REKLAMA

Katastrofa smoleńska, rocznica: Prezydent Andrzej Duda na grobie Lecha i Marii Kaczyńskich

  • Autor: PAP/AT
  • 10 kwietnia 2017 08:30
Katastrofa smoleńska, rocznica: Prezydent Andrzej Duda na grobie Lecha i Marii Kaczyńskich Nagrobek Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie wawelskiej (fot.wikipedia.org/Poznaniak)

W 7 rocznicę katastrofy smoleńskiej Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w poniedziałek (10 kwietnia) rano w modlitwie przy grobie pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie katedry na Wawelu.

Razem z nim hołd tragicznie zmarłym rodzicom oddała Marta Kaczyńska wraz córkami. Prezydentowi, który weźmie też udział we mszy św., towarzyszy wojewoda małopolski Józef Pilch.

Lech i Maria Kaczyńscy zginęli 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem w drodze do Katynia na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W katastrofie zginęły także 94 inne osoby, w tym wielu wysokich rangą urzędników państwowych, dowódców wojskowych oraz duchownych.

Czytaj też: 10 kwietnia obchody 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej

Uroczystości pogrzebowe prezydenckiej pary odbyły się w Krakowie 18 kwietnia 2010 r. Spoczęli oni w sarkofagu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu.

Prezydent uczestniczył w modlitwie przy grobie pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Andrzej Hrechorowicz/KPRP)

W krypcie, w której znajduje się sarkofag Lecha i Marii Kaczyńskich, znajduje się także tablica ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Na tablicy widnieją: łacińska sentencja "Corpora dormiunt, vigilant animae" (Ciała śpią, dusze czuwają), napis: "Pamięci ofiar katastrofy w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r." oraz nazwiska ofiar katastrofy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA