REKLAMA

Komisarz Unii Europejskiej Jonathan Hill poda się do dymisji z powodu Brexitu

  • Autor: PAP/AT
  • 25 czerwca 2016 19:05
Komisarz Unii Europejskiej Jonathan Hill poda się do dymisji z powodu Brexitu Wielka Brytania jest uprawniona do posiadania swojego przedstawiciela w Komisji Europejskiej dopóki pozostaje członkiem UE (fot.shutterstock)

Jonathan Hill, brytyjski komisarz UE ds. usług finansowych, oświadczył, że podaje się dymisji na skutek zwycięstwa zwolenników Brexitu w referendum. Jego obowiązki przejmie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis z Łotwy.

"Nie sądzę, że byłoby słuszne, gdybym dalej pracował jako brytyjski komisarz jak gdyby nic się nie stało" - oświadczył Hill w komunikacie. Dodał, że swoją decyzję przekazał już przewodniczącemu Komisji Europejskiej Jean-Claude'owi Junckerowi.

Juncker w osobnym komunikacie zawiadomił, że tekę usług finansowych przejmie Dombrovskis, odpowiadający w KE za euro.

Hill jest członkiem Partii Konserwatywnej i był przewodniczącym Izby Lordów w latach 2013-2014 oraz bliskim współpracownikiem premiera Davida Camerona przed podjęciem obowiązków w Komisji Europejskiej. Był też przeciwnikiem Brexitu.

Czytaj też: Pod okupacją Unii Europejskiej wszystko zdycha

Wielka Brytania jest uprawniona do posiadania swojego przedstawiciela w Komisji Europejskiej dopóki pozostaje członkiem UE. Co do zasady, kandydatów na unijnych komisarzy wskazują rządy krajów członkowskich, a przewodniczący KE w porozumieniu z nimi podejmuje decyzję, jaką dostają tekę.

Ostateczne wyniki czwartkowego referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w UE pokazały, że 51,9 proc. wyborców głosowało za Brexitem, a 48,1 proc. za pozostaniem we Wspólnocie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA