REKLAMA

Katarzyna Lubnauer: PiS się doigrał

 • Autor: PAP/JS
 • 30 sierpnia 2017 16:33
Katarzyna Lubnauer: PiS się doigrał Szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer( fot.facebook.com/katarzyna.lubnauer)

Szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer uważa, że spotkanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel i przewodniczącego KE Jean-Claude'a Junckera oznacza zielone światło dla Komisji do uznania, że Polska złamała punkt traktatów UE dot. demokracji. PiS się doigrał, ale zapłacą za to Polacy - dodała.

• Przewodnicząca klubu Nowoczesnej zaznaczyła, że może dotknąć to m.in. pracowników delegowanych w UE, co dotyczy blisko 500 tys. obywateli oraz rolników, którzy w przyszłości mogą nie otrzymać dotacji i samorządów.

• Według niej, Polska w UE została sama i zdana jest we wszystkich kwestiach jedynie na życzenie Węgier i premiera Viktora Orbana - jak stwierdziła - przyjaciela Władimira Putina.

"PiS się doigrał, ale zapłacą za to wszyscy Polacy, a nie rząd" - powiedziała posłanka Nowoczesnej podczas konferencji prasowej w Łodzi.

Lubnauer odniosła się do środowego (30 sierpnia) spotkania kanclerz Niemiec Angeli Merkel i przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera w Berlinie. Według wcześniejszych zapowiedzi szefowej niemieckiego rządu wśród tematów rozmowy znalazła się m.in. kwestia praworządności w Polsce. Merkel mówiła we wtorek dziennikarzom, że zależy jej na bardzo dobrych relacjach z Warszawą, lecz w tej sprawie "nie może trzymać języka za zębami".

"To spotkanie oznacza jedno, że nasze półtoraroczne gdybanie zrobią coś, czy nie zrobią w Unii Europejskiej z tym, co się dzieje w Polsce zyskuje obecnie jednoznaczną - pozytywną odpowiedź. Można uznać, że Komisja Europejska ma zielone światło do zwrócenia się do Rady Europejskiej i przegłosowania złamania przez Polskę drugiego artykułu traktatów UE dot. standardów demokracji i praworządności" - powiedziała posłanka.

W jej opinii są już 22 kraje, czyli 4/5 wszystkich członków, które poprą taki wniosek. "Gdyby nie było pewności ze strony Merkel, Junckera, czy Emmanuela Macrona nie podejmowano by tych rozmów. To jest wspólna decyzja państw, które decydują o przyszłości UE" - oceniła.

Lubnauer stwierdziła, że KE wyznaczała Polsce kolejne czerwone linie, ale rząd Prawa i Sprawiedliwości przekraczał je m.in. w przypadku zmian w Trybunale Konstytucyjnym, prawa dotyczącego sądów i niestosowania się do decyzji Trybunału Sprawiedliwości ws. wycinki Puszczy Białowieskiej. "UE widzi, że jeśli w tej chwili tego nie zatrzyma, Polska może stać się krajem autorytarnym, w którym nie ma demokracji liberalnej" - stwierdziła.

"Na życzenie PiS doigraliśmy się tego, żeby Polska w przyszłości mogła być objęta sankcjami, żebyśmy mogli dostać mniejsze pieniądze w kolejnej perspektywie budżetowej UE. Jeżeli PiS myśli, że nic się nie stało, to co powie tym Polakom, którzy za to wszyscy zapłacą" - zaznaczyła szefowa klubu Nowoczesnej.

Według niej, Polska w UE została sama i zdana jest we wszystkich kwestiach jedynie na życzenie Węgier i premiera Viktora Orbana - jak stwierdziła - przyjaciela Władimira Putina. "To, czy zostanie nam odebrany głos w Radzie Europejskiej zależy od decyzji człowieka, który przyjaźni się z Putinem" - przekonywała.

Wskazała również, że kanclerz Merkel "wystarczająco długo trzymała język za zębami i zawsze pokazywała, że jest przyjacielem Polski i losy Polaków leżą jej na sercu", ale - jak dodała - polski rząd nic sobie z tego nie robił i "szczuł na Niemcy oraz na Francję; psuł nasze stosunki ze wszystkimi krajami".

"Jeśli Czechy i Słowacja dość jednoznacznie mówią, że zamiast Grupy Wyszehradzkiej wybierają współpracę z Austrią w ramach Trójkąta Sławkowskiego oznacza to, że stała się ona mitem. Przez popsute relacje z Francją i Niemcami mitem jest też Trójkąt Weimarski. Jesteśmy sami, z jedynym partnerem - Węgrami, co oznacza, że nie będziemy w stanie załatwiać żadnych spraw dotyczących Polaków w UE" - powiedziała Lubnauer.

Przewodnicząca klubu Nowoczesnej zaznaczyła, że może dotknąć to m.in. pracowników delegowanych w UE, co dotyczy blisko 500 tys. obywateli oraz rolników, którzy w przyszłości mogą nie otrzymać dotacji i samorządów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • ArekG 2017-08-31 11:33:44
  PO + NOWOCZESNA + PSL + KOD + OBYWATELE-RP = WSPÓŁCZESNA TARGOWICA (TARGOWICA 2.0)
 • Grazyna A.Cuvelier 2017-08-31 02:57:08
  Wstan z kolan p.Lubnauer, troche godnosci. Niemcy oskarzaja Merkel o zdrade stanu! We Frankfurcie n/Menem mieszka juz 51% muzulmanow! Dlatego ona, wyrosla w DDR i studiowala w Moskwie, darzy do V zaboru Polski wczesniej nazistami teraz muzulmanami! Do niedawna wiekszosc czlonkow tej "demokratycznej" EU, miala kolonie a Niemcy wszczely 2 Wojny Swiatowe! Jak oni maja czelnosc znowu nas napadac! W stosunku do nas zachowuja sie jak sprawcy przemocy, a w relacji z muzulmanami sa ofiarami ich zasiedlenia i terroru. Czasem ofiary staja sie sprawcami przemocy. To znane mechanizmy. A Wy, opozycja zachowujecie sie jak ofiary: "doigraliscie sie"-jak wystraszone dziecko, samospelniajace sie zyczenia. Nie wolno ulegac przemocy! Tak sie ich boicie? Odwagi. Europa wziela emigrantow z poczucia winy bo mieli kolonie i bogacili sie na pracy zniewolonych ludzi Ale Polska nie kolonizowala zadnego kraju nie czerpala z tego korzysci wiec ci niedawni kolonisci NIE maja prawa POLSCE i Polakom wmawiac OBOWIAZKU, KTORY NA NICH SLUSZNIE CIAZY i z WLASNEJ woli wzieli, z checi dalszego wykorzystania „uchodzcow” tylko teraz we wlasnych krajach! I klapa! Jestem wnuczka Dyrektora Reg.Lasow Pan.w Hajnowce do konca lat 50-tych, ojciec tez byl specj.tej branzy i ja wiem ze prof.Szyszko to uznany na swiecie PROFESJONALISTA, a KE wysyla "expertow": socjolog, prawnik itp. To wszystko bezczelni ignoranci, takze w in.spraw. To szykany! A ci "polscy" zdrajcy intryguja przeciw OJCZYZNiE? (Wermacht?)
 • janmariavonróża 2017-08-30 21:32:13
  Szanowna pani o niemiecko brzmiącym nazwisku. Pani wypowiedzi, to specjalnie zmanipulowana propaganda anty Polska z nadzieją, że PiS straci władzę a wy Ich zastąpicie, jeżeli oczywiście Tusk pozwoli Wam dojść do klamki tej wąziutkiej furtki. Takie wmawianie, że ktoś z kimś się dogadał, tylko w nie wiadomo w jakich sprawach, jest oczywiście mydleniem oczu własnym wyborcom. Wyborcy PiS-u, dokładnie widzą i rozumieją Waszą ("nowoczesnej" i POkrętaczy) obłudę.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA