REKLAMA

Karczewski: Należy zmienić politykę wewnątrz UE tak, by uniknąć efektu domina

  • Autor: PAP/JS
  • 24 czerwca 2016 13:02
Karczewski: Należy zmienić politykę wewnątrz UE tak, by uniknąć efektu domina Marszałek Senatu w rozmowie z PAP skomentował referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej (fot. mat. pras.)

W Unii Europejskiej był nadmiar polityki, a zbyt mała integracja gospodarcza i to doprowadziło do Brexitu; jeśli chcemy uniknąć efektu domina, trzeba zastanowić się nad zmianą tego podejścia - ocenił marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Marszałek Senatu w rozmowie z PAP skomentował referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, w którym 51,9 proc. brytyjskich wyborców opowiedziało się za Brexitem. Frekwencja w czwartkowym referendum wyniosła 72,2 proc.

"Do tej sytuacji, do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii - jestem przekonany - doprowadziła polityka unijnych przywódców, którzy na siłę chcieli większej integracji politycznej, a zapomnieli o tym, o czym mówili ojcowie założyciele, czyli o wspólnocie gospodarczej. I to jest klucz do wyjaśnienia tego, co się stało - czyli był nadmiar polityki, a zbyt mała integracja gospodarcza i to doprowadziło do Brexitu, i do wielkiego znaku zapytania dot. kształtu UE w przyszłości" - ocenił Karczewski.

Zdaniem marszałka Senatu obecnie Europa musi liczyć się z tym, że "będą próby przeprowadzenia podobnych referendalnych postępowań w innych krajach, m.in. Francji i Holandii". "Niestety ten wynik wczorajszego referendum może spowodować mechanizm domina i kolejne państwa będą chciały wyjść z UE" - podkreślił.

Czytaj też: Prezydent: Zrobimy wszystko, aby prawa Polaków w Wlk. Brytanii nie zostały uszczuplone

Według niego, "jeśli chcemy uniknąć takiego efektu, trzeba zastanowić się nad zmianą tej polityki". "Nasza formacja od dawna mówiła, że jest potrzebne wzmocnienie solidarności państw, które mają swoją tożsamość i samodzielność. I spodziewam się, że w tym kierunku będzie szła UE" - ocenił Karczewski. Dodał, że spodziewa się także, że Unia, by zachować jedność, dokona "bardzo dużej rewizji" w zakresie swojej polityki wobec imigrantów.

Jednocześnie marszałek Senatu podkreślił, że nie boi się o przyszłość Polski w UE po wyjściu z niej Wielkiej Brytanii. "Polska jest silnym, dużym krajem, dobrze zorganizowanym, z dobrze przygotowaną gospodarką i malejącym bezrobociem, więc sobie poradzimy. Jestem przekonany, że polskie społeczeństwo w każdej sytuacji da sobie radę - także i tej, która nas czeka bez Wielkiej Brytanii" - podkreślił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Ewa 2016-07-07 11:16:36
    "Polska jest silnym i duzym krajem..." Ach i to dlatego tyle " slabeuszy" nie moze znalezc w " silnym" kraju pracy i masowo wyjezdza " za chlebem" do UK i UE? Takie tezy pamietam za czasow Brezniewa o " silnym kraju "! Historia ciagle sie powtarza....REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA