REKLAMA

Katarzyna Lubnauer: KE zrobiła tylko to, do czego zmusiła ich strona PiS

 • Autor: GP
 • 21 grudnia 2017 11:35
Katarzyna Lubnauer: KE zrobiła tylko to, do czego zmusiła ich strona PiS Katarzyna Lubnauer z nowym zarządem Nowoczesnej. Partia wybrała władze w połowie grudnia, po tym, jak zmieniła lidera pod koniec listopada. (fot. twitter.com/Nowoczesna)

Liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer obarcza PiS winą za możliwe sankcje związane z art. 7 traktatu o UE. Polityk liczy, że uda się ograniczyć restrykcje gospodarcze, czy finansowe UE do grona polityków PiS, jeśli do nich dojdzie.

• - Są takie pomysły żeby sankcje dotyczące środków europejskich dotknęły tylko rząd (PiS - red.) - mówiła w czwartek Lubnauer.

• Strona rządowa ocenia, że do decyzji Komisji Europejskiej (KE) przyczyniła się opozycja wynosząca polski spór polityczny za granice kraju.

• Sympatyzujący z PiS europoseł Jacek Saryusz-Wolski, pisze natomiast do Fransa Timmermansa i oskarża go o podwójne standardy wobec krajów europejskich.

 

Groźba, że Komisja Europejska (KE) zdecyduje się na zaostrzenie kursu wobec Warszawy, pojawiła się bardzo stanowczo w debacie o praworządności w Polsce w lipcu. Główną osią zastrzeżeń wobec Polski są zmiany w Trybunale Konstytucyjnym (TK) z lat 2015 i 2016 oraz nowe ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie sądownictwa (SN i KRS).

Andrzej Duda 20 grudnia, po tym jak KE zapowiedziała uruchomienie art. 7, przyznał, że dwie ustawy o SN i KRS podpisze. Więcej o uzasadnieniu prezydenta jego decyzji przeczytasz tutaj.

Ze strony opozycji posypała się ostra krytyka na opcję rządzącą i prezydenta. W środę, jak i w czwartek (20 i 21 grudnia) politycy PO i Nowoczesnej nie omieszkali w swojej negatywnej ocenie podkreślać błędów MSZ i PiS w polityce unijnej. Obwiniają za sankcje rząd.

- Piłka była po stronie Polaków - mówiła szefowa Nowoczesnej w Radiu Puls. - Jeżeli rząd, PiS robi wszystko, żeby cała UE zobaczyła, że mamy zaburzenia niezależności władzy sądowniczej, to nie dziwmy się tak ostrej reakcji. KE zrobiła tylko to, do czego zmusiła ich strona PiS- dodała Lubnauer.

Czytaj też: Wiceszef MSZ jest przekonany, że są stolice, które obronią Polskę

Po tej ocenie polityk stwierdziła, że ma pewien plan na nadchodzące tygodnie.

- Bardzo mocno zastanawiam się nad zwróceniem do premierów pochodzących z ALDE (Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy - red.), żeby w razie podjęcia kolejnych kroków, nie przybrały form sankcji, które uderzą we wszystkich Polaków.

Lubnauer zaakcentowała, że ta propozycja ma stanąć na rozmowach liderów opozycji.

- Są takie pomysły żeby sankcje dot. środków europejskich dotknęły tylko rząd, żeby trafiły do samorządów - dodawała jeszcze polityk. - Uważam, że powinny być też sankcje uderzające bezpośrednio w polityków PiS - konkludowała.

Nie tylko Nowoczesna obwinia rząd, rząd komentuje

Zarówno Nowoczesna, jak i Platforma obarczają winą za działanie KE rząd.

Z zaplecza rządowego sytuację komentował m.in. Adam Bielan. Senator był gościem TVN 24 w środę, kiedy były już znane decyzje KE. - Ta procedura nie zakończy się sankcjami, bo między innymi po oświadczeniu Węgier, jednomyślności nie będzie - zaznaczał polityk, po czym nakreślił, że działanie KE jest polityczne i zostało podjęte przez  "europejskich kolegów polityków", którzy stracili władzę 2 lata temu

Bielan podkreślał jeszcze w informacyjnej stacji telewizyjnej, że spór wewnątrz kraju powinien się toczyć w jego granicach i źle się stało, że wyniesiono go na arenę międzynarodową.

Z polskich polityków europejskich krytyczny list ws. sankcji napisał Jacek Saryusz-Wolski. Polityk, który kilka miesięcy temu rozstał się z PO w Parlamencie Europejskim jest obecnie znacznie bliżej PiS w ocenach politycznych. Ostrze krytyki w liście skierował w urzędnika KE, który pilotuje sprawę praworządności w Polsce:

- Wobec realnych problemów korupcji, naruszeń rządów prawa na Malcie, Pan, Panie Komisarzu Timmermans, milczy i nie uruchamia procedury - grzmiał ze stron listu otwartego polski polityk. - Czy dlatego, że jest to rząd Pańskiej rodziny politycznej, socjalistów? (...) Nazywam to "paradoksem Timmermansa". Po pierwsze, milczeć w sprawie korupcji w łonie własnej, socjalistycznej rodziny. Po drugie, atakować tych, którzy mając demokratyczny mandat, naprawdę korupcję zwalczają.

Saryusz-Wolski wytyka w korespondencji Timmermansowi sytuację na Malcie. Na wyspie doszło niedawno do morderstwa dziennikarki, które ma podłoże korupcyjne. Daphne Caruana Galizia pisywała o finansach i łączy się jej śmierć z publikacjami jej autorstwa o niejasnych operacjach finansowych osób związanych z władzami Malty.

Europosłowie w przyjętej w środę rezolucji wezwali Maltę do przestrzegania praworządności i wartości Unii Europejskiej. Odezwa była podyktowana właśnie morderstwem dziennikarki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • Kucharczyk Józef 2017-12-22 16:09:05
  Szkoda nawet nazwać Ich Kodziarskim Bydłem, bo bardzo obraził bym te inteligentne zwierzęta!
 • wujekhelmuta 2017-12-22 03:49:57
  Brednie tej pani o niemiecko brzmiącym nazwisku są nie do przeskoczenia. To nie PiS jest winna i nikogo nie zmuszała ale tylko zdrajcy i sprzedawczyki, którzy dają fałszywe sygnały eurokratom w Brukseli przeciwko Polsce i Polakom.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA