REKLAMA

Klub PiS pracuje nad projektem ograniczającym przywileje sędziów TK

  • Autor: PAP/JS
  • 05 sierpnia 2016 07:37
Klub PiS pracuje nad projektem ograniczającym przywileje sędziów TK W kierownictwie klubu PiS i w kierownictwie partii, trwają zaawansowane prace nad projektem ustawy - jak mówią politycy PiS - "debizantyzującym" Trybunał Konstytucyjny (fot.:publicdomainpictures.net/domena publiczna)

Klub PiS przygotuje nowy projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, który ma ograniczyć przywileje sędziów Trybunału, m.in. pozbawić ich uposażenia po przejściu w stan spoczynku.

W kierownictwie klubu PiS i w kierownictwie partii, trwają zaawansowane prace nad projektem ustawy - jak mówią politycy PiS - "debizantyzującym" Trybunał Konstytucyjny.

Informacje te potwierdził w rozmowie wicemarszałek Sejmu i szef Komitetu Wykonawczego PiS Joachim Brudziński. - Podobnie jak w przypadku spółek Skarbu Państwa, odpraw i wynagrodzeń dla ich prezesów, które radykalnie ograniczyliśmy, zamierzamy też zmniejszyć przywileje sędziów TK - powiedział Brudziński.

Jak stwierdził, przywileje sędziów Trybunału są obecnie zbyt "wygórowane".

zgodnie z projektem obecni i przyszli sędziowie TK nie będą otrzymywać uposażenia po przejściu w stan spoczynku.

Jak powiedział Brudziński, nie jest jeszcze ostatecznie przesądzone, czy sędziowie zostaną całkowicie pozbawieni uposażenia, czy zostanie ono znacząco ograniczone. - Ścierają się dwie koncepcje. Zobaczymy jakie rozwiązanie znajdzie się w ostatecznym kształcie projektu - powiedział wicemarszałek Sejmu.

Sędziowie TK mają ponadto zostać pozbawieni możliwości dodatkowej pracy poza Trybunałem, m.in. na uczelniach wyższych.

Czytaj też: Tak radykalnej opinii o rozwiązaniu Trybunału Konstytucyjnego nie ma nawet PiS. Poseł Brynkus z Kukiz’15 nie zostawia złudzeń

Projekt ma też pozbawić sędziów możliwości korzystania ze środków na asystentów, a także ma zlikwidować możliwość pobierania niektórych dodatków funkcyjnych.

- To się wpisuje w koncepcję taniego państwa. Trwają prace nad projektem, który niebawem zgłosi klub PiS - mówi jeden z polityków Prawa i Sprawiedliwości.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA