REKLAMA

Katarzyna Lubnauer: Trzeba wspierać sztukę pokazującą polską rzeczywistość polityczną

  • Autor: PAP/JS
  • 09 marca 2018 20:02
Katarzyna Lubnauer: Trzeba wspierać sztukę pokazującą polską rzeczywistość polityczną Lubnauer wzięła udział w otwarciu wystawy rysunków prof. Włodzimierza Stelmaszczyka, który w swoich pracach w satyryczny sposób komentuje głównie wydarzenia polityczne (Katarzyna Lubnauer, fot.Łukasz Kamiński/materiały prasowe)

Trzeba wspierać każdą formę sztuki, także sztukę ironiczną, pokazującą polską rzeczywistość, głównie polityczną - powiedziała szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Według niej humor zawsze pomagał Polakom w trudnych czasach.

Lubnauer wzięła udział w otwarciu wystawy rysunków prof. Włodzimierza Stelmaszczyka, który w swoich pracach w satyryczny sposób komentuje głównie wydarzenia polityczne. Ekspozycja, na którą składa się kilkadziesiąt rysunków, prezentowana jest w łódzkiej siedzibie Nowoczesnej.

Zdaniem szefowej partii, należy wspierać każdą formę sztuki, w dodatku, gdy pokazuje ona w sposób ironiczny polską rzeczywistość, głównie polityczną. "Warto ją wspierać, szczególnie w czasach dość smutnych z punktu widzenia tego, co się dzieje w Polsce" - powiedziała Lubnauer.

Według niej, prezentowane na wystawie rysunki, pozwalają się pośmiać, trochę odprężyć, a jednocześnie są "bardzo dobrym obrazem rzeczywistości". Lubnauer przekonywała, że ironia jest potrzebna zawsze. "Pomagała nam w czasach stanu wojennego, pomagała wcześniej. Myślę, że humor zawsze pomagał Polakom w trudnych czasach" - zaznaczyła szefowa Nowoczesnej.

W podobnym tonie mówił szef Nowoczesnej w regionie łódzkim Marcin Gołaszewski. Zwrócił uwagę, że jego partia zawsze stawiała na wolność sztuki, bo - jego zdaniem - sztuka nie może być ograniczana przez żadne państwo, przez żadne prawo. Jak mówił, rysunki prof. Stelmaszczyka, próbują obnażyć władzę i ją ośmieszyć, dlatego wpisują się w "szeroką dyskusję o stanie naszego państwa".

"To, co obnaża wszelkie dyktatury, to jest śmieszność, ironia i satyra. Tu mamy z tym do czynienia" - powiedział Gołaszewski.

Podkreślił, że Nowoczesna, m.in. poprzez takie wystawy, chce pokazać, że jest partią otwartą; jej siedziba w Łodzi - jak mówił - ma stać się miejscem, gdzie można przyjść i porozmawiać na każdy temat.

Prof. Włodzimierz Stelmaszczyk pełni obecnie funkcję dziekana wydziału artystycznego Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA