REKLAMA

Katastrofa smoleńska, Antoni Macierewicz: Instytucje państwowe, które badały katastrofę nie dopełniły swoich obowiązków

  • Autor: PAP/JS
  • 10 kwietnia 2017 16:21
Katastrofa smoleńska, Antoni Macierewicz: Instytucje państwowe, które badały katastrofę nie dopełniły swoich obowiązków Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. (fot.mon.gov.pl/ppor. Robert Suchy)

Instytucje państwowe, które badały katastrofę w Smoleńsku nie dopełniły najbardziej podstawowych swoich obowiązków. Decyzje w tej sprawie miały charakter polityczny - powiedział szef MON Antoni Macierewicz na początku posiedzenia podkomisji smoleńskiej.

• W poniedziałek (10 kwietnia) w gmachu Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie odbywa się posiedzenie podkomisji do ponownego zbadania przyczyny katastrofy samolotu Tu-154M z 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku.

•  "Dziś jest czas czynów, a nie słów" - powiedział Macierewicz na początku posiedzenia podkomisji.

Wskazał, że na dotychczasowy dorobek podkomisji składają się "dziesiątki, wręcz setki analiz, eksperymentów, doświadczeń robionych zarówno w Polsce, jak i za granicą we współpracy z najlepszymi uniwersytetami i instytutami specjalistycznymi zajmującymi się badaniem tragedii, katastrof samolotowych".

"Z przykrością trzeba powiedzieć, z żalem i wstydem, że te instytucje państwowe, które po 10 kwietnia 2010 r. tym się zajęły, nie dopełniły swojego obowiązku, nie dopełniły najbardziej podstawowych swoich obowiązków" - powiedział Macierewicz.

"Ale też, żeby być uczciwym, żeby nie obarczać ludzi, którzy na to nie zasłużyli, trzeba jasno powiedzieć, że decyzje w tej sprawie miały charakter polityczny. Wystarczy powiedzieć, że fundament, jakim jest w każdej takiej sytuacji powołanie Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, został zrealizowały dopiero 5 dni po katastrofie" - powiedział minister.

Dodał, że to ówczesny minister obrony narodowej powinien natychmiast powołać Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. "Zrobił to dopiero 15 kwietnia. W związku z tym nie powinniśmy się dziwić, że ludzie którzy tam zostali wysłani nie mieli pełnomocnictw i możliwości zbadania tej katastrofy, w pierwszych momentach, najważniejszych momentach. Nie powinno się ich obarczać odpowiedzialnością lecz tych, którzy zdecydowali wysłać ich bez żadnych pełnomocnictw, a w międzyczasie przyjąć warunki rosyjskie, które oddały całe postępowanie w ręce rosyjskie" - powiedział.

Zaznaczył, że obecny rząd podejmuje się zadania wyjaśnienia okoliczności katastrofy. "Dzisiaj mamy zaszczyt przedstawić pierwsze wyniki" - powiedział Macierewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA