REKLAMA

Kasprzyk: Polscy "Sprawiedliwi" to święci

  • Autor: PAP/AT
  • 09 marca 2018 09:45
Kasprzyk: Polscy "Sprawiedliwi" to święci Medal Sprawiedliwej wśród Narodów Świata Marty Bocheńskiej (fot.wikipedia.org/senat.gov.pl/Michał Józefaciuk)

Polscy "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata", ratujący Żydów podczas II wojny światowej, to ambasadorowie sprawy polskiej na świecie - powiedział szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Kasprzyk odniósł się w ten sposób w rozmowie z TVP Info do uchwalonej we wtorek (6 marca) ustawy, ustanawiającej 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod Okupacją Niemiecką.

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych ocenił, że święto to jest potrzebne. "Jest to powód do dumy z tego, że jesteśmy Polakami, bo w Polsce za pomoc Żydom groziła kara śmierci; bo ci, którzy wtedy byli tak bardzo odważni, tak bardzo heroicznie zachowywali się" - podkreślił Kasprzyk.

Czytaj też: Sprawiedliwi wśród Narodów Świata apelują do rządu Polski i Izraela

"Jesteśmy im po pierwsze dozgonnie wdzięczni, winni dozgonną pamięć i ogromny szacunek, ale chcemy też ich pokazać jako takich naszych, polskich świętych, ambasadorów sprawy polskiej również na świecie. Na szczęście jeszcze wielu z nich jest jeszcze wśród nas" - dodał.

Kasprzyk przypomniał też, że w najbliższą niedzielę (11 marca) weterani walk o niepodległość Polski, w tym żołnierze gen. Władysława Andersa, oraz polscy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata udają się do Izraela. Wizytę, która potrwa do 15 marca, organizuje Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Czytaj też: Premier odpowiada na apel Sprawiedliwych

Kombatanci odwiedzą groby polskich żołnierzy m.in. w Ramli, grób b. premiera Izraela Menachema Begina (także b. żołnierza armii gen. Andresa) oraz Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod Okupacją Niemiecką będzie miał charakter święta państwowego. Wybór daty 24 marca wiąże się z tym, że tego dnia 1944 r. Niemcy zamordowali w Markowej rodzinę Ulmów - Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, a także ukrywających się u tej rodziny Żydów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA