REKLAMA

Komisarze wyborczy wsparciem dla Krajowego Biura Wyborczego

  • Autor: PAP/AT
  • 07 lutego 2018 08:25
Komisarze wyborczy wsparciem dla  Krajowego Biura Wyborczego Osoby, które będą kandydatami szefa MSWiA na komisarzy wyborczych, muszą spełniać określone wymagania, bo minister daje im rękojmię (fot.shutterstock.com)

Każdego dnia zgłaszają się kolejne osoby, które chcą zostać kandydatami na szefa Krajowego Biura Wyborczego - powiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Dodał, że według zapisów ustawy kandydaci muszą spełniać określone wymagania, bo minister daje im rękojmię.

W połowie lutego poznamy kandydatów na nowego szefa Krajowego Biura Wyborczego - zapowiedział w rozmowie na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker .

Wiceminister pytany o pierwsze zgłoszenia na stanowiska nowych komisarzy wyborczych odpowiedział, że "każdego dnia zgłaszają się kolejne osoby, które chcą zostać kandydatami w tej procedurze aplikacyjnej".

Tłumaczył, że według zapisów ustawy "osoby, które będą kandydatami szefa MSWiA na komisarzy wyborczych, muszą spełniać określone wymagania, bo minister daje im rękojmię". Dodał, że kandydaci będą musieli przejść szkolenie prowadzone przez podległy ministerstwu Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego (NIST). Po odbytym szkoleniu Instytut przeprowadzi także egzamin z wiedzy o prawie wyborczym. "Przed nami na pewno bardzo pracowity czas, a chodzi głównie o to, by nowi komisarze byli realnym wsparciem dla Krajowego Biura Wyborczego przy tegorocznych i przyszłorocznych wyborach" - mówił wiceminister.

Pytany "jaka jest gwarancja, że ci nowi komisarze nie będą powiązani z PiS" Szefernaker wyjaśnił, że "proces zgłaszania kandydatów jest bardzo szczegółowy i transparentny". "Zapraszamy wszystkich" - zaznaczył dodając, że "każdy, kto spełnia wymogi ustawowe, może aplikować". Zdaniem wiceministra "trzeba mieć wiele złej woli, by sugerować, że ustawodawca przygotowuje rozwiązania pod konkretne nazwiska". "Absolutnie tak nie jest i myślę, że działania MSWiA w tym względzie sprawią, że wiele osób, które kierowały zarzuty w naszą stronę, będzie zaskoczonych" - mówił. Dodał, że szef MSWiA Joachim Brudziński "na początku lutego wystosował pismo do wszystkich szefów klubów parlamentarnych, by wiedzieli, na jakim etapie jest proces".

Zgodnie z nowelą Kodeksu wyborczego stosunek pracy obecnego szefa Krajowego Biura Wyborczego wygaśnie z dniem powołania przez PKW nowego szefa, co ma nastąpić w 30 dni od dnia wejścia w życie znowelizowanych przepisów. Prawo zgłaszania kandydatów na komisarzy wyborczych oraz trzech kandydatów na szefa Krajowego Biura Wyborczego zostało przyznane szefowi MSWiA.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA