REKLAMA

KEP: Współpraca państwa i Kościoła dla dobra człowieka

  • Autor: PAP/JS
  • 19 kwietnia 2017 15:12
KEP: Współpraca państwa i Kościoła dla dobra człowieka Marek Kuchciński i abp Stanisław Gądecki (fot. episkopat.pl)

Prawo musi wypływać z podstaw moralnych; dyskusje o przyszłości Europy nie mogą być tylko domeną technokratów; państwo i Kościół powinny współpracować dla dobra człowieka – uważają uczestnicy konferencji zorganizowanej w siedzibie KEP.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński podkreślił w przerwie konferencji mówił, że w polityce "cały czas szukamy recepty i znalezienia równowagi", w jaki sposób chrześcijanie powinni działać i "przekładać to na rzeczywistość świecką, która byłaby akceptowalna przez wszystkich obywateli". Marszałek Sejmu podkreślił, że godność i prawa osoby są "pierwotne, podstawowe i poprzedzają wszystkie prawa, które tworzymy jako ludzie". Jak mówił, tworzone prawo "musi wypływać z podstaw moralnych, z podstaw etyki chrześcijańskiej".

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podkreślał, że "państwo jest dla człowieka, a nie człowiek dla państwa" i - jak dodał - jest to "pierwsza zasada, która powinna zawsze samoograniczać państwo". Hierarcha dodał, że państwo i kościół to byty odrębne, ale mające wspólną cechę - każdy z nich pracuje dla dobra człowieka, stąd ich współpraca jest czymś logicznym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Pol 2017-07-12 18:37:11
    Każda współpraca Kościoła z rządem nigdy nie była na korzyść Polaków. To samozwańcza zdradziecka kasta.
  • Krzyżowiec w Bentleyu 2017-04-19 16:25:34
    Typowe zakłamanie kleru: Mówi że państwo ma być dla człowieka z zaraz później że prawo kościelne jest ważniejsze od stanowionego. Czyli w dowolnym potencjalnym sporze pomiędzy klerem (nie kościołem) a państwem to kler zawsze będzie miał rację a prawa stanowionego można nie przestrzegać jeżeli się uzna że jest to niezgodne z kanonami. Następnym krokiem będą wojny krzyżowe i palenie czarownic. Mówi także że moralność nie istnieje bez religii co jest oczywistą bzdurą ukutą na potrzeby wtrącania się kleru w politykę.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA