REKLAMA

Klub PO zamówił ekspertyzy prawne ws. sędziego Muszyńskiego

  • Autor: PAP/JS
  • 23 listopada 2016 15:08
Klub PO zamówił ekspertyzy prawne ws. sędziego Muszyńskiego Szef klubu Platformy Sławomir Neumann (fot.:facebook.com/slawekneumann)

Klub PO zamówił ekspertyzy prawne dotyczące znaczenia ewentualnej współpracy prof. Mariusza Muszyńskiego z UOP i wywiadem dla jego działalności jako członka TK i Komisji Weneckiej - poinformował szef klubu Platformy Sławomir Neumann.

"Gazeta Wyborcza" napisała w środę, że w niezależnych źródłach potwierdziła informację, że sędzia Trybunału Konstytucyjnego Mariusz Muszyński ukrył przed Sejmem, że w latach 90. służył w wywiadzie. Sama praca w służbach specjalnych - pisze "GW" - nie jest przeszkodą w sprawowaniu funkcji sędziego; przeszkodą jest zatajenie tej służby.

Neumann przypomniał na konferencji prasowej, że prof. Muszyński jest reprezentantem Polski w Komisji Weneckiej; wcześniej zasiadał m.in. w Trybunale Stanu. "Prawo i Sprawiedliwość ma dość specyficzne podejście do tych miejsc wskazując tam osobę, która ma agenturalną przeszłość; był agentem wywiadu. Ale jeżeli Trybunałem Konstytucyjnym zajmuje się prokurator stanu wojennego, pan prokurator Piotrowicz (chodzi o posła PiS Stanisława Piotrowicza - red), to wszystko jest możliwe" - ironizował szef klubu PO.

Czytaj też: Prezes TK: Wyjaśnienia sędziego Muszyńskiego nie były konkluzywne

Według niego zasada niezawisłości sędziowskiej stoi w sprzeczności z "przeszłością agenturalną" sędziego Muszyńskiego. "Nie wiemy, jakie były działania pana Muszyńskiego jako agenta Urzędu Ochrony Państwa, czyli państwa już wolnego, ale jednak agenta służb specjalnych, który w swojej działalności mógł być narażony na różnego rodzaju działania, także operacyjne wywiadu. To jest na pewno zła informacja" - ocenił polityk.

Jak zauważył, pierwsze analizy prawne wychodzące z TK dotyczące sprawy sędziego Muszyńskiego są "raczej negatywne dla takiej historii". "Powinien pan sędzia Muszyński bardzo poważnie się zastanowić nad swoją aktywnością w tych ciałach. Będziemy czekać na analizy prawne, czy jest tutaj konflikt interesów, czy jest tu konflikt prawny zasiadania w tych ciałach. Wydaje się na pierwszy ogląd, że może taki konflikt być" - zaznaczył Neumann.

Poinformował, że klub Platformy wystąpił o analizy prawne dotyczące sędziego Muszyńskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA