REKLAMA

Kandydat na prezydenta Francji przeciw Polsce. Za "dumping socjalny"

  • Autor: aw/pap
  • 28 kwietnia 2017 11:00
Kandydat na prezydenta Francji przeciw Polsce. Za "dumping socjalny" Fot. Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

Centrysta Emmanuel Macron powiedział, że jeśli zwycięży w wyborach prezydenckich we Francji, doprowadzi do objęcia Polski sankcjami. Oskarżył też Polskę o dumping socjalny. Według obserwatorów chce przyciągnąć wyborców odrzucających jego liberalizm ekonomiczny.

W czwartkowym wywiadzie dla dziennika "Voix du Nord", streszczanym w piątek przez liczne media, "kandydat postępu" oskarżał Polskę o "dumping socjalny" i "wygrywanie różnic w systemie podatkowym". Po czym uznał, że Polska "narusza wszystkie zasady Unii". Macron zapewnił, że jeśli zostanie wybrany, to "w ciągu trzech miesięcy (...) podjęta zostanie decyzja w sprawie Polski".

Wielki dziennik regionalny "Ouest France" określił wypowiedzi Macrona "waleniem pięścią w stół".

Centrowy kandydat na prezydenta był przepytywany w oglądanym przez miliony Francuzów, dwugodzinnym programie telewizyjnym. Powtarzał w nim dotychczasowe argumenty swej kampanii, twierdząc, że zwalczy bezrobocie poprawiając kwalifikacje zawodowe bezrobotnych i zaostrzając system wypłacania zasiłków. Jednocześnie szkicował bardzo liberalny projekt uelastycznienia prawa pracy, korzystny dla przedsiębiorców, gdyż "to przedsiębiorstwa tworzą miejsca pracy".

Podczas gdy w internecie cytowano jego wypowiedź dla prasy, że nie pozwoli, "by Europa była taką jak dotychczas", w telewizji Macron gorąco bronił Unii, zapowiadał ścisłą współpracę z Niemcami i tylko marginalnie zapowiadał, że będzie się starać, by Unia "lepiej chroniła pracowników" i by "globalizacja nie uderzała w nich tak ostro".

Więcej czytaj tu

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • trak 2017-04-28 12:06:18
    A to zabojad jeden. Nastepny ktory chcialby rzadzic cala europa.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA