REKLAMA

Kamila Gasiuk-Pihowicz: Nie może być tak, że kilka osób narzuca sposób życia 2,5 milionom ludzi

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: bad
  • 25 kwietnia 2017 07:14
Kamila Gasiuk-Pihowicz: Nie może być tak, że kilka osób narzuca sposób życia 2,5 milionom ludzi Kamila Gasiuk-Pihowicz (fot.PTWP)

Rozmawiamy z Kamilą Gasiuk-Pihowicz o zmianach prawnych proponowanych przez PiS, które dotkną samorządy.

Zdaniem Kamili Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej, najlepszej poseł 2016 r. wg czytelników portalu Parlamentarny.pl, PiS ma pełną świadomość tego, że wygranie wyborów samorządowych w Warszawie jest bardzo trudne.

- PiS ma pełną świadomość tego, że w normalny, uczciwy sposób ma małe szanse na wygranie wyborów samorządowych w Warszawie, stąd pomysł na ustawę metropolitalną. Jej główną konsekwencją byłaby manipulacja granicami okręgów wyborczych i doprowadzenie do zwycięstwa PiS - twierdzi Gasiuk-Pihowicz.

Jak dodaje, jej partia - Nowczesna, choć sama popiera tworzenie związków metropolitalnych (sami przygotowali ustawę dotyczącą Poznania i okolic) widzi metropolię zupełnie inaczej niż PiS.

- Dla nas fundamentalne znaczenie ma dobrowolność. To mieszkańcy muszą chcieć powołania metropolii i to do nich musi należeć ostateczna decyzja. Nie może być tak, że kilka osób na Nowogrodzkiej narzuca sposób życia 2,5 milionom ludzi – mówi posłanka.

Krytycznie ocenia także inny projekt PiS, który dotknie ale wszystkich samorządów. Chodzi o ograniczenie liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

- Nie zgodzimy się na dwukadencyjność w samorządach działającą wstecz. To niekonstytucyjne. Dlaczego nie mówimy o dwukadencyjności posłów i senatorów? Bo nie ma w tym interesu partyjnego PiS. A to właśnie od Sejmu i Senatu powinna się zacząć reforma ograniczająca liczbę kadencji do maksymalnie dwóch z rzędu – kontynuuje Kamili Gasiuk-Pihowicz.

Cały wywiad czytaj tutaj

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Bródka 2017-04-26 14:53:30
    Warszawa jest stolicą wszystkich Polaków, nie grupy 2,5 milionów. Nie po to składaliśmy się na SFOS aby to była Warszawka, a nie WARSZAWA!
  • antoni antczak 2017-04-25 17:20:45
    Pani Grasiuk. To już było.Kilku mafiozów z po sądownictwa,rady miasta już decydowało za caarszawę na swoją korzyść.Czemu żaden z was poza Kukizem nie chce jak w Szwajcarii gdzie naród decyduje co ma byc?Korporacje razem z wajchowym zaplanowały nowoczesną zmianę ale dla kogo?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA