REKLAMA

Kaczyński: Tragedia smoleńska nie była przypadkiem

  • Autor: PAP/JS
  • 11 kwietnia 2016 08:11
Kaczyński: Tragedia smoleńska nie była przypadkiem Prezes PiS uważa, że na Krakowskim Przedmieściu musi stanąć pomnij smoleński (fot. PiS/twitter)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił w niedzielę (10 kwietnia), że tragedia smoleńska nie była przypadkiem. Według niego istnieje związek miedzy "przemysłem pogardy" a tym, co się wydarzyło w Smoleńsku.

"Chłopcy bawili się zapałkami i podpalili dom" - podkreślił lider PiS."Tragedia smoleńska nie była przypadkiem. Jeszcze w 2010 roku, w czasie kampanii wyborczej, kiedy kandydowałem na urząd prezydenta powiedziałem: +chłopcy bawili się zapałkami i podpalili dom+. Tak było, to była zabawa zapałkami, ten przemysł pogardy, to wszystko co się z tym wiązało" - mówił Kaczyński.

"Z całą pewnością istnieje związek między tym, a tym, co się wydarzyło w Smoleńsku. I musimy umieć wyciągnąć z tego wnioski, także te moralne. One są niezwykle wręcz ważne, one są potrzebne dla przyszłości naszego narodu. Ci wszyscy, którzy tego nie rozumieją Polsce szkodzą. Polska musi być oparta o prawdę i sprawiedliwość" - dodał.

"Pamiętajcie, przed nami jeszcze niełatwa droga, wciąż idziemy do góry, wciąż rzucają w nas kamieniami, wciąż chcą na nas rzucić lawinę. To się nie uda. Dojdziemy do szczytu, ale jeżeli będziemy zmobilizowani, jeżeli będziemy maszerować w zwartym szyku" - podkreślił Kaczyński w niedzielę wieczorem pod Pałacem Prezydenckim podczas Apelu Pamięci w 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Prezes PiS w swoim wystąpieniu podkreślił, że na szczególne podziękowania zasługuje Antoni Macierewicz.

Gdy tłum skandował imię szefa MON, Kaczyński odpowiedział na te okrzyki: "Tak, Antoni, Antoni i jeszcze raz Antoni". Jak podkreślił, Macierewicz "dokonał cudów" ze swoim parlamentarnym zespołem ds. zespołem ds. katastrofy smoleńskiej.

Czytaj też: Duda: jesteśmy winni ofiarom katastrofy jedność, wybaczenie i zbadanie tego, co się stało

"Do tego doszły jeszcze oddzielne od zespołu konferencje smoleńskie. Trzeba wszystkim uczestnikom, organizatorom podziękować. Naprawdę, wykonali ogromną pracę, a dziś znów pracują już w innych okolicznościach, już w ramach organów państwa, już w ramach komisji, która została powołana właśnie przez ministra obrony Antoniego Macierewicza. Chciałem powiedzieć +generała+, ale jeszcze nie" - powiedział Kaczyński. Tłum skandował: "Dziękujemy".

Zaczynamy pracę, aby prawda stała się publiczna

W wystąpieniu przed Pałacem Prezydenckim prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił, że dziś zaczyna się prawdziwa praca, aby prawda o katastrofie smoleńskiej stała się publiczna, państwowa.

Ocenił, że miliony Polaków nie rozumieją tego, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 r."Prawda musi się znaleźć także w książkach, w podręcznikach. Musi się znaleźć, i to jest nasze drugie wielkie zadanie. Musimy to wszystko opisać, musimy znać fakty. Musimy ustalić fakty także w tym sensie, o którym mówi się w ramach porządku państwowego, a więc procesowo czy przez odpowiednie organy państwa" - powiedział prezes PiS.

Podkreślił, że to dzieło dopiero się zaczyna, "bo to, co do tej pory było, to był pozór, udawanie". "Dziś zaczyna się praca, prawdziwa praca" - mówił Kaczyński. Zaznaczył, że byli tacy, którzy pracowali efektywnie i odważnie. "Ale powtarzam, dzisiaj jest potrzebny inny poziom. Prawda, którą można określić jako prawdę publiczną, prawdę państwową. Prawda w podręcznikach, w książkach, w środkach masowego przekazu tych powszechnie dostępnych, prawda w świadomości Polaków" - powiedział prezes PiS.

Ocenił, że miliony Polaków, także tych uczciwych, nie wie co się stało 10 kwietnia 2010 r., nie rozumie tego wszystkiego. "Musimy im to wyjaśnić. Musimy skorzystać z tego, że mamy dziś możliwości, by Polacy wiedzieli i zrozumieli" - powiedział Kaczyński. "Musimy ustalić prawdę i wyciągnąć z niej wszystkie wnioski" - zaznaczył.

Prezes PiS skierował też podziękowania do ludzi Kościoła, bo - jak mówił - Kościół odegrał w tym wszystkim ogromną rolę.

"Pozwólcie, że złożę te podziękowania na ręce księdza prałata Bogdana Bartołda. Tego, który prowadził Mszę. Na ręce ojca Zdzisława Tokarczyka, który jest tu zawsze z nami. Wspaniały człowiek, naprawdę trzeba mu dziękować. To on prowadzi nasze pochody, nasze modlitwy i na ręce księdza Stanisława Małkowskiego - legendy polskiej opozycji, polskiego Kościoła" - mówił Kaczyński.

Dodał, że są to podziękowania dla wszystkich kapłanów, dla wszystkich biskupów, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do bardzo licznych aktów upamiętnienia, tablic, uroczystości. "I w tym kontekście muszę wspomnieć jeszcze jednego człowieka ojca Rydzyka i Radio Maryja" - zaznaczył Kaczyński.

Przebaczenie potrzebne, ale po przyznaniu się do winy i wymierzeniu kary

Prezes PiS mówił, że przebaczenie jest potrzebne, ale przebaczenie po przyznaniu się do winy i po wymierzeniu odpowiedniej kary.

Zobacz: Kaczyński: musimy budować relacje na prawdzie

Dodawał, że sprawiedliwość może mieć miejsce tylko wtedy, gdy są odpowiednie przesłanki prawne, jeżeli śledztwa dot. katastrofy smoleńskiej "przyniosą odpowiednie wyniki". "Nie mogę rozstrzygać o tym, jakie te wyniki będą. Wiem, że zaczęły się prawdziwe śledztwa i wiem, że Polacy wielokrotnie mylili się, kiedy przebaczali zbyt łatwo" - powiedział.

"Tak, przebaczenie jest potrzebne, ale przebaczenie po przyznaniu się do winy i po wymierzeniu odpowiedniej kary. To jest nam potrzebne" - dodał.

"Jest też odpowiedzialność innego rodzaju. Jeśli chodzi o kodeks karny, to będą mijały lata przedawnienia, nie zawsze będzie można go zastosować, nawet jeżeli dojdziemy do wniosku, jeżeli władze wymiaru sprawiedliwości dojdą do wniosku, ze były jakieś przestępstwa. Ale jest odpowiedzialność moralna, jest moralne napiętnowanie i one musi być dokonane" - mówił prezes PiS.

Za tragedię, przynajmniej moralnie, odpowiada poprzedni rząd

Za tragedię - przynajmniej moralnie - odpowiada poprzedni rząd Donalda Tuska - powiedział prezes PiS.

"Naszą pamięć chciano zabić, chciano zabić tą pamięć, bo jej się bano, bo za tą tragedię, niezależnie od tego, jakie były jej przyczyny, ktoś odpowiada, przynajmniej moralnie. I odpowiadał za to poprzedni rząd" - mówił przed Pałacem Prezydenckim Kaczyński.

"Nie ten oczywiście, pani Kopacz, tylko ten - Donalda Tuska" - dodał.

"Oni czynili wszystko, na wszystkie możliwe sposoby, łamiąc wszelkie reguły, żeby ta pamięć umarła. Ale to się nie udawało, od początku. Już w pierwszych dniach i tygodniach ta pamięć trwała, pojawiły się pierwsze tablice, obchody, pisała o tym niezależna prasa, mówiły niezależne media. To przedsięwzięcie, choć prowadzone z ogromną zaciekłością, poniosło fiasko" - mówił prezes PiS.

Na Krakowskim Przedmieściu musi stanąć pomnik smoleński

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że na Krakowskim Przedmieściu musi stanąć pomnik smoleński, musi stanąć pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W najbliższych tygodniach powołamy komitet budowy tych pomników - zapowiedział.

W ocenie Kaczyńskiego "bardzo wiele spraw nie zostało jeszcze załatwionych" w związku z tragedią smoleńską. "Tutaj na tej ulicy, na Krakowskim Przedmieściu musi stanąć pomnik smoleński. Na tej ulicy musi stanąć pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego" - mówił podczas swojego wystąpienia przed Pałacem Prezydenckim szef PiS.

"Naprawdę dość czekania. W najbliższych tygodniach zostanie powołany komitet budowy tych pomników" - zapowiedział.

"Zabierzemy się za to konkretnie" - podkreślił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • ohok 2016-04-11 09:54:34
    Cuda Antoniego dopiero przed nami ! Arcykapłan sekty smoleńskiej pokaże na co go stać !REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA