REKLAMA

KOD w Brukseli: Mateusz Kijowski i spotka się z Fransem Timmermansem

 • Autor: PAP/AT
 • 24 maja 2016 15:20
KOD w Brukseli: Mateusz Kijowski i spotka się z Fransem Timmermansem Lider KOD poinformuje w Brukseli o projektach, które są przygotowywane przez ruch, któremu przewodniczy (Mateusz Kijowski, fot.: twitter.com/kom_obr_dem)

Szef Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski spotka się 25 maja w w Brukseli z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem - poinformował międzynarodowy koordynator KOD Martin Mycielski.

Kijowski, wraz z delegacją Komitetu, jest w Brukseli od poniedziałku. Dotychczas spotkał się z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, szefem Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem i przewodniczącą Zielonych w PE Rebeccą Harms. W planach ma jeszcze rozmowy z szefem frakcji Europejskiej Partii Ludowej w PE Manfredem Weberem i liderem socjalistów Giannim Pittellą.

"Chcemy rozmawiać o KOD, o naszym spojrzeniu na sytuację w Polsce, ale to, że jesteśmy tutaj, w trakcie intensywnych kontaktów KE z polskim rządem, jest przypadkowe" - powiedział PAP Mycielski.

Kijowski w poniedziałek rozmawiał z przedstawicielami gabinetu szefa KE Jean-Claude'a Junckera. Jak relacjonował wówczas dziennikarzom, Komisja skłania się ku dialogowi z polskimi władzami i nie chce zaogniać sytuacji.

Czytaj też: Kijowski wycofał się z programu TVP: "TVPis manipuluje i oszukuje"

Lider KOD poinformuje w Brukseli o projektach, które są przygotowywane przez ruch, któremu przewodniczy. Chodzi o portal informacyjny, który ma być zalążkiem grupy mediów, oraz think tank.

We wtorek w Warszawie Timmermans spotyka się z premier Beatą Szydło oraz prezesem Trybunału Konstytucyjnego Andrzejem Rzeplińskim. Cel jego wizyty to kontynuacja rozmów o możliwości rozwiązania kryzysu wokół TK. W środę Timmermans ma zdać relację w KE ze swych rozmów na cotygodniowym posiedzeniu Komisji.

Od stycznia KE prowadzi wobec Polski procedurę ochrony państwa prawa. Jej rozpoczęcie KE uzasadniała sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego i nierespektowaniem jego wyroków.

Obecne zastrzeżenia KE dotyczą: mianowania sędziów Trybunału Konstytucyjnego i wykonywania wyroków TK w tej sprawie z 3 i 9 grudnia 2015 r.; nowelizacji ustawy o TK z 22 grudnia 2015 r., w tym poszanowania wyroku z 9 marca br. w sprawie konstytucyjności tej ustawy oraz innych wyroków, wydanych po tym dniu; skuteczności procesu stwierdzania zgodności z konstytucją nowych aktów prawnych przyjętych i wprowadzonych w życie w 2016 r., w tym nowej ustawy medialnej.(PAP)

stk/ akl/ ap/ woj/

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Tom 2016-06-01 20:26:51
  Do pikut: Inni SZKODNICY z UE,a raczej jego ZLECENIODAWCY,którym jest nie rękę rząd PiS-u,który nie DZIAŁA w ICH INTERESIE!!!!. KODkijowsk LECI do Brukseli po WSKAZÓWKI i PIENIĄDZE !!! ........ Nie ma na ALIMENTY ,a STAĆ go na latanie do USA,BRUKSELI itd.,CIEKAWE KTO mu to "OPŁACA"!!!!???????????? Pozdrawiam
 • Prokurator z Podkarpacia 2016-05-27 23:16:34
  Do pikut: na pewno nie spółki skarbu państwa. Te martwią się tylko tym aby koryto dla "Demokratycznej Wiekszości" było pełne.
 • patriota! 2016-05-25 07:07:07
  Gratuluje Piłka w grze, Kijowski jeśli faktycznie walczycie o demokrację nie zmiany ustrojowe jak obecna władza należy zauważyć trójpodział władzy w Polsce został zaatakowany,Trybunał Konstytucyjnym(również jak pozostałe urzędy został sparaliżowany , należy zauważyć iż, początki sprowadzenia kraju na margines społeczny zaczęły się od słynnej afery gruntowej w obrębach gmin masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych na budowlane) nie mieliśmy od II wojny światowej takiego kryzysu, przedterminowe wybory są jedynym rozwiązaniem!
 • pikut 2016-05-24 15:51:14
  Taki twór jak KOD - kto go utrzymuje? Kto finansuje takiego szkodnika?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA