REKLAMA

Komisja ds. służb specjalnych za kandydaturą płk Tomasza Grudzińskiego na wiceszefa SKW

  • Autor: PAP/JS
  • 20 października 2016 16:17
Komisja ds. służb specjalnych za kandydaturą płk Tomasza Grudzińskiego na wiceszefa SKW Tomasz Grudziński (fot.youtube)

• Zastępcą szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego ma zostać b. wiceszef Biura Ochrony Rządu płk Tomasz Grudziński.
• W czwartek sejmowa komisja ds. służb specjalnych pozytywnie zaopiniowała jego kandydaturę - poinformował PAP szef komisji Marek Opioła (PiS).

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz powiedział przed posiedzeniem komisji, że płk Grudziński jest fachowcem; i że zamierza powierzyć mu to stanowisko. "To były wiceszef BOR, odpowiadał wtedy za bezpieczeństwo podczas wizyt zagranicznych. Niestety został odwołany po zmianie rządu przez premiera Donalda Tuska" - powiedział PAP minister.

Macierewicz pytany, jakimi sprawami w SKW zajmie się nowy zastępca wyjaśnił PAP, że będzie odpowiedzialny m.in. za nadzór nad dostępem osób do najwyższych tajemnic i certyfikaty bezpieczeństwa. Dopytywany, czy oznacza to przegląd wszystkich wydanych do tej pory przez wojskowe służby certyfikatów dostępu do tajemnic przypomniał, że już w 2007 r. mówił o ok. 700 tego typu dokumentach, które mogły być sfałszowane. "Ja nie jestem mściwy, ale pamiętliwy" - dodał.

Czytaj też: Szef MON: Misiewicz nadal jest zawieszony w funkcjach, które pełnił

Szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła (PiS) powiedział PAP, że komisja - przy jednym głosie wstrzymującym pozytywnie zaopiniowała jego kandydaturę. "Zna specyfikę służb mundurowych, od roku jest doradcą szefa SKW, poradzi sobie na tej funkcji" - powiedział Opioła.

Przewodniczący powiedział, że komisja zapoznała się z projektami budżetów wszystkich pięciu służb - SKW, SWW, CBA, ABW i AW, ale opinie w tej sprawie dla sejmowej komisji finansów publicznych podejmie na kolejnym posiedzeniu. Posiedzenie było zamknięte a dodatkowo po przeniesieniu obrad komisji do nowej sali w budynku S Sejmu dziennikarze nie mają możliwości oczekiwać na ustalenia posłów.

Zastępcę szefa SKW powołuje Minister Obrony Narodowej na wniosek szefa tej służby, po zasięgnięciu opinii sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA