REKLAMA

Kazimiera Szczuka o aborcji: Nie jestem pewna opinii posłów prawicy

  • Autor: GP
  • 27 czerwca 2016 07:45
Kazimiera Szczuka o aborcji: Nie jestem pewna opinii posłów prawicy Kazimiera Szczuka, historyk literatury, nauczyciel akademicki. Jest działaczem ruchu feministycznego. (fot.:wikipedia.org/CC BY 3.0)

• Kazimiera Szczuka jest wzburzona możliwością głosowania w Sejmie zakazu aborcji.
• Obywatelski projekt uważa za niepewny, bo część posłów prawicy może go głosować, wbrew swoim wcześniejszym zapowiedziom.
• Działaczka feministyczna przyrównała prawo kobiety do zdrowia i życia do wolności słowa i wolności zgromadzeń.

W niedzielę (26 czerwca) aktywistka na rzecz praw kobiet, Kazimiera Szczuka komentowała projekt antyaborcyjny, pod którym zbierane są podpisy. Inicjatywa, która chce wprowadzenia w Polsce bardziej restrykcyjnego prawa aborcyjnego ma już 100 tysięcy podpisów, ale nie ustaje by zwiększyć tę liczbę.

Szczuka w wypowiedzi dla "Newsweeka" wyraziła swoje oburzenie na sam fakt próby przeprowadzenia proponowanego prawa przez parlament.

- Przygotowywany, obywatelski projekt całkowicie zakazujący aborcji to więcej niż mroki średniowiecza, to barbarzyństwo - mówiła w komentarzu do sprawy działaczka i krytyk literacki. - Gdyby (ten projekt - red.) wszedł w życie, to naprawdę będziemy w Polsce zbierać trupy kobiet. Zresztą nawet poddanie go pod głosowanie w Sejmie jest obraźliwe, od samego myślenia o tym można dostać szału.

Czytaj: W maju przeszedł przez Warszawę marsz zwolenników zakazu aborcji

W całej sprawie, która powraca co kilka lat, Szczukę bulwersuje zachowanie posłów prawicy. Komentatorka nie chce wierzyć ich zapewnieniom, że nie popierają idei projektu. - Mogą zmienić zdanie - mówi Szczuka.

- Nie chcemy żadnej nowy wojny aborcyjnej. Po prostu uważamy, że nie można walczyć o wolność i demokrację cząstkowo - podkreśla działaczka ruchu feministycznego. - Kwestie zdrowia i życia kobiet są fundamentem demokracji. Tak samo jak kwestia wolności słowa i wolności zgromadzeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA