REKLAMA

Katarzyna Lubnauer: do duetu Trzaskowski-Rabiej w stolicy dołączyć kandydata SLD

  • Autor: PAP/AH
  • 28 grudnia 2017 10:43
Katarzyna Lubnauer: do duetu Trzaskowski-Rabiej w stolicy dołączyć kandydata SLD Fot. Twitter

W ramach budowy koalicji partii opozycyjnych w wyborach samorządowych do duetu Rafał Trzaskowski (PO) - Paweł Rabiej (N) w Warszawie powinien też dołączyć kandydat z SLD - oceniła w czwartek szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

• Zdaniem szefowej Nowoczesnej, partie opozycyjne tworzące "wielką koalicję" muszą w nadchodzącym "maratonie wyborczym" pokazać pozytywny przekaz.

• Jej zdaniem bardzo ważne jest, by samorządy, w których obecnie większość ma opozycja, nie zostały przejęte przez partię rządzącą.

• Jednym z modeli współpracy partii opozycyjnych w trakcie przyszłorocznych wyborów samorządowych, może być koncepcja, gdzie jest jeden wspólny kandydat na prezydenta miasta i kilku z różnych ugrupowań na stanowiska wiceprezydentów.

Z obecnych przepisów prawa wyborczego wynika, że przyszłoroczne wybory samorządowe mogą się odbyć 11 listopada 2018 r.

Przewodnicząca Nowoczesnej w czwartkowej (28 grudnia) rozmowie w radiu TOK FM przypomniała, że 2018 rok rozpoczyna maraton wyborczy. W przyszłym roku obędą się wybory samorządowe, w 2019 do parlamentu oraz do Parlamentu Europejskiego, a w 2020 roku odbędą się wybory prezydenckie.

- Najważniejszym zadaniem dla całej opozycji będzie budowanie wielkiej koalicji opartej jednak na różnorodności, bo uważam, że w różnorodności jest siła - podkreśliła Lubnauer.

Zdaniem szefowej Nowoczesnej, partie opozycyjne tworzącą taką "wielką koalicję" muszą pokazać pozytywny przekaz oparty m.in. na propozycjach jakie mają dla Polski i Polaków, a nie opierać się jedynie na tym, że trzeba pokonać PiS. Zwróciła jednak uwagę, że bardzo ważne jest, by samorządy, w których obecnie większość ma opozycja, nie zostały przejęte przez partię rządzącą.

Lubnauer dodała, że jednym z modeli współpracy partii opozycyjnych w trakcie przyszłorocznych wyborów samorządowych, może być koncepcja, gdzie jest jeden wspólny kandydat na prezydenta miasta i kilku z różnych ugrupowań na stanowiska wiceprezydentów.

- To jest jeden z modeli i rzeczywiście stosujemy go w pewnym stopniu w Warszawie, bo mamy duet Trzaskowski-Rabiej, natomiast powinien być rozszerzony również o kandydatów z SLD, ta koalicja powinna być maksymalnie szeroka - powiedziała.

W połowie grudnia Rada Krajowa Nowoczesnej zatwierdziła tzw. porozumienie warszawskie, dotyczące poparcia duetu Rafał Trzaskowski - Paweł Rabiej w wyborach samorządowym w Warszawie. Według Nowoczesnej, porozumienie musi obejmować również wspólne listy do Rady Warszawy oraz rad dzielnic.

Zawarte 23 listopada przez ówczesnego lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru i szefa PO Grzegorza Schetynę porozumienie, przewiduje że poseł PO Rafał Trzaskowski będzie wspólnym kandydatem Platformy i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy, a polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej - kandydatem na jego zastępcę w Ratuszu.

Szefowa Nowoczesnej zaapelowała w czwartek również do PSL, był włączyło się w budowę kolacji, szczególnie w wyborach do sejmików województw.

- Jednym z najważniejszych elementów jest budowa tej koalicji nie tylko w dużych miastach, ale również do sejmików, tam się będą dzielić środki europejskie - zaznaczyła. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA