REKLAMA

Kaczyński widzi w polityce Tuska karygodny, egoistyczny błąd

 • Autor: GP
 • 11 lipca 2016 10:02
Kaczyński widzi w polityce Tuska karygodny, egoistyczny błąd Jarosław Kaczyński (fot.:Piotr Drabik/flickr.com/CC BY 2.0)

● Lider PiS w poniedziałek (11 lipca) stwierdził, że 8 lat polityki Tuska dało mu stanowisko w UE, bo taki był cel. By go osiągnąć, poświęcono dobry interes kraju.
● Kaczyński przekonuje też, że wobec opuszczenia przez Wielką Brytanię UE, potrzeba szerokich konsultacji poświęconych przyszłości Europy.
● Polityk odkłamuje też stwierdzenia opozycji jakoby był dyktatorem.

Lider PiSJarosław Kaczyński udzielił wywiadu "Rzeczpospolitej". W rozmowie opublikowanej na łamach dziennika w poniedziałek (11 lipca) osią rozmowy stał się Donald Tusk. Kaczyński krytykuje i oskarża swojego wieloletniego oponenta politycznego w krajowej polityce.

- Tusk popełnił ten wielki błąd w polityce międzynarodowej. Wszystko było nastawione na cel, jakim miało być jego wysokie stanowisko w Unii Europejskiej - mówi Rzeczpospolitej prezes PiS. Dodaje też, że Tusk gwałtownie wycofał się z chęci budowy tarczy antyrakietowej, czym opóźnił poprawę bezpieczeństwa kraju o kilka lat.

Kaczyński argumentuje, że ta (i inne decyzje) Tuska miały stworzyć wrażenie jakoby nie był on politykiem antyrosyjskim, a proniemieckim.

Donald Tusk na spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej, źródło: EPP/flickr.com/CC BY 2.0

- Tusk poświęcił interesy państwa swojej indywidualnej karierze - mówi Kaczyński w rozmowie. - Sprawa Tuska jest skomplikowana i może być wielkim problemem dla Europy.

Donald Tusk był politykiem obecnej partii opozycyjnej PO. Przez siedem lat, od 2007 do 2014 roku stał na czele partii i jako pierwszy premier w historii niepodległej polski po 1989 roku zdobył poparcie pozwalające rządzić krajem dwa razy z rzędu (w latach 2007 i 2011).

Jarosław Kaczyński, jako lider najsilniejszej partii opozycyjnej wobec PO, w tamtych latach wielokrotnie krytykował Donalda Tuska za jego decyzje polityczne. Tandem Kaczyński - Tusk uosabiał spór polityczny rządzący - opozycja w tym czasie.

Europa musi się sama ze sobą skonsultować

Drugim tematem rozmowy z liderem formacji rządzącej jest Brexit.

Kaczyński przewiduje, że w Europie rośnie świadomość konieczności zmian. Kontynent musi skorygować swoją politykę, a konieczna do tego może być wymiana elity, która organizuje proces integracji.

- Po tym wstępnym szoku (...), istnieje coraz szersza świadomość, że zmiany są konieczne - mówi w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej" Kaczyński. - (Polska - red.) musi postępować ofensywnie. To znaczy mieć swój projekt, występować z nim, jeździć z nim po Europie - tłumaczy pytany.

Kaczyński łatwo mówi też, komu przypaść powinno w udziale to ważne dla Europy tournee. -To zadanie dla wszystkich, ale ja się oczywiście od obowiązków nie będę uchylać, tym bardziej, że ja to zainicjowałem.

Ktoś przyprawił Kaczyńskiemu maskę dyktatora

Kaczyński w tym kontekście ustosunkował się też do opinii, że decyduje o każdym aspekcie życia politycznego w partii, parlamencie i rządzie.

- Ja nie jestem dyktatorem - mówi łagodząc swój wizerunek Kaczyński. - Od czasu Porozumienia Centrum (PC) sporo zainwestowano we mnie jako raroga. Dlatego wmawia się dziś ludziom, że to ja jestem tym najgorszym.

Kaczyński przekonuje, że taka maska jego osoby jest przydatna jego politycznym oponentom. - To wygodne dla opozycji - konstatuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA