REKLAMA

Katastrofa smoleńska: 1,5 mln zł za śmierć gen. Błasika, w ratach

 • Autor: GP/PAP
 • 10 listopada 2016 12:11
Katastrofa smoleńska: 1,5 mln zł za śmierć gen. Błasika, w ratach Ofiary katastrofy smoleńskiej, w znacznej części są pochowane w mogiłach na warszawskich Powązkach. Spoczęcie na tym cmentarzu jest jednym z największych zaszczytów, jaki może spotkać polskich dostojników państwowych. (fot.:wikipedia.org/CC)

• Ewa Błasik, żona tragicznie zmarłego w Smoleńsku polskiego generała, miała dostać od państwa odszkodowanie w wysokości 1,5 mln zł. Obejmuje ono kwoty wypłacone także jej rodzinie.
• Wdowa uzasadniała, że praca jej męża w wojsku kosztowała ją wyrzeczenia i częste przeprowadzki.
• Trwa w Polsce bój o powstrzymanie kolejnych ekshumacji. Prokuratura chce badać szczątki ofiar katastrofy smoleńskiej.

Ewa Błasik, która w katastrofie 10 kwietnia 2010 roku straciła męża, generała sił powietrznych RP, otrzymała od MON 250 tys. zł, poinformował Super Express. Informację upubliczniono w czwartek (10 listopada). Gazeta jednocześnie podkreśla, że to kolejny raz, gdy Błasik otrzymała pieniądze. 

- Tej samej wysokości zadośćuczynienie rodzina otrzymała już w 2011 roku. W sumie ona i dzieci dostali więc 1,5 mln zł - zsumowano na łamach dziennika. Kwoty tak wysokie w ocenie Ewy Błasik wynikają z wyrzeczeń, które na rzecz Polski ona i jej rodzina musiały ponieść w wyniku wojskowej kariery jej męża.

- Częste zmiany zamieszkania i odpowiedzialność zapewnienia komfortowych warunków mężowi do wykonywania ekstremalnych zadań w powietrzu nie dawały mi możliwości rozwoju i spełnienia ambicji zawodowych - pisała Błasik w pozwie, na który odpowiedzią są środki z MON.

Samolot typu TU-154M w polskich barwach narodowych, taka maszyna uległa zniszczeniu w czasie losu 10 kwietnia z 2010 roku, źródło: flickr.com/CC

Finansową rekompensatę udało się wynegocjować w postaci ugody.

W 2011 roku Skarb Państwa wypłacił 267 małżonkom, dzieciom i rodzicom ofiar katastrofy pod Smoleńskiem po 250 tys. zł.

Ekshumacje dzielą Polskę i Polaków

Najnowszą odsłoną tematu smoleńskiego w Polsce jest decyzja prokuratury badającej wydarzenia z 10 kwietnia. Śledczy chcą przekopać mogiły ofiar katastrofy smoleńskiej i zbadać, na przełomie 2016 i 2017 roku, wszystkie do tej pory niezbadane szczątki.

Do końca 2016 roku będzie 10 otwarć grobów. Tak poinformował zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek na konferencji poświęconej aktualnemu stanowi śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. 

Śledczy, który był obecny w 2010 roku w Rosji w czasie badania Smoleńska dodał, że ekshumacje wszystkich ofiar katastrofy być może będą zakończone jesienią lub zimą 2017 r.

- Żadnego terminu nie jesteśmy w stanie zdeklarować - podkreślił. Ciał, które pozostały do zbadania są 83. Sekcji tych ciał nie przeprowadzono w Polsce. Pasionek zaznaczył, że przeprowadzenie ekshumacji jest to "ogromna i trudna" operacja.

Decyzja śledczych bardzo zirytowała część rodzin ofiar katastrofy. Pisano nawet list do prezydenta Dudy, by wpłynął na decyzje śledczych i by zaniechano otwierania mogił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • wdzivny 2016-11-10 18:35:08
  Do BOLO: no wtedy całkowita zgoda, tylko, że oni raczej woleli by, aby zapłacił to naród 2 kategorii.
 • wdzivny 2016-11-10 18:28:31
  No i takiemu kolosowi kazano lądowć na opuszczonym wojskowym lotnisku,w dodatku w ekstremanych warunkach pogodowych, jakby wypraszając sobie katastrofę.
 • BOLO 2016-11-10 16:43:46
  wdowie po Błasiku należy dać 150 milionów złotych odszkodowania, a wdowie po Gosiewskim 100 milionów złotych, Dereszowi nic nie dać, bo nosa zadziera. Córce po parze Prezydenckiej 2 x po 500 milionów złotych. Pozostałym po 75 milionów złotych dać odszkodowania. Pieniądze na odszkodowania należy zebrać w zbiórce narodowej pod Kościołem Opatrzności Bożej na Wilanowie w czasie nabożeństw Narodowych przez posłów PiS-uREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA