REKLAMA

Kidawa-Błońska: Ziobro przedstawi na komisji informacje o postępowaniu ws. prezesa TK

  • Autor: PAP/JS
  • 05 kwietnia 2016 13:08
Kidawa-Błońska: Ziobro przedstawi na komisji informacje o postępowaniu ws. prezesa TK (fot. Adrian Grycuk/Wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl)

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przedstawi na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości informacje o postępowaniu w sprawie prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego - poinformowała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO).

Kidawa-Błońska powiedziała dziennikarzom po posiedzeniu Konwentu Seniorów, że informacja ministra Ziobry o postępowaniu w sprawie prezesa TK zostanie przedstawiona w najbliższym czasie na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości. "Sprawa została skierowana do komisji, jeśli komisja nie wyczerpie tematu, wraca ona na salę obrad Sejmu" - zaznaczyła. Jak dodała, klub Platformy, który domagał się informacji, zgadza się na takie rozwiązanie.

"Minister Ziobro musi opowiedzieć (o postępowaniu w sprawie Rzeplińskiego), potem komisja podejmie decyzje, czy chce dalej drążyć temat, czy te informacje wystarczą" - powiedziała wicemarszałek Sejmu.

Przewodniczący komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz (PiS) powiedział PAP, że decyzja o terminie posiedzenia z udziałem Ziobry zostanie ustalona na posiedzeniu prezydium komisji.

W piątek (1 kwietnia) wiceszef klubu PO Andrzej Halicki złożył do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego wniosek o przedstawienie przez ministra Ziobrę informacji na temat wznowienia postępowania wobec prezesa TK. Platforma chciała, aby minister poinformował Sejm, na jakiej podstawie stołeczna prokuratura wznowiła postępowanie ws. przekroczenia uprawnień przez prezesa TK.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Michał Dziekański powiedział w piątek PAP, że 16 marca prokuratura wznowiła postępowanie sprawdzające, którego celem jest zbadanie, czy zachodzi podejrzenie przestępstwa przekroczenia uprawnień przez prezesa TK przez wyznaczenie do sprawy składu sędziowskiego niezgodnego z przepisami. Tej treści zawiadomienia od osób fizycznych wpływały do prokuratury, która 15 marca po tygodniowym postępowaniu sprawdzającym, odmówiła wszczęcia śledztwa uznając, że nie ma podejrzenia popełnienia przestępstwa.

Decyzja prokuratury, o której informował TVN24, oburzyła polityków Platformy. W piątek rano, tuż po rozpoczęciu obrad Sejmu, Halicki wystąpił z wnioskiem o przerwę i zwołanie Konwentu Seniorów. "Klub PO wnosi o zwołanie Konwentu Seniorów i umożliwienie (...) złożenia informacji przez ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro na temat zmiany decyzji prokuratury i prób szantażu wobec prezesa Trybunału Konstytucyjnego, pana sędziego Rzeplińskiego: na jakiej podstawie, jakim prawem i kto wydał decyzję o zmianie postępowania wobec prezesa TK" - mówił Halicki.

Ziobro na konferencji prasowej nazwał "wymysłem" twierdzenia Platformy, że wszczęto postępowanie prokuratorskie przeciwko Rzeplińskiemu. Jak tłumaczył, wszczęte jest postępowanie sprawdzające, po zawiadomieniach o podejrzeniu przestępstwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA