REKLAMA

Karczewski o Saryuszu-Wolskim: uważam, że byłaby to lepsza kandydatura niż Tuska

 • Autor: pt/pap
 • 28 lutego 2017 08:38
Karczewski o Saryuszu-Wolskim: uważam, że byłaby to lepsza kandydatura niż Tuska Jacek Saryusz-Wolski (fot.mat.prasowe)

Uważam, że ewentualna kandydatura eurodeputowanego PO Jacka Saryusza-Wolskiego na szefa Rady Europejskiej byłaby lepsza niż obecnego przewodniczącego Donalda Tuska - tak marszałek Senatu Stanisław Karczewski odniósł się do poniedziałkowych doniesień "Financial Times".

Brytyjski dziennik podał, że premier Beata Szydło sonduje inne kraje Unii Europejskiej w sprawie możliwości zastąpienia Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej przez eurodeputowanego PO Jacka Saryusz-Wolskiego. Gazeta powołuje się na dwóch europejskich dyplomatów zbliżonych do rozmów.

Pytany o te informacje we wtorkowych "Sygnałach dnia" Karczewski odpowiedział: "Myślałem właśnie, kto to wymyślił - myślę, że to Donald Tusk to wymyślił, to jest moja teza". "Oczywiście nie wiem, to są spekulacje i również to, co powiedziałem, być może jest nieprawdziwe. Natomiast pamiętam sytuację sprzed dwóch lat, kiedy Donald Tusk zaklinał się, że nie będzie starał się o żadne stanowisko, że nie będzie zabiegał o żadne stanowisko (...) nawet mówił, że to należy się innemu politykowi" - tłumaczył marszałek Senatu.

"(Tusk) mówi, że jest zainteresowany, choć oficjalnie jego kandydatura nie została jeszcze zgłoszona i nieoficjalnie również już wiemy, że kilka państw deklaruje, że nie poprzez Donalda Tuska; to nie tylko Polska ma negatywną opinię, politycy Prawa i Sprawiedliwości, bo rząd jeszcze się nie wypowiedział" - mówił marszałek Senatu. Podkreślił, że rząd wypowie się wtedy, kiedy "będzie o to pytany".

Zapytany, czy w jego ocenie ewentualna kandydatura Saryusza-Wolskiego byłaby dobra, Karczewski stwierdził: "Uważam, że byłaby to lepsza kandydatura niż kandydatura Donalda Tuska". Według niego - jak uzasadniał - eurodeputowany PO jest politykiem bardziej obiektywnym oraz nigdy nie wypowiadał się tak krytycznie o polskim rządzie jak Donald Tusk.

Na pytanie kogo ewentualnie nominuje polski rząd na to stanowisko - jeśli nie będzie to ani Tusk, ani Saryusz-Wolski - zaznaczył, że Rada Ministrów wydaje jedynie opinię, natomiast frakcje polityczne w europarlamencie rekomendują kandydatów.

Dopytywany, kogo wtedy poprze rząd premier Szydło, Karczewski odparł: "zobaczymy kto będzie kandydatem". "Nie ma jeszcze zgłoszonych oficjalnie kandydatur. Będą zgłoszone, polski rząd oczywiście ustosunkuje się do tego. Mamy jeszcze trochę czasu (....) żeby podjąć dobrą, odpowiedzialną decyzję" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Andrzej STAWKI 2017-03-02 19:39:52
  Czego głupie pisiory tak się boją Pana Tuska ? To ciekawostka. Może boją sie wiedzy na temat pedalstwa Naczelnika Kaczyńskiego i Obermajora Maciarewicza. Pedały wstrętne oba dwa !!!!!!
 • antoni antczak 2017-02-28 20:21:53
  Panowie ktokolwiek ,byle nie agent merkel tusk
 • Bez piątej klepki 2017-02-28 13:43:41
  Do piłkaszmacianka: Osioł też długo żyje i co z tego?
 • piłkaszmacianka 2017-02-28 13:22:56
  Do Bez piątej klepki: Kiedy S.Wolski był w Radzie Europy, to Tusk biegał w krótkich spodenkach po podwórkowych "boiskach". Nie znasz historii synku.
 • Bez piątej klepki 2017-02-28 09:16:59
  Ale jaja! Saryusz -Wolski może Tuskowi buty czyścić.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA