REKLAMA

Kara śmierci: Politycy PiS w tej kwestii są podzieleni

  • Autor: GP
  • 05 października 2016 13:11
Kara śmierci: Politycy PiS w tej kwestii są podzieleni O temat kary śmierci zapytano polityka, gdy odpowiadał na pytania dziennikarzy w kontekście aborcji. (fot.:facebook.com/stanislawkarczewski)

Kara śmierci? Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki jest za, marszałek senatu Stanisław Karczewski zdecydowanie przeciw.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki w lipcu tego roku w wywiadzie radiowym, mówił o swoim poparciu dla kary śmierci.

- Jestem przekonany, że osoby, które dokonują zbrodni takich jak ta w Nicei, nie zasługują na życie - mówił Jaki nawiązując do zamachu w Nicei, w którym terrorysta zmasakrował osoby świętujące narodowe święto Francji. Wjechał w tłum samochodem ciężarowym, którym następnie jechał po nadmorskim bulwarze.

- Jeżeli są takie bydlaki, jak ten, co przejechał ludzi, nie zasługują, byśmy jako społeczeństwo ich utrzymywali - powiedział wówczas Jaki.

Tymczasem sprawa nie jest tak jednoznaczna dla marszałka Stanisława Karczewskiego. - Wiem, że moja partia kiedyś mówiła o zniesieniu zakazu kary śmierci. Zawsze byłem wielkim przeciwnikiem kary śmierci, bo wiem, co to śmierć i wiem, że jest zawsze jakiś procent, a nawet jeśli promil tylko niepewności (w kwestii winy - przyp. red.) - mówił polityk.

- Tak jest też w przypadku określania zmian dziecka czy podejrzenie choroby Downa, nigdy nie ma do końca stuprocentowej pewności. To samo dotyczy kary śmierci - nawiązał do tematu aborcji marszałek senatu.

Przypomnijmy, w Polsce w czasach PRL karę śmierci wykonywano przez powieszenie. Jedynym europejskim krajem, w którym nadal obowiązuje kara śmierci jest Białoruś. Na świecie organizacje pozarządowe krytykują za wykonywanie kary śmierci zwłaszcza Stany Zjednoczone (część Stanów stosuje najwyższy wymiar kary) oraz Chińską Republikę Ludową.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA