REKLAMA

Karczewski do Polonii: Razem budujmy wspólnotę narodową

  • Autor: PAP/JS
  • 24 października 2016 18:42
Karczewski do Polonii: Razem budujmy wspólnotę narodową W poniedziałek (24 października) marszałek Senatu rozpoczął dwudniową wizytę w Estonii. (fot. Stanisław Karczewski/twitter)

Polonia liczy na świecie nawet 20 mln osób, to wielki kapitał; chcę, abyśmy razem budowali wspólnotę narodową – mówił w Tallinie marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas spotkania z Polonią.

W poniedziałek (24 października) marszałek Senatu rozpoczął dwudniową wizytę w Estonii. Jednym z punktów pierwszego dnia było spotkanie z Polonią, które odbyło się w polskiej ambasadzie w Tallinie.

"Polonia to 16-20 mln Polaków rozrzuconych po wszystkich kontynentach. W każdym kraju, który odwiedzamy, spotykamy się z Polonią; to dla nas niezwykle ważne. Dla nas, dla Polaków, którzy mieszkają w Polsce, dla tych, którzy rządzą" - mówił Karczewski.

"Chcę, abyśmy wspólnie budowali wspólnotę narodową, bo stanowimy w sumie wspólnotę 56-milionową, to wielki kapitał" - podkreślił, tłumacząc, że proporcjonalnie do liczby mieszkańców "tylu ambasadorów nie ma żaden kraj".

"Bardzo chcemy zabiegać o to, abyście Państwo z nami współpracowali, abyście jak najdłużej i jak najmocniej czuli więź z Polską" - apelował marszałek.

Wyraził też przekonanie, że jedną z najważniejszych rzeczy z punktu widzenia Polonii jest to, by "przekazywać kolejnemu pokoleniu miłość do Ojczyzny". "Przekazywać naukę języka polskiego, przekazywać historię i wiedzę o Polsce" - stwierdził.

"Wiem, że w wielu miejscach tak jest. Wiem, że i tutaj tak jest" - zaznaczył.

Karczewski wyraził też opinię, że "ostoją polskości w każdym kraju jest Kościół". "Wszystkim księżom, wszystkim siostrom dziękuję za dbałość o ofiarę, za dbałość o język polski, za więź z Polską" - mówił, zwracając się do zgromadzonych w ambasadzie duchownych.

W spotkaniu z marszałkiem Karczewskim udział wzięli przedstawiciele polonijnych organizacji: Związku Polaków w Estonii "Polonia" z Tallina, Związku Polaków w Kohtla Jarve, Stowarzyszenia Polskiego w Narwie i Polskiego Klubu "Polonez".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA