REKLAMA

Konflikt w rządzie: Streżyńska i ludzie Macierewicza kłócą się o dowody osobiste

  • Autor: AT
  • 26 listopada 2016 14:50
Konflikt w rządzie: Streżyńska i ludzie Macierewicza kłócą się o dowody osobiste Anna Streżyńska i Antoni Macierewicz (fot.mc.gov.pl/mon.gov.pl)

• W rządzie trwa konflikt o to, kto i jak powinien wykonać dowody osobiste.
• Minister Anna Streżyńska i Ministerstwo Rozwoju chce tanich dowodów w komórce.
• Drugi obóz - ludzie Antoniego Macierewicza i MSWiA - walczą o dowody plastikowe z czipem.
• Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych poskarżyła się do ABW i rządu na minister cyfryzacji Annę Streżyńską.
• Twierdzi, że w procesie tworzenia koncepcji nowych dowodów osobistych minister ulega lobbingowi banków i zagranicznej firmy konsultingowej Boston Consulting Group.
• Do konsultacji nie dopuszcza natomiast polskich firm.

Szacunki wskazują, że chodzi o 1-1,5 mld zł. Niektórzy mówią o kwocie przekraczającej grubo ponad 2 mld zł, które pochłonie druk nowych dowodów osobistych. W rządzie są dwa obozy. Anna Streżyńska trzyma razem Ministerstwem Rozwoju kierowanym przez Mateusza Morawieckiego. Przeciwko nim występuje PWPW, za którą stoją współpracownicy Antoniego Macierewicza, wspierani przez Mariusza Błaszczaka i jego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - informuje Money.pl.

Kilka dni temu szefowa cyfryzacji zaprezentowała swój dowód w komórce pod nazwą mDokumenty. Koszt jego wdrożenia to mniej niż 5 mln zł. Później rocznie trzeba będzie jeszcze wykładać niecały milion na utrzymanie systemu.

Pomysł dowodu w komórce już zdążył skrytykować MSWiA. Jego urzędnicy twierdzą, że projekt jest bezużyteczny dla obywateli i drogi, bo będzie wymagał dostawy smartfonów lub tabletów dla 100 tys. mundurowych, a poza tym powiela możliwości, jakie dać ma nowy plastikowy e-dowód z czipem - podaje Money.pl.

To tylko wycinek konfliktu, który trwa od dłuższego czasu - donosi Money.pl. Kilka miesięcy temu PWPW, której prezesem jest bliski współpracownik Antoniego Macierewicza, Piotr Woyciechowski, wysłał do rządu Beaty Szydło oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego pismo, w którym skarży się na Streżyńską i urzędników Morawieckiego.

- Według informacji pochodzących z Ministerstwa Rozwoju tą nieformalną i zamkniętą grupę cashless paperless Poland obsługuje firma konsultingowa Boston Consulting Group wynajęta przez Związek Banków Polskich, a nie MR, co może rodzić pytania o to, w czyim interesie działa grupa - czytamy w liście PWPW, do którego dotarł Money.pl

PWPW twierdzi, że kluczowe decyzje w sprawie cyfryzacji oraz nowych dowodów osobistych, podejmują pracownicy zagranicznych banków.

- Project Managerem całego przedsięwzięcia jest pracownik, wspomnianej już Boston Consulting Group, a strumienie programu są koordynowane przez przedstawicieli Związku Banków Polskich oraz banków, w tym mBanku, który należy do niemieckiego Comerzbank AG, którego największym akcjonariuszem jest Republika Federalna Niemiec" (pisownia oryginalna - przyp. red.) - czytamy w piśmie na stronie Money.pl

PWPW żali się też, że choć prosiła o możliwość uczestniczenia w pracach zespołów, nie została do nich dopuszczona. Blokować dostęp do konsultacji miał dyrektor w Ministerstwie Rozwoju Sebastian Christow.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • jorge 2016-11-27 10:44:00
    Tanie dowody w komórce? Pani Streżyńska ewidentnie lobuje dla producentów telefonów i operatorów telekomunikacyjnych, a że na bezpieczeństwie IT się znam to argumentacji MC za ID w komórce nie akceptuję. Nie cierpię Maciarewicza, jego teorii i przydupasów ale w tym wypadku niestety muszę stwierdzić, że jego pomysł ( w zasadzie nie jego) zwyczajnie lepszy i co więcej sprawdzony.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA