REKLAMA

Katarzyna Lubnauer: Nowoczesna popiera protest ZNP

 • Autor: PAP/JS
 • 19 października 2016 16:31
Katarzyna Lubnauer: Nowoczesna popiera protest ZNP Lubnauer oceniła, że planowana przez resort edukacji narodowej reforma systemu szkolnictwa "cofa nas do PRL-u, nie daje żadnej nowej jakości".

• Nowoczesna deklaruje, że popiera protest ZNP i apeluje, by się do niego przyłączać.
• To nie jest tylko sprawa nauczycieli, to jest sprawa całego społeczeństwa, ważna sprawa - przekonywała na konferencji prasowej w Sejmie posłanka Katarzyna Lubnauer.

Lubnauer oceniła, że planowana przez resort edukacji narodowej reforma systemu szkolnictwa "cofa nas do PRL-u, nie daje żadnej nowej jakości".

Jej zdaniem minister Anna Zalewska postanowiła zniszczyć polski system edukacji. "Praktycznie nie ma organizacji związanej z edukacją, która by nie skrytykowała reformy minister Zalewskiej" - mówiła Lubnauer. "Nie możemy pozwolić na niszczenie edukacji, na eksperymentowanie na dzieciach" - dodała.

Poinformowała, że Nowoczesna poprze protest ZNP, który we wtorek ogłosił początek akcji protestacyjnej i zapowiedział manifestację w stolicy na 19 listopada. Partia będzie również apelować do swoich członków i sympatyków, żeby przyłączali się do tej manifestacji.

Posłanka Monika Rosa podkreśliła, że protest 19 listopada jest protestem nie tylko nauczycieli. "To jest protest tych wszystkich Polaków, którzy uważają, że edukacja jest jedyną szansą na wyrównywanie szans, że edukacja to jest przyszłość Polski" - przekonywała.

"Bardzo często spotykamy się z pytaniami ze strony samorządów, że strony nauczycieli, dyrektorów, rodziców dzieci: co będzie dalej, co będzie działo się z tą tzw. antyreformą? Te wszystkie pytania my przekuwamy na interpelacje" - dodała Rosa. Zachęcała, by pisać i przychodzić z pytaniami dotyczącymi reformy do biur poselskich parlamentarzystów Nowoczesnej. "My z przyjemnością będziemy starali się te pytania przekazywać dalej. Być może PiS państwu nie odpowie, ale PiS musi odpowiedzieć posłom, musi odpowiedzieć na nasze interpelacje. Dlatego zachęcamy, wysyłajcie pytania do naszych biur poselskich" - mówiła.

"Domagamy się od rządu informacji na temat rzeczy podstawowych: programów nauczania, finansowania, a przede wszystkim na temat przyszłości dzieci, przyszłości edukacji w Polsce" - dodała.

Lubnauer podkreśliła, że reforma to przede wszystkim krzywda dla dzieci. "Dla dzieci z małych ośrodków miejskich, które nie będą miały szansy skorzystać z gimnazjum (...), jest krzywda dla tych dzieci, które w 2019 r. skończą VIII klasę szkoły podstawowej i III klasę gimnazjum, które nie dostaną się do wymarzonej szkoły średniej; krzywda dla tych dzieci z trzech roczników, które będą się uczyć z tymczasowych programów, które muszą powstać w półtora miesiąca i z tymczasowych podręczników" - mówiła posłanka.

Dlatego - jak podkreśliła - rodzice powinni włączyć się w protest. "To nie jest kwestia tylko nauczycieli, to jest kwestia nas wszystkich. Dlatego apelujemy: przyłączcie się do protestu nauczycieli, pójdźcie 19 listopada w Warszawie na protest" - przekonywała Lubnauer.

W ramach akcji protestacyjnej ZNP planuje m.in. pikietę przed Sejmem w dniu pierwszego czytania projektu ustawy Prawo oświatowe. Nie wiadomo jeszcze, kiedy ma się to odbyć, bo zakończyły się dopiero konsultacje projektu. Jeśli pikieta nie spowoduje oczekiwanych przez ZNP rezultatów, wówczas w Warszawie odbędzie się spotkanie przedstawicieli 400 największych oddziałów związku. Natomiast 19 listopada planowana jest ogólnopolska manifestacja w Warszawie. Do udziału w niej ZNP zaprasza rodziców, samorządy, organizacje pozarządowe i stowarzyszenia, których obszarem działania jest edukacja.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA