REKLAMA

Kaczyński, Schetyna, Kukiz, Petru i Kosiniak-Kamysz: Jak są postrzegani liderzy partii politycznych?

 • Autor: PAP/AT
 • 05 stycznia 2017 13:00
Kaczyński, Schetyna, Kukiz, Petru i Kosiniak-Kamysz: Jak są postrzegani liderzy partii politycznych? Paweł Kukiz, Jarosław Kaczyński, Grzegorz Schetyna, Ryszard Petru i Władysław Kosiniak-Kamysz (fot.twitter/facebook/mat.pras/pis.org)

• Kantar Public sprawdził jak postrzegany jest Jarosław Kaczyński, Grzegorz Schetyna, Paweł Kukiz, Ryszard Petru i Władysław Kosiniak-Kamysz.
• Ankietowani mieli wskazać jaka cecha - patriota, silny lider, uczciwy, inspirujący, kompetentny, wzór do naśladowania, mało sympatyczny, lekkomyślny, nierozsądny - pasuje do danego polityka.
• Do zbiorowej wyobraźni przemawia przede wszystkim Jarosław Kaczyński.
• Pozostali politycy dla dużej części społeczeństwa pozostają nieznani lub mało wyraziści.

W połowie listopada 2016 r. Kantar Public zapytał Polaków o liderów pięciu partii politycznych: Jarosława Kaczyńskiego (PiS), Grzegorza Schetynę (PO), Pawła Kukiza (Kukiz'15), Ryszarda Petru (Nowoczesna) oraz Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL).

Ankietowani zostali poproszeni o wskazanie czy dana cecha - patriota, silny lider, uczciwy, inspirujący, kompetentny, wzór do naśladowania, mało sympatyczny, lekkomyślny, nierozsądny - pasuje do wskazanego polityka czy też nie.

"Najmniej problematycznym liderem okazał się być Jarosław Kaczyński. Tylko 17 proc. społeczeństwa nie przypisuje mu żadnej z dziewięciu cech, która by go opisywała. Największe trudności w ocenie pojawiają się przy liderze PSL. Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi nie przypisało żadnej cechy aż 64 proc. Polaków. Może to oznaczać, że lider tej partii jest albo mało znany/słabo rozpoznawalny, albo też zbyt mało wyrazisty, jeśli chodzi o analizowane cechy osobowości" - wskazał Kantar Public w sondażu.

37 proc. Polaków ma problemy z oceną Schetyny oraz Petru, natomiast 28 proc. z oceną Pawła Kukiza. Oznacza to, że również oni dla wielu Polaków są trudni do oceny - podkreślono.

W odniesieniu do prawie wszystkich polityków (poza Schetyną) połowa lub więcej osób uważa ich za patriotów. Tylko w przypadku Kaczyńskiego większość uważa go za silnego - aczkolwiek mało sympatycznego - lidera.

Co najmniej połowa Polaków postrzega Kaczyńskiego jako silnego lidera (58 proc.), mało sympatyczną osobę (51 proc.) i patriotę (49 proc.). W gronie pięciu liderów partii politycznych Kaczyński jest politykiem, którego opisanie przysporzyło respondentom najmniej trudności.

Pozostali politycy jawią się jako mniej wyraziści. Dla 45 proc. Polaków Kukiz jest patriotą, a jedna trzecia badanych sądzi, że jest on uczciwy (33 proc.). Niemal tyle samo osób (32 proc.) jest przeciwnego zdania. Lider Kukiz'15 jest dla jednej trzeciej badanych również lekkomyślny (33 proc.). Przeciwnego zdania jest 43 proc. badanych.

W opinii Polaków trzema najczęściej pasującymi określeniami do szefa Nowoczesnej jest: silny lider (32 proc.), kompetentny (31 proc.) i patriota (30 proc.). Odsetek respondentów nie zgadzających się z tymi opiniami wynosi odpowiednio - 34 proc., 35 proc. i 31 proc.

Choć cecha "mało sympatyczny" jest pierwszą w rankingu dziewięciu określeń, jakie najchętniej Polacy przypisaliby Schetynie, to grupa osób, która ma przeciwny pogląd jest liczniejsza - 37 proc. ("nie") wobec 32 proc. ("tak"). Dla 28 proc. Polaków Schetyna jest patriotą, a dla 35 proc. nie jest, dla 25 proc. badanych jest kompetentny, a dla 41 proc. nie jest.

Najmniej zdecydowane poglądy Polacy mają na temat lidera PSL. Mało osób kojarzy go z konkretnymi cechami, najczęściej udzielaną odpowiedzią jest "nie wiem/trudno powiedzieć".

Zarówno Kaczyński, Kukiz, Petru, jak i Schetyna zdecydowanie nie są postrzegani jako osoby inspirujące, czy stanowiące wzór do naśladowania. Szef PiS dla prawie połowy Polaków (47 proc.) nie należy do osób lekkomyślnych. Ponad połowa (51 proc.) ankietowanych nie uznałaby za kogoś mało sympatycznego Kukiza, a Petru za nierozsądnego (45 proc.). Według 46 proc. Polaków "silny lider" to nieadekwatne określenie do scharakteryzowania Schetyny. Władysław Kosiniak-Kamysz najczęściej nie jest postrzegany jako nierozsądny, lekkomyślny, czy mało sympatyczny.

Jak podkreśla Joanna Skrzyńska z Kantar Public znajomość liderów partyjnych to oczywistość dla osób, które na co dzień śledzą serwisy informacyjne. "Okazuje się jednak, że nie jest to wiedza powszechna wśród ogółu społeczeństwa. Polacy od dłuższego czasu dystansują się od polityki; z naszych badań wynika, że ponad 60 proc. z nich raczej lub w ogóle nie interesuje się tą tematyką. Na ten moment do zbiorowej wyobraźni przemawia przede wszystkim Jarosław Kaczyński, pozostali politycy dla dużej części społeczeństwa pozostają nieznani lub mało wyraziści" - podsumowuje Skrzyńska.

Kantar Public (dawniej TNS Polska) przeprowadził sondaż w dniach 12-17 listopada 2016 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1066 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA