REKLAMA

Kłopotek o przychodach rolników i jesieni w sejmie. Będzie gorąco?

 • Autor: Włodzimierz Kaleta
 • 29 sierpnia 2016 06:45
Kłopotek o przychodach rolników i jesieni w sejmie. Będzie gorąco? Wiem doskonale, że realnie przychody w rolnictwie spadają - mówi Eugeniusz Kłopotek (Fot.: Adrian Grycuk/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0)

Eugeniusz Kłopotek uważa, że tegoroczna jesień w Sejmie będzie gorąca. To zasługa przemyślanej polityki PiS i jej skutecznej propagandy. - PiS do tej pory prowadzi bardzo sprytną politykę wewnętrzną polegającą na tym, że będąc cały czas w sporze z opozycją, szczególnie z PO i Nowoczesną, podtrzymuje napięcie wśród swojego żelaznego elektoratu. Do tego daje ludziom po kawałeczku chleba, jak to słynne 500 plus – mówi w rozmowie z portalem Parlamentarny.pl, Eugeniusz Kłopotek z PSL.

Jak się ma afera w stadninie koni w Janowie Podlaskim do stanu polskiego rolnictwa? Czy takie porównanie przytaczane przez niektórych komentatorów i polityków jest w ogóle uprawnione?

Eugeniusz Kłopotek: - To, że poleciały głowy za aferę podczas aukcji koni w Janowie Podlaskim, również przedstawicieli władz honorowych reprezentujących stadninę, uważam za dobre.

Okazało się, że czarne chmury, które w pewnym momencie zawisły nad Janowem, wcale nie odeszły. Stadnina straciła na renomie i trudno jej to będzie odrobić, a to będzie powodowało odpływ potencjalnych nabywców naszych fantastycznych koni.

Będzie to strata dla Janowa, rolnictwa i całej gospodarki. Starci dobry wizerunek hodowli polskich arabów, a w ślad za tym wizerunek naszego kraju.

Dopłaty są opóźniane, UE ukarała nas za nadprodukcję mleka. Pan też uważa, że wojna PiS z UE godzi przede wszystkim w rolnictwo?

- Na razie bym tego tak nie interpretował. Wszystko zależy od ludzi. Jako zootechnik wiem i to powiem, że czarne owce znajdą się w każdym stadzie. W tym naszym, to głównie ludzie psują rolnictwo, niszczą jego wizerunek.

Ponoć nigdy rolnikom nie było tak źle, jak teraz?

- To prawda. Widzę to na swoim przykładzie. W ciągu ostatnich czterech lat, gospodarując na tym samym areale ziemi, uprawiając niemal te same rośliny, prowadząc hodowlę gęsi i owiec, przychody w moim zakładzie produkcyjnym spadły o 23 proc.

Udało mi się utrzymywać na powierzchni, mieć zawsze zysk tylko dzięki temu, że obniżyłem koszty funkcjonowania zakładu o 17 proc. Od razu dodaję, że nie kosztem ludzi, nie było u mnie żadnych zwolnień grupowych, ewentualnie naturalne odejścia bez przyjmowania nowych pracowników.

Wiem więc doskonale, że realnie przychody w rolnictwie spadają.

Plan Morawieckiego może zmienić sytuację w rolnictwie na lepszą?

- A czy ktoś zna plan Morawieckiego? To jest zasadnicze pytanie. Opowiadać można wiele. Prawdę pokaże dopiero praktyczna realizacja tych założeń.

Ministrowi zarzuca się zaniedbania organizacyjne i brak dostatecznego nadzoru nad weterynarią, co doprowadziło do rozprzestrzenienia się w Polsce afrykańskiego pomoru świń. Pan też tak uważa?

- Żadna choroba ludzi i zwierząt nie zna granic. Administracyjnie nie zahamuje się jakiejkolwiek choroby na granicy Polski. Prędzej czy później, jeśli ma się do nas przenieść, to się przeniesie.

Chodzi o to, w jaki sposób potrafimy skutecznie ograniczać skutki ewentualnej choroby zakaźnej. W moim województwie też jest szum, bo te padłe, zarażone sztuki trzody są utylizowane w jednym z zakładów na terenie kujawsko-pomorskiego. Rolnicy obawiają się, że choroba przeniesie się na stada świń w naszym województwie.

Nie można jednak za to wszystko osądzać całego resortu. Zwłaszcza winić ministra za działania ludzi, którzy pracują w obszarze rolnictwa i są autorami mniejszych lub większych niedociągnięć, zaniedbań czy nawet afer.

Czytaj też: Merkel w Warszawie na spotkaniu V 4. Tematem rozmowy były Brexit UE i Ukraina

Uważam za dobrą monetę deklarację ministra o tym, że będzie robił wszystko by sytuację w rolnictwie, zwłaszcza pod względem przychodów rolników, poprawić. Pytanie tylko czy to się uda. Dajmy mu trochę czasu na odpowiedź na to pytanie.

Jakie pana zdaniem działania są konieczne, by poprawić obecny stan rolnictwa? 

- Uważam, że mimo wszystko da się wiele zrobić. Jedną z najważniejszych rzeczy jest potrzeba ograniczenia funkcjonowania spekulantów w obszarze rynków rolnych, którzy na niestabilnej sytuacji, często poprzez nieuczciwe i niegodziwe działania, na produkcji ciężko pracujących rolników wychodzą najlepiej. Najwięcej w tym łańcuchu traci ten pierwszy, czyli rolnik.

Jestem za postulatem, by rolnicy organizowali się w większe grupy, nie chcę mówić o grupach producenckich, bo z ich organizacją różnie bywa, ale dla rolników taka wspólnota, to dobry interes.

W Danii czy we Francji rolnicy tak właśnie się zrzeszają i dzięki temu każdy rząd, każda władza, poważnie się z nimi liczy. Również UE, które boi się protestu rolników.

Kolejną ważną sprawą jest, by rolnicy, organizując się, mieli pod kontrolą cały łańcuszek produkcji rolnej, „od producenta do konsumenta”. Łącznie z własną siecią sklepów zorganizowanych przez rolników. Wtedy sytuacja ulegnie poprawie.

Zmiany w prawie pozwalające rolnikom na sprzedawanie własnych produktów, też się dobrze przyczynią wsi.

- Po naszym wejściu do UE rolnicy od razu dostrzegali to przegięcie, jeśli chodzi o surowość polskiego prawa weterynaryjnego wobec sprzedaży produktów rolno-spożywczych. Pod tym względem często wychodziliśmy przed orkiestrę w stosunku do rozwiązań unijnych. To rolnikom psuło zdrowie i nerwy.

Dobrze, że zmiany prawne spowodowały, że trochę ruszyło się ze sprzedażą bezpośrednią, ale jeszcze to nie jest to czego byśmy oczekiwali w tym zakresie, czyli większej swobody i wolności.

Prezes Jarosław Kaczyński zapowiada kolejną nowelizację ustawy o TK. Włączycie się w projekt z własnymi pomysłami na rozwiązanie tego problemu?

- Najlepszym rozwiązaniem byłoby aby obie strony trochę się cofnęły. Po prostu na dłuższą metę tego co się dzieje wokół TK nie da się rozwiązać przy obecnym stanie prawnym. Cały czas jest to podkopywanie jednego z najważniejszych filarów demokratycznego państwa prawnego. Do dziś, za sprawą polityków, Trybunał Konstytucyjny i tak już mocno ucierpiał na swoim wizerunku.

Wydawało się w pewnym momencie, że jest szansa na kompromis. Jest pewien postęp ze strony rządzących, ale nadal dwóch podstawowych rzeczy PiS nie chce wykonać.

Mówienie przez organ wykonawczy jakim jest rząd, że się nie wykona orzeczenia TK czy go nie opublikuje, jest po prosu nie do przyjęcia. Obydwa wyroki, ten z 9 marca i 11 sierpnia, których rząd za takie nie uznaje, muszą być opublikowane.

Jak pan widzi jesień w polskim parlamencie. Będzie znowu gorąca?

- Bardzo gorąca. Wszystkiego bowiem się można spodziewać. PiS do tej pory prowadzi bardzo sprytną politykę wewnętrzną polegającą na tym, że będąc cały czas w sporze z opozycją, szczególnie z PO i Nowoczesną, podtrzymuje napięcie wśród swojego żelaznego elektoratu. Do tego daje ludziom po kawałeczku chleba, jak to słynne 500 plus.

Teraz też dentystę w szkole.

- Tak właśnie. I to powoduje, że poparcie dla PiS wcale nie spada. Schody dla rządzących zaczną się, kiedy ludzie zaczną odczuwać na własne skórze, że ogranicza im się swobody i wolności obywatelskie, że stajemy się państwem policyjnym, represyjnym.

Po drugie, kiedy ludzie zaczną zauważać, że wcale im w kieszeni nie przybywa, a wręcz odwrotnie – ubywa. Wtedy zacznie się odpływ poparcia od obecnej elity rządzącej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (3 komentarzy)

 • rolnik 2016-08-29 15:02:16
  Te cwaniaki z PSL-u kolejny raz chcą do koryta . Alu hula , do pługa - frajerzy
 • Państwo prawa? 2016-08-29 12:40:28
  Do farmer 100 h pasożyt: Dziwie się obecnemu I Rządowi prawicowemu w powojennej Polsce iż, patologię przestępczą rolników KRUS utrzymuje przy korycie, większość z Nas podatników ZUS dopłaca własnymi składkami do pseudo rolników i ich emerytur, co mamy w zmian? Największą aferę gruntową w historii powojennej Polski masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych wszystkich klas na "B"budowlane, opartą na gigantycznych przestępstwach w geodezji pod płaszczykiem starostw powiatowych PSL? Nie budzi wątpliwości należy zlikwidować KRUS, niech płacą składki jak większość podmiotów gospodarczych na równej wysokości do ZUS, obiekty KRUS odremontować w każdym powiecie w ich miejcie oddziały Banku Narodowego można reanimować(czy mądrze zaczniemy krajem gospodarować?).
 • farmer 100 h pasożyt 2016-08-29 07:26:05
  kłopotek może powie kiedy rolnicy zaczną placić na składki emeretalne tak jak robotnicy i przestaną pasożytować na nas ?!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA