REKLAMA

Karczewski: Chciałbym, by doszło do zmiany konstytucji

  • Autor: PAP/jk
  • 05 maja 2017 13:34
Karczewski: Chciałbym, by doszło do zmiany konstytucji Marszałek Stanisław Karczewski uważa, że zanim doszłoby do referendum, należy przeprowadzić "proces konsultacji ze społeczeństwem i ekspertami" (fot. facebook/Stanisław Karczewski)

- Bardzo bym chciał, by doszło do zmiany konstytucji - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Według marszałka, doprecyzowania wymagają m.in. kompetencje prezydenta i rządu, wzmocniona powinna być też rola Senatu.

• Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział, że jest zwolennikiem prowadzenia rozmów i debat na temat konstytucji.

• Zapowiedział też, że sam zamierza zorganizować taką debatę w Senacie.

Stanisław Karczewski odniósł się do deklaracji prezydenta Andrzeja Dudy, który podczas uroczystości w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja opowiedział się za zorganizowaniem w 2018 r. referendum ws konstytucji. Jak mówił prezydent, naród polski powinien się wypowiedzieć, co do przyszłości ustrojowej swojego państwa, na temat m.in. roli prezydenta, Sejmu, Senatu.

Marszałek Karczewski uważa, że zanim doszłoby do referendum, należy przeprowadzić "proces konsultacji ze społeczeństwem i ekspertami". Podkreślił, że opozycja nie powinna "pochopnie" rezygnować ze współudziału w tym przedsięwzięciu, bo dotyczy ono najważniejszego aktu prawnego w Polsce.

Na uwagę, że PiS nie dysponuje obecnie większością potrzebną do zmiany konstytucji, Karczewski powiedział, że zdaje sobie z tego sprawę, ale, "jeśli przedstawi się projekt konstytucji, który będzie projektem powstałym w wyniku dyskusji całego narodu, to być może parlament ją przyjmie".

- Bardzo bym chciał, by doszło do zmiany konstytucji - oświadczył marszałek Senatu.

Wskazał, że - według niego - doprecyzowania wymagają m.in. kompetencje prezydenta i rządu.

- Ja bym ściślej określił kompetencje prezydenta i rządu. Zmieniłbym też zapisy dotyczące Senatu, wzmocniłbym go. Różnie można to zrobić: np. przez wydłużenie terminu rozpatrywania ustaw, czy zmianę zapisu, mówiącego o odrzuceniu bądź przyjęciu poprawek zgłoszonych przez Senat; teraz Sejm decyduje o tym przez zwykłą większość, kiedyś było inaczej - mówił.

Jak dodał, można by w tym przypadku zapisać w konstytucji większość 3/5 "w przypadku ustaw kodeksowych lub zmieniających system prawny".

Pytany o pomysł - przedstawiany m.in. przez PSL lub europosła Kazimierza Michała Ujazdowskiego - by Senat stał się izbą samorządową, Karczewski powiedział, że jest temu przeciwny.

- Ta propozycja spowodowałaby, że Senat byłby "hyde parkiem" a nie izbą polityczną. Bo gdyby senatorami zostawali np. ustępujący radni, wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast, to w tym gronie mogłoby nie dojść do jakiejkolwiek zgody. Mogłoby być tak duże rozdrobnienie polityczne, że izba byłaby skazana na dużą przypadkowość. Bo "izba samorządowa" nie znaczyłoby, że apolityczna, bo przecież musiałaby podejmować decyzje polityczne - podkreślił Karczewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • jur 2017-05-05 16:33:46
    Panie Karczewski, nie wiem czy potrzebna jest zmiana Konstytucji, ale napewno jest potrzebne jej przestrzeganie jak i polskiego i unijnego prawa. Wowczas nie trzeba zajmowac sie zmianami, a czas bedziecie mieli na solidna i uczciwa prace. Swoje pierdoly niech pan opowiada w Toruniu.
  • Ala też ma kota 2017-05-05 15:32:41
    jakże prymitywne i oczywiste są dla inteligentnego człowieka próby skoku po dyktaturę obecnej władzy czyli naczelnika co ma kota.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA