swoje wnioski, a Sejm "szanując to, co powiedziała Komisja Wenecka, ale szanując w ramach polskiego prawa, będzie musiał podjąć dalsze działania związane z tą ustawą".

Prezes PiS dodał, że zalecenia KW "w jakimś tam przynajmniej zakresie będziemy brali pod uwagę, ale o ile jest to zgodne z polskim prawem".

Jak mówił, decyzja o podjęciu przez TK sprawy w oparciu o konstytucję, a nie w oparciu o ustawę, która reguluje procedury i organizację TK, jest złamaniem kilku artykułów konstytucji.

- Te artykuły mówią o tym, że wszystkie organy władzy podlegają i działają na podstawie prawa. Taka ustawa została uchwalona, ogłoszona i ona obowiązuje. Trybunał nie mógł z góry uznać ją za nieistniejącą, nieobowiązującą - powiedział Kaczyński.

- Natomiast to, co często jest podnoszone, że nie było właściwego składu (TK), właściwego terminu i kolejności, to jest wynik takiego demonstracyjnego złamania konstytucji - dodał.

Pokreślił, że w Polsce prawa człowieka nie są łamane i nie możemy zgadzać się na status państwa podległego.

Podważenie demokracji

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła w piątek (11 marca) opinię w sprawie polskiego TK. Wystąpił o nią w grudniu szef MSZ Witold Waszczykowski.

Komisja Wenecka poinformowała, że konkluzją jej opinii jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

TK orzekł 9 marca, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Prawo! Precz PiS! 2016-03-16 09:34:29
  Do GIENEK1356: Analfabeto nie pisz w imieniu polaków skoro jeszcze nie wyszyłeś ze szkoły podstawowej, niech mamusia zupki nagotuje jak ma jeszcze z czego!
 • GIENEK1356 2016-03-16 08:05:29
  100% POPARCIA NIE MOZNA POPIERAC OGLASZAC ZADNYCH ANTYPOLSKICH OSWIADCZEN TK KTÓRY ZDOMINOWANY JEST PRZEZ WROGÓW ZDRAICOW POLSKICH INTERESOW KULTURY K TUZY DAZA DO ZNISZCZENIA POLSKI JAK W1792 R TO NIE SA POLACY A JEDYNIE PRZEDSTAWICIELE OBCYCH PANSTW
 • tg593 2016-03-15 13:39:15
  Jak Jarosław Mądry czegoś nie chce, to ma tego nie być i już! Co tam Trybunał Konstytucyjny! Wzory należy czerpać z caratu.
 • PiS Hańba Wstyd! 2016-03-15 07:33:56
  Skończ waść tych herezji, wstydu Narodowi polskiemu oszczędź, w kraju jak i zagranicą , gdzie twój honor Polaku mały!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA