REKLAMA

Katastrofa smoleńska, Antoni Macierewicz: Piloci chcieli uratować polską delegację z zasadzki

 • Autor: PAP/JS
 • 21 marca 2017 17:18
Katastrofa smoleńska, Antoni Macierewicz: Piloci chcieli uratować polską delegację z zasadzki Wrak tupolewa (fot.wikipedia.org)

W Smoleńsku musiało się stać coś, co uniemożliwiło realizację decyzji kapitana Tu-154M o odejściu na drugi krąg - powiedział w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" szef MON Antoni Macierewicz.

• Zdaniem szefa MON "przekaz na temat tragedii smoleńskiej" pokazuje "działanie dezinformacji jako narzędzia walki przeciwko Polsce".

• Według Macierewicza w przypadku katastrofy smoleńskiej "winą obarcza się pilotów, którzy samolot ratowali, i czyni się wszystko, by uniemożliwić wyjaśnienie prawdziwych okoliczności tragedii".

• Winą za takie działania szef MON obarcza Donalda Tuska. 

Pytany, czego można się spodziewać po pracach Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, której podkomisja ponownie bada katastrofę smoleńską, Macierewicz powiedział, że raportu, "który wskaże przyczyny katastrofy smoleńskiej od strony działania służb nawigacyjnych oraz innych czynników, które wpłynęły na tę straszliwą tragedię".

Zdaniem szefa MON "przekaz na temat tragedii smoleńskiej" pokazuje "działanie dezinformacji jako narzędzia walki przeciwko Polsce". "Klasycznym już przykładem jest manipulacja dotycząca pilotów Tu-154M wprowadzonych w błąd przez nawigatorów rosyjskich. Żaden z badających katastrofę specjalistów rządowych w latach 2010-2015 nie koncentrował swojej uwagi na badaniu jej przyczyn. Z góry obwiniano pilotów, mimo że podjęli decyzję o odejściu na drugi krąg. Nikt się nie zastanawiał, czy nie było awarii samolotu, czy nie wystąpiły inne czynniki - obwinia się natomiast tych, którzy podjęli działania zgodne ze sztuką lotniczą, którzy nie popełnili żadnego istotnego błędu" - twierdzi Macierewicz.

Zdaniem ministra na właściwej wysokości i we właściwym miejscu załoga Tu-154M podjęła decyzję, że nie będzie lądować i odleci na drugi krąg. "Udało im się to w ostatniej chwili po dramatycznych sekundach obserwowania, jak samolot wbrew ich woli schodzi coraz niżej. Dla każdego pilota jest oczywiste, że stało się tam coś strasznego. Gdy kapitan wydaje decyzję odchodzimy, wszyscy w kokpicie działają jednomyślnie i nie ma miejsca na dyskusję, sprawny samolot odchodzi więc na drugie zajście, odlatuje. Jeśli dzieje się inaczej, to znaczy, że musiało się stać coś, co uniemożliwiło realizację decyzji kapitana. Nie ma innej możliwości i obowiązkiem komisji badającej katastrofę jest ustalenie przyczyn takiego zdarzenia" - powiedział Macierewicz.

Jego zdaniem w przypadku katastrofy smoleńskiej "winą obarcza się pilotów, którzy samolot ratowali, i czyni się wszystko, by uniemożliwić wyjaśnienie prawdziwych okoliczności tragedii".

"Za takie działanie odpowiedzialność ponosi przede wszystkim Donald Tusk. To oczywiście nie usprawiedliwia tych polityków, urzędników i dziennikarzy, którzy współtworzyli tę schizofreniczną i haniebną atmosferę zakłamania. Ale decyzję podejmował Donald Tusk jako premier i publicznie wziął na siebie za to odpowiedzialność!" - ocenił Macierewicz.

Na pytanie, czy można to już z pewnością stwierdzić, szef MON odpowiedział, że "zostały przeprowadzone bardzo dokładne analizy porównawcze i nie ma cienia wątpliwości, że polscy lotnicy zrobili wszystko, co mogli zrobić w tej sytuacji". "Chcieli uratować polską delegację z zasadzki, w jakiej się wszyscy znaleźli. I mimo tej wspaniałej postawy to właśnie piloci są oskarżani" - dodał.

Pytany o ekshumacje ciał ofiar katastrofy smoleńskiej, Macierewicz powiedział, że jest za wcześnie, by mówić o wnioskach płynących z dotychczasowych ustaleń. "Dopiero po otwarciu wszystkich trumien będziemy mogli ocenić faktyczny stan rzeczy. Żeby sformułować ostateczną opinię, trzeba przeprowadzić do końca cały szereg innych badań. Dzisiaj można wskazać na fakt, że część ciał ofiar miało ślady poparzenia lub były wręcz spalone, a niektóre znaleziono w miejscu, gdzie nie było otwartych punktów ognia. Trzeba więc wyjaśnić, dlaczego na tych ciałach znalazły się ślady oparzeń" - powiedział minister.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (8 komentarzy)

 • antek świr 2017-03-23 20:30:49
  Do puszatek: Kto galopował do pałacu? Tchórz Maciarewicz pierwszy nawiał ze Smoleńska, by dopaść to co zostało w Polsce i posprzątać smród,wiadomo co i po kim...
 • puszatek 2017-03-23 19:28:17
  Do Kuku na muniu: Gdyby od razu nie było stu wersji wypadku, mącenia, kombinowania włącznie z galopem Komorowskiego do pałacu, mimo iż nie było oficjalnej wiadomości o śmierci prezydenta, byłoby to już dawno wyjaśnione. Dla mnie nie ulega wątpliwości, że PO strasznie tu mąciło. To wszystko zaśmierdziało od początku, jak Kopaczka kopała metr w ziemi, a rosyjscy harcerze znajdowali walające się w błocie rzeczy osobiste zmarłych. Ten POwski smród ciągnie się do dziś.
 • Aleksander Kujawski 2017-03-22 17:28:14
  Szanowny Panie Ministrze ! Niech pan przeczyta przepisy prawa lotniczego. Najlepiej byłobu , gdyby Pan poddał się jak najrychlej badaniom u dobrego psychologa !!! Pan jest opętany mania "spiskową".... To był ewidentny błąd wystraszonech i niedouczomych pilotów. Ja Aleksander Kujawski Latam 68 lat w lotnictwie i dziwię się Panu, że Pan nie znając się na lotnictwie ośmiesza swój urzad Ministra. Tylko psycholg może Panu pomóc!!!
 • Kuku na muniu 2017-03-22 10:24:45
  Dziesiąta już chyba teoria z sufitu po sztucznej mgle, trotylu, elektromagnesie, trzech wybuchach, pancernej brzozie itp. Tego gościa trzeba odizolować bo na inne działania jest już zbyt późno.
 • kutamasgov 2017-03-21 23:39:52
  Do normalny: Byłbyś normalny gdybyś takich głupot nie pisał.
 • wszyscywszystkowiedzą 2017-03-21 23:33:58
  A nie zastanawialiście się, choćby przez chwilę - "misiu" i "normalny", czy jednak może Macierewicz, ma słuszną rację w tym co robi ??? To nie "banda pis" zamiatała od początku tę sprawę pod dywan a ludzie Tuska. Jeżeli ktoś pójdzie "pod trybunał", to na pewno nie PiS.
 • normalny 2017-03-21 21:05:08
  Psychol do nieskonczonosci !!!!!
 • Misiu 2017-03-21 17:59:16
  maciewicz - świr smoleński z bandy pis - pod Trybunał !!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA