REKLAMA

Kamiński: we wszystkich służbach specjalnych odbędzie się audyt

  • Autor: AS/PAP
  • 25 listopada 2015 14:57
Kamiński: we wszystkich służbach specjalnych odbędzie się audyt Mariusz Kamiński (fot. Jarosław Roland Kruk/Wikipedia/CC BY-SA 3.0)

We wszystkich służbach specjalnych odbędą się działania audytowe - zapowiedział minister, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. Bierze on w środę udział w posiedzeniu speckomisji, która rozpatruje wniosek o odwołanie szefa CBA oraz dwóch wiceszefów ABW i dwóch Agencji Wywiadu.

Podczas posiedzenia komisji ds. służb specjalnych opiniowane będzie też - według informacji PAP - powołanie jednej osoby na wiceszefa ABW. Informacja o wniosku dot. Wojtunika pojawiła się w środę, po tym jak we wtorek złożył on rezygnację.

"Rząd podejmuje odpowiedzialność za sytuację w kraju od momentu zaprzysiężenia. My chcemy ponosić tą odpowiedzialność, co jest zupełnie oczywiste, i żeby realizować zadania, które są z tym związane, musimy mieć ludzi, do których mamy pełne zaufanie" - mówił, wchodząc na posiedzenie speckomisji Kamiński.

Dodał, że to nie oznacza to, że dotychczasowi szefowie służb zostali z dnia na dzień odsunięcia od służby. "Tak nie jest; oni przekazują swoje obowiązki w sposób płynny i bezkonfliktowy. Wiceszef ABW, pan Gawryszewski, który do tej pory nadzorował sprawy terroryzmu, w dalszym ciągu pełni swoją funkcję, wypełnia swoje obowiązki i nie ma wniosku o jego odwołanie. Jestem w całym w kontakcie i z Centrum Antyterrorystycznym, z kierownictwem wszystkich służb specjalnych i sytuacja, jeśli chodzi o zagrożenie w Polsce, jest bezpieczna" - mówił, dopytywany czy zmiana szefów służb specjalnych nie wpływa negatywnie na bezpieczeństwo w Polsce.

"Nikt z dotychczasowych szefów nie znajduje się poza służb"

Kamiński dodał, że nikt z dotychczasowych szefów nie znajduje się poza służbą. "Wszyscy są w dyspozycji obecnych nowych szefów. Przekazują swoje obowiązki i sprawy. Wszystko odbywa się zgodnie z przewidzianymi prawem procedurami" - podkreślił. Powiedział, że kiedy on był odwoływany z funkcji szefa CBA (za czasów premiera Donalda Tuska - PAP), to "po pierwsze premier nie czekał na wymóg ustawowy, zasięgnięcie opinii prezydenta; po drugie został mu odebrany certyfikat bezpieczeństwa, bez wszczęcia postępowania kontrolnego".

W służbach odbędą się działania audytowe

Minister poinformował również, że we wszystkich służbach specjalnych "odbędą się działania audytowe". "Jak ten audyt zostanie zakończony wówczas informacje zostaną przekazane speckomisji i pani premier" - powiedział.

Pytany, jak długo potrwa audyt, odpowiedział, że nie chce na razie składać żadnych deklaracji co do terminu, ponieważ "materia jest niewątpliwie trudna, wymaga uwagi, powagi i precyzji". Dodał, że jest to kwestia najbliższych dni, że takie prace audytowe ruszą. Natomiast ich zakończenie "na pewno to nie jest kwestia dni" - zaznaczył.

Szef CBA Paweł Wojtunik we wtorek, za pośrednictwem ministra Kamińskiego, złożył na ręce premier Beaty Szydło rezygnację z zajmowanego stanowiska; została ona przyjęta i rozpoczęła się procedura jego odwołania. Szefa CBA powołuje i odwołuje premier, po zasięgnięciu opinii prezydenta, rządowego kolegium ds. służb i właśnie sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

Sam Wojtunik mówił w środę w Sejmie, że zdecydował się na rezygnację m.in. z powodu postępowania kontrolnego wszczętego przez ABW, a dot. jego rozmowy z b. wicepremier, b. minister infrastruktury i rozwoju Elżbietą Bieńkowską, nagranej w czerwcu 2014 r. w restauracji. Wyjaśniał, że takie postępowanie skutkuje odsunięciem go od wszelkiego rodzaju informacji o charakterze niejawnym, które stanowią 99 proc. materiałów w CBA. "W życiu każdego oficera zdarzają się momenty gdzie trzeba własny honor, własną niezależności, własną ambicję, zamienić w rezygnację, i dymisję; po to, aby górę wzięły wartości wyższe, a taką wartością jest dla mnie dobro naszego kraju, oraz efektywność, skuteczność i możliwość dalszego funkcjonowania CBA" - dodał.

"Nigdy nie dopuściłem się żadnego przestępstwa"

Zapewnił równocześnie, że "nigdy nie dopuścił się żadnego przestępstwa, a tym bardziej przestępstwa związanego z ujawnieniem informacji niejawnych, w szczególności w trakcie tej rozmowy". Według mediów Wojtunika ma zastąpić Ernest Bejda.

Kamiński dopytywany o to nazwisko, powiedział, że nowy szef CBA jest już znany, natomiast jego nazwisko zostanie podane, gdy zakończy się procedura odwoływania obecnego szefa CBA.

Zastępcami szefa ABW są obecnie płk Kazimierz Mordaszewski, płk Jacek Gawryszewski i Piotr Marciniak, a wiceszefami Agencji Wywiadu płk Marek Stępień i płk Paweł Woźniak.

Przewodniczący komisji Marek Opioła (PiS) w rozmowie z PAP powiedział, że wnioski, które otrzymała komisja dotyczą dwóch z trzech wiceszefów ABW: Mordaszewskiego i Marciniaka oraz obu wiceszefów AW.

Nie chciał przed posiedzeniem informować o nazwisku nowego wiceszefa ABW, o którego powołanie wniosła premier.

Premier Beata Szydło odwołała w czwartek szefów ABW gen. Dariusza Łuczaka i AW gen. Macieja Hunię. Pełnienie obowiązków szefa ABW powierzyła prof. Piotrowi Pogonowskiemu, a AW - płk. Grzegorzowi Małeckiemu.

Zmieniła też szefów wojskowych służb - szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Piotra Pytla zastąpił p.o. szef Piotr Bączek, a szefa Służby Wywiadu Wojskowego gen. Radosława Kujawę - płk Andrzej Kowalski.

Wiceszefów ABW i AW powołuje i odwołuje premier po zaopiniowaniu przez sejmową komisję ds. służb specjalnych. Opinia ta nie jest dla szefowej rządu wiążąca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • stanislawa 2015-11-25 16:47:13
    nie potrzegam tego jako czystki . Poprostu, kazdy rzad musi pracowac z absolutnie pewnymi sluzbami , zwlaszcza w obecnej sytuacji na swiecie. Kazdy rzad po objeciu wladzy robil to samo , ze w zaciszu pocichu to inna rzecz ale czy tak bylo lepiej??? nie uwazam , tylko przejrzyscie przy jupiterach bo to pokazuje zasadnosc zmiany. Pozostawiajac szefow mozna by sie narazic na ""krecia robote""" o ktora wcale nie jest trudno zwlaszcza ze przez 8 lat sluzby robily co chcialy , wzajemnie sie podsluchiwaly nagrywaly etc etc.A biorac pod uwage "'afere tasmowa""' w ktorej ministrowie oraz szef CBA byli nagrywani to dowodzi o """szczelnosci""sluzb. Dzisiaj koordynatorem sluzb zostal minister Kaminski , ktorego zdecydowanie wole w sluzbie panstwowej , w kraju zdegenerowanym i przezartym korupcja ,niz ogladac tego nieprzekupnego gline, przez lata na korytazach sadowych dochodzacego swojej niewinnosciREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA