REKLAMA

Komorowski i Kwaśniewski: Tak dla dalszej integracji europejskiej

 • Autor: aw/pap
 • 25 marca 2017 20:31
Komorowski i Kwaśniewski: Tak dla dalszej integracji europejskiej Były prezydent RP Bronisław Komorowski (fot.facebook)

Do dalszej i głębszej integracji europejskiej , która zapewniła Europie pokój i pojednanie, a Polsce - rozwój wzywali w 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich byli prezydenci: Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski.

• Byli prezydenci wzięli udział w sobotę w konferencji pt. "Polska w Unii Europejskiej - 60 lat Traktatów Rzymskich", organizowanej m.in. przez ich fundacje.

• Traktaty Rzymskie, które powołały do życia m.in. Europejską Wspólnotę Gospodarczą, dały początek zjednoczonej Europie.

• Komorowski i Kwaśniewski przekonywali, że 60-lecie podpisania Traktatów Rzymskich to powód do świętowania.

• Obaj politycy krytykowali przy tym politykę europejską obecnego rządu RP.

"Traktaty Rzymskie to jednak był początek procesu, który odmienił stary kontynent, zmienił także w ostatecznym rozrachunku tamten dramatycznie zróżnicowany stan rzeczy w Europie. Na długo faktycznie uchronił Europę przed wojnami, ograniczył wrogość także pomiędzy narodami" - podkreślał Komorowski.

Kwaśniewski przypomniał, że integracja europejska była odpowiedzią na doświadczenia dwóch najtragiczniejszych wojen, na dramatyczne ówczesne podziały na naszym kontynencie, brak demokracji oraz ideologie autorytarne. "I dała Europie 60 lat pokoju, bezpieczeństwa, rozwoju społecznego, demokracji, szacunku dla praw człowieka, praw kobiet, praw mniejszości" - mówił. Jak dodał, przyniosła także "niewyobrażalny zupełnie dorobek pojednania miedzy narodami".

Według niego, Unia Europejska to jeden - obok Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej - z dwóch najbardziej udanych projektów integracyjnych w dziejach świata. Wyraził przy tym nadzieję, że Unia będzie także w przyszłości wzorcem dla innych zwaśnionych narodów, społeczeństw i państw nie tylko w Europie, ale i na całym świecie.

Kwaśniewski zwrócił przy tym uwagę, że Polsce UE dała nie tylko fundusze strukturalne, ale również otwarte granice, otwarty rynek, możliwość studiów na najlepszych europejskich uczelniach i podejmowania pracy za granicą.

Były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski (fot.facebook)

Obaj byli prezydenci przekonywali, że Unia wymaga zmian, ale powinny one iść w kierunku dalszej integracji. "Nie zgadzam się głęboko z tymi, którzy mówią, że trzeba dzisiaj cofnąć się, że dzisiaj integracja europejska powinna wrócić do korzeni. Jeżeli korzenie oznaczają wartości, to się zgadzam, (…) natomiast nie da się przywrócić stanu świata sprzed 60 lat, dziś ten świat wygląda inaczej" - wskazywał Kwaśniewski.

Przekonywał, że tylko zintegrowana Europa może sprostać współczesnym wyzwaniom, takim jak globalizacja i wielka rewolucja techniczna, zmiany geopolityczne, w ramach których kształtuje się obecnie świat wielobiegunowy oraz zmian demograficznych.

Opowiedział się za przygotowaniem "Planu Marshalla dla Afryki", który pomógłby w rozwoju tego kontynentu, który już dziś zamieszkuje miliard ludzi. Przekonywał też do Europy wielokulturowej, otwartej na przybyszów z innych części świata. "A więc nie trzaskanie drzwiami, nie +Europa-forteca+, ale Europa otwarta" - zaznaczył Kwaśniewski.

Były prezydent, który pełnił swój urząd w latach 1995-2005, kiedy Polska negocjowała warunki akcesji, a następnie dołączyła do Unii, wspominał że przez ostatnie lata Polska postrzegana była jako europejska nadzieja. "Niepokoi mnie bardzo, a wręcz irytuje sposób, w jaki dzisiaj w Polsce obóz rządzący chce rozmawiać o UE. Uważam to za wielki błąd, który będzie dla nas bardzo kosztowny, ale także za nieodpowiedzialność - wobec Polski i Europy" - ocenił Kwaśniewski, dodając że Polska niepotrzebnie rezygnuje z obecności w głównym nurcie procesów europejskich. Przekonywał, że Grupa Wyszehradzka, choć ważna, nie zastąpi współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego (z Francją i Niemcami).

Do retoryki i polityki europejskiej PiS nawiązywał też Komorowski. Przywołał m.in. sformułowany na początku lat 90. pogląd ówczesnego szefa MSZ Krzysztofa Skubiszewskiego. "Polska - mówił w 1992 roku Skubiszewski - może być albo europejska, albo moskiewska, trzeciej drogi nie ma. W moim przekonaniu, ta myśl ministra Skubiszewskiego jest aktualna w znacznej mierze i dzisiaj" - podkreślił.

"I chciałbym ją, dzisiaj, w rocznicę (podpisania) Traktatów Rzymskich, ale także przy okazji wspominania polskiej drogi do UE, zadedykować w sposób szczególny wszystkim pseudopatriotom polskim, którzy wyrażają tak wielkie zatrwożenie o stan naszej suwerenności z tytułu członkostwa w UE" - dodał były prezydent.

Wyraził pogląd, że sprawdzony od czasów Traktatów Rzymskich model rozwoju Europy jest kwestionowany. "Wydaje się, że narasta coraz mocniejsze oczekiwanie, aby model ten obowiązujący poddać bardzo głębokim zmianom i to w zasadzie tak, aby wszystko było po nowemu" - powiedział Komorowski. Przestrzegał, że taka całkowicie nowa wizja Unii może okazać się niebezpieczna.

Za niepokojące uznał też projekty tworzenia Unii "wielu prędkości". Koncepcje taką poparli na początku marca podczas spotkania w Wersalu przywódcy czterech państw UE: prezydent Francji Francois Hollande, kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz premierzy Włoch Paolo Gentiloni i Hiszpanii Mariano Rajoy.

"Wszystko wskazuje na to, że te procesy naprawdę zostały uruchomione, różnicowania się wewnętrznego Unii. My, tu w Polsce, powinniśmy myśleć równolegle, nie tylko jak się przeciwstawić propozycjom zróżnicowania krajów unijnych w zależności od tempa integracji, ale również powinniśmy się zastanowić nad tym, jak trzeba działać na wypadek, jeśli Europa paru prędkości stanie się faktem" - mówił Komorowski. "Musimy mieć alternatywny plan, jak zagwarantować polskie interesy, ale i jak ulokować polskie aspiracje i polskie ambicje" - podkreślił b. prezydent.

Przekonywał, że w sprawie dalszej integracji Polska nie może przyjąć "postawy Rejtana". "Jeśli władze państwa polskiego nie zdobędą się na wysiłek, aby uruchomić rzeczywiście pogłębiona debatę, budować wewnętrzny kompromis, ale także podtrzymywać polskie ambicje i aspiracje do uczestniczenia w procesie pogłębiania integracji europejskiej, będziemy musieli to robić my, obywatele" - powiedział Komorowski.

Były prezydent zachęcał też do powrotu do debaty na temat przyjęcia w Polsce euro.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • Gonia 2017-03-26 10:53:47
  Do KO Solidarność: Bosz...o czym ty gościu..to alkoholik ,chyba że rozumiesz problem...alkoholik i jak Komoruski złodziej na smyczy służb..dno polityczne !
 • KO Solidarność 2017-03-25 21:21:44
  Prezydent Kwaśniewski, to jest gość!!! Szkoda, że tylko dwie kadencje... Ale jeszcze na Pana liczymy, Panie Prezydencie!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA