REKLAMA

Katastrofa smoleńska. Gliński obawia się, że nigdy nie będzie 100 proc. pewności

  • Autor: GP/PAP
  • 11 kwietnia 2017 09:08
Katastrofa smoleńska. Gliński obawia się, że nigdy nie będzie 100 proc. pewności Wicepremier Piotr Gliński w Łodzi. (fot. MKiDN/twitter.com)

Wicepremier Piotr Gliński (PiS) komentując siódmą rocznicę katastrofy smoleńskiej zasugerował, że błędy popełnione przed laty nigdy nie pozwolą dojść ostatecznie do konkluzji i wniosków.

• Wicepremier i minister kultury chciał kiedyś badać katastrofę smoleńską z pomocą innych naukowców. Jest zdania, że do prawdy może nie udać się dojść, bo popełnione błędy na to nie pozwolą. 

• Piotr Gliński nie podziela też pewności Jarosława Kaczyńskiego, którą ten wyraził 10 kwietnia wieczorem w sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej. Bardziej do wicepremiera przemawiały słowa lidera PiS o wyrzekaniu się nienawiści.

• Dopytany o skutki prac rządu od 2015 roku Gliński wymienił walkę z biedą dzieci i przygotowywany imponujący program mieszkaniowy.

Wicepremier w rządzie, minister kultury Piotr Gliński relacjonował we wtorek (11 kwietnia) jak odebrał siódmą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Polityk odniósł się do dwóch spraw, do przemówienia Jarosława Kaczyńskiego z wieczoru dnia poprzedniego, jak i do słów Andrzeja Dudy, które padły 10 kwietnia i mówił o sukcesie rządu, jakim jest walka z biedą.

- Śledzę ze smutkiem to, co się dzieje w temacie wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej - mówił Gliński w radiu RMF FM we wtorek. - W sytuacji, w jakiej były te sprawy wyjaśnione przez ostatnie siedem lat obawiam się, że nie będziemy mięli 100 proc. pewności co do przyczyn wydarzeń w Smoleńsku.

Polityk, jako profesor nauk humanistycznych, nie chciał komentować ustaleń prokuratury i podkomisji smoleńskiej, która powstała w MON. - Nie znam się na tym - mówił Gliński. - Chociaż jako socjolog byłem członkiem inicjatywy profesorskiej, która proponowała szukanie przyczyn. To byli polscy naukowcy i zagraniczni.

Czytaj: Jarosław Kaczyński mówił o oddaniu śledztwa smoleńskiego Rosjanom

Inicjatywa o której mówił prof. Gliński to jedna z kilku naukowych propozycji sprawdzenia okoliczności katastrofy, którą wypracowano w ostatnich latach. Jedna z ciekawszych propozycji wyszła z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk (PAN), którą wówczas kierował prof. Michał Klaiber. Większość tych propozycji jednak nie została zrealizowana, z powodu braku woli politycznej.

Jarosław Kaczyński mówił o nienawiści

W poniedziałek obchody rocznicowe katastrofy smoleńskiej zakończyły się wiecem przed Pałacem Prezydenckim, pod którym Polacy zbierali się bezpośrednio po wydarzeniach sprzed siedmiu lat. Większość zebranych stanowili zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości, których konsoliduje osoba zmarłego tragicznie Lecha Kaczyńskiego. Jego brat, lider formacji mówił w poniedziałek wieczorem:

- Niektórzy spośród nas, wśród nich i ja, mogliśmy obejrzeć prezentację przygotowaną przez Wojskową Akademię Techniczną, ale także przez uczelnie zagraniczne, uczelnie amerykańskie, która w sposób wysoce wiarygodny pokazała, jak to wszystko wyglądało z bardzo wysokim stopniem prawdopodobieństwa.

Tablica pamiątkowa upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej, które były związane z Ministerstwem Kultury, źródło: twitter.com/mkidn_gov_pl

Według niego prezentacja "pokazała niewłaściwe naprowadzenie samolotu zrobione bez wątpienia w sposób celowy".

Jak mówił Kaczyński, "pokazała też, jak wyglądały wydarzenia na pokładzie samolotu, jak się rozpadał i jak doprowadzano do jego całkowitego zniszczenia". Takimi słowami Kaczyński mobilizował zebranych do wytrwałości.

Gliński powątpiewa

Gliński nie jest takiego przekonania jak lider jego formacji. Kładzie jednak nacisk na inne jego słowa.

- Piękne było przesłanie Kaczyńskiego o wyrzekaniu się nienawiści - mówił jeszcze w RMF FM Gliński. - Do tego prezydent mówił o szacunku. To wątki padające z ust poważnych polityków.

PiS zmienia kraj na lepsze

W konkluzji wątku Gliński odwołał się do polityki realizowanej teraz przez jego obóz. Rząd od półtorej roku reformuje kilka kluczowych sfer życia społeczno-gospodarczego naszego kraju. Z naciskiem na walkę z biedą i rozwiązanie mieszkaniowego problemu, który dotyka młodych Polaków.

- Po dwudziestu latach zaniechań Polsce potrzebne są zmiany - stwierdził wicepremier. -  I te zmiany będziemy realizować. Realizujemy dobrą zmianę. Jeśli to nam się nie udaje to jesteśmy gotowi na korektę.

Dla Glińskiego ważne jest, by zauważyć, że społeczeństwo może być zmęczone dynamiką zmian, co jednak nie będzie ich hamować.

- Udało się nam zlikwidować największą biedę wśród dzieci w Europie - mówił o efekcie programy 500 plus Gliński. - 30 proc. polskich dzieci żyło w sferach biedy. To jest nasz sukces. W 96 proc. tę biedę zmniejszyliśmy.

W dalszej perspektywie PiS i rząd ma zacząć realizować szerszy i bardziej ambitny plan walki z deficytem mieszkań w Polsce. Więcej o Mieszkanie Plus i możliwych pierwszych lokalach mieszkalnych z tej inicjatywy przeczytasz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA