REKLAMA

Kadencyjność: Oni nie będą mogli walczyć o reelekcję w wyborach samorządowych

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorzadowy.pl (Michał Wroński)/AT
  • 24 stycznia 2017 07:40
Kadencyjność: Oni nie będą mogli walczyć o reelekcję w wyborach samorządowych Na ogólną liczbę 107 prezydentów polskich miast zaledwie 41 sprawuje swój urząd po raz pierwszy i to oni mogliby w razie wprowadzenia kadencyjności w samorządach ubiegać się o reelekcję (fot. ma. MSWiA)

• Prezes PiS Jarosław Kaczyńskiego chce wprowadzenia limitu dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
• Otwartą sprawą pozostaje to, czy owa zmiana weszłaby w życie już od najbliższych wyborów samorządowych (w 2018 r.) i czy ów limit obejmowałby także kadencje już zakończone, bądź właśnie trwające.

Pomijając aspekt prawny wdrożenia takiego zapisu (zgodność z Konstytucją musiałby rozstrzygnąć Trybunał Konstytucyjny) spróbujmy przeanalizować polityczne konsekwencje jego wejścia w życie w najbardziej radykalnym wariancie. Którym prezydentom miast zablokowałby możliwość ubiegania się o reelekcję? Które partie najboleśniej odczułyby jego skutki?

Czytaj też: Morawiecki: W samorządach tworzą się kliki. Nawet królowie tyle nie rządzili

Na ogólną liczbę 107 prezydentów polskich miast zaledwie 41 sprawuje swój urząd po raz pierwszy i to oni mogliby w razie ziszczenia się takiego scenariusza ubiegać się o reelekcję. Dla pozostałych 66 byłoby to z przyczyn formalnych niemożliwe (oczywiście nie wszyscy z nich i tak chcieliby się ubiegać o ponowny wybór – niektórzy już zapowiedzieli, że obecna kadencja będzie ich ostatnią).

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA