REKLAMA

Kim jest Adrian Zandberg?

 • Autor: Gabriel Paździor
 • 21 października 2015 11:12
Kim jest Adrian Zandberg? Adrian Zandberg, członek zarządu partii Razem w materiale wyborczym. Fot. YouTube

Wielu komentatorów uznało debatę liderów, w studiu TVP za wyraz miałkości głównych aktorów sceny politycznej. Innych zaskoczyła postać najmniej znana - Adrian Zandberg z partii Razem.

Partia, w której zarządzie krajowym Zandberg zasiada, to nowa inicjatywa lewicowa. Na sztandarach niesie ideały walki z podziałem Polski na A i B, 6 progów podatkowych i sprzeciw wobec prywatyzacji. Wczoraj Adrian Zandberg miał swoje pięć minut.

Trzydziestoletni doktor historii z Danii

- Trzydzieści lat temu rodzice przywieźli go z Danii do Polski (bez pytania o zdanie…) - tymi słowami zaczyna się sylwetka kandydata do sejmu na oficjalnej stronie partii. Urodził się w 1979 roku. Po przenosinach do PRL zamieszkał w Warszawie.

W stolicy dostał się na studia. Uniwersytet Warszawski był miejscem obrony jego pracy doktorskiej w 2007 roku nt.  brytyjskiej i niemieckiej lewicy socjaldemokratycznej.

Zawsze po lewej stronie

Polityk zawsze był związany z formacjami lewicowymi. W latach istnienia i działania Unii Pracy, był przewodniczącym młodzieżówki tej partii. Gdy SLD doprowadziło do zmarginalizowania formacji Zandberg zaangażował się w tworzenie Młodych Socjalistów. Było to stowarzyszenie skupione na edukacji elit Lewicy.

Był sygnatariuszem listu opublikowanego przez Jacka Kuronia w 2004 roku. Nosił on tytuł „Do przyjaciół alterglobalistów” i traktował o zmianach technologicznych i ich wpływie na życie społeczne.

Nim powstała partia Razem, był zaangażowany w kilka inicjatyw społecznych. Walczył o bezpłatne studia, organizował protesty przeciw wojnie w Iraku, gdy rząd SLD podejmował decyzje o współudziale polskich wojsk w interwencji w tym kraju. Inicjował kampanię przeciwko korporacjom wyprowadzającym zyski do rajów podatkowych.

Razem

Partię razem powołano do istnienia w maju 2015 roku. Formalnie została zarejestrowana w lipcu.

- Dla dziennikarzy, dla mediów, dla polityków to, że inna Polska jest możliwa, to jest coś niemożliwego - mówił o programie i partii Razem Zandberg na spotkaniu programowym 10 października. - To marzenie nie pojawiło się dzisiaj. Nie pojawiło się, gdy narodziło się Razem. To jest to samo marzenie, o które w sierpniu 1980 roku upominali się strajkujący stoczniowcy.

Jest zbudowana na sprzeciwie wobec panującego w Polsce systemu politycznego.

Debata liderów

- Czy ja wyglądam na kogoś kto korzysta z usług spin doktorów? - retorycznie podsumował swój dobry występ w TVP 20 października Zandberg.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • kafel 2015-10-22 19:08:20
  "Chodził" z Nowacką, studiował z Wiplerem! O co tu chodzi? Czy nie ma w tym kraju "normalnych" ludzi? Zawsze muszą być to resortowe(czerwone) dzieci?
 • Karlik z Bederowca 2015-10-22 18:12:34
  Nieczęsto rozumność i przyzwoitość po władzę sięgają, .. szkoda. A choć mam tylko jeden głos, to będzie on tę mądrość budował. Powodzenia.
 • Zbyszek 2015-10-22 14:01:42
  Panie Adrianie, ma Pan mój głosREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA