REKLAMA

Kancelaria Prezydenta chce nadal współpracować z prof. Bugajem

 • Autor: PAP/GP
 • 11 lutego 2016 15:10
Kancelaria Prezydenta chce nadal współpracować z prof. Bugajem Marek Magierowski (fot.: youtube.com)

Bardzo żałujemy, że Ryszard Bugaj postanowił odejść z Narodowej Rady Rozwoju. Mamy nadzieję na współpracę z panem profesorem w przyszłości - powiedział w czwartek (11 lutego) dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.

Bugaj, który zrezygnował z zasiadania w NRR, w liście do prezydenta Andrzeja Dudy ocenił, że zmiany w Polsce prowadzą do zawłaszczenia instytucji państwa przez aparat rządzącej partii, a Rada nie wypełnia roli niezależnego ciała debatującego o polityce państwa.

- Moja rezygnacja z członkostwa w Radzie, to jedyny środek, jakim dysponuję, by wyrazić sprzeciw wobec takiej pozycji Rady, a także, by zaznaczyć mój krytyczny stosunek do szeregu wprowadzanych przez rządzący obóz zmian - przez Pana Prezydenta akceptowanych - napisał ekonomista w liście do prezydenta Dudy.

W rezygnacji Bugaj podkreślił, że należy do tej grupy wyborców, którzy - mimo raczej złych doświadczeń z lat 2005-07 - zdecydowali się udzielić w ostatnich wyborach poparcia PiS-owi oraz Panu jako kandydatowi tej partii w wyborach prezydenckich.

- Bardzo żałujemy, iż Ryszard Bugaj postanowił odejść z Narodowej Rady Rozwoju. Mamy nadzieję na współpracę z panem profesorem w przyszłości - powiedział Marek Magierowski, z Kancelarii Głowy Państwa.

Przeczytaj też: Dymisje w więzieniu w Kluczborku

- W moim przypadku wynikało to przede wszystkim z krytycznej oceny ośmiu lat rządów koalicji PO-PSL oraz nadziei na rozsądny zwrot w polityce społeczno-gospodarczej. Miałem też nadzieję, że instytucje polityczne będą przekształcane w taki sposób, by elity polityczne były poddane bardziej realnej demokratycznej kontroli - napisał Bugaj. Jak dodał, jego nadzieje gasną po stu dniach od utworzenia nowego rządu.

Bugaj uważa, że w zakresie polityki społecznej i gospodarczej ciągle nie doczekaliśmy się konkretnego programu, a znaczna część zgłaszanych propozycji budzi uzasadnione wątpliwości.

- Jednak w najwyższym stopniu niepokojące są zmiany w szeroko rozumianej sferze politycznej - Trybunał Konstytucyjny, media publiczne, prokuratura, służba cywilna, uprawnienia służb specjalnych - zaznaczył w liście b. szef Unii Pracy.

Podkreślił, że wcześniejsze praktyki rządzących często odległe były od dobrych demokratycznych standardów i obecna opozycja nie jest wiarygodna w swojej krytyce.

- Niemniej wprowadzane obecnie zmiany prowadzą do zawłaszczenia instytucji państwa przez aparat rządzącej partii. Z przykrością stwierdzam, że nie tylko nie sprzeciwił się Pan tym zmianom - choć konstytucja daje Panu do tego prawo - ale zgoła Pan je wspierał - napisał Bugaj w liście do prezydenta Dudy.

Zaznaczył, że żadna z tych niepokojących zmian politycznych nie była przedmiotem oceny przez NRR.

- Rada nie zajmowała się również społeczno-gospodarczym programem rządu. Rada nie wypełnia roli niezależnego ciała debatującego nad kluczowymi kwestiami polityki państwa, a przez opinię publiczną jest po prostu niezauważana lub postrzegana jako jeden jeszcze składnik rządowego obozu - ocenił ekonomista.

Przypomniał, że wcześniej w listach do prezydenta zwracał się z uwagami i propozycjami dotyczącymi działalności Rady, ale nie jest mu znany stosunek prezydenta do jego sugestii.

- Poniekąd odpowiedź znajduje jednak w Pana działaniach, o których informują media. Właśnie te informacje skłaniają mnie do rezygnacji z członkostwa w NRR - napisał.

Prezydent powołał Narodową Radę Rozwoju, która jest gremium konsultacyjno-doradczym, w połowie października 2015 r. W jej skład weszło ponad 80 osób, ekspertów z różnych dziedzin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • spragniony123 2016-02-12 10:51:19
  Z miany w Polsce są wręcz nie możliwe bez zmiany kadry zaznaczam kadry starego systemu postkomunistycznego aparatu władzy a ideowcy niech staną z boku i czekają aż stary system zostanie rozbity w pył wtedy przyjdą i pomogą we wprowadzeniu tego co dzisiaj jest nie możliwe.Jak ja ciesze się z pełni władzy jednego ugrupowanią .wystarczyło by tylko jedno inne ogniwo a wyobrażam sobie bajzel jaki by zapanował w Polsce co widac po działaniach opozycji która mieszała by w dalszym ciągu w kotle wyjadając co smakowitsze kąski a pospólstwu rzucając ochłapy .Już za komuny przed 80 rokiem ktoś zaproponował żegy dawać wodę na zupę z parzonej kiełbasy więc nie zdziwiłem się jak Niesiołowski zaproponował szczaw i mirabelki .Tak,tak oni się nie zmienili oni są jeszcze gorsi więc trzeba zmienić ludzi bo inaczej nic się nie zmienia ideowcy niech poczekają .Trwa pokojowa rewolucja
 • Andrzej STAWSKI 2016-02-11 21:32:51
  Bardzo słuszna decyzja (nie pierwsza zresztą w tym gremium). pytanie po co wydmuszce ta rada ? Przecież cokolwiek by doradzili to i tak o doope potłuc bo: 1, Prezes ma zawsze rację , 2. Jak nie ma racji to patrz punkt 1.
 • fista 2016-02-11 15:22:15
  Kiedyś marny polityk. Obecnie kiepski politolog i ekonomista. Kolejny po prof. Staniszkis naiwniak, który uwierzył w metamorfozę PREZESA i jego eunuchów.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA