REKLAMA

Kongres PiS: Jarosław Kaczyński ponownie prezesem PiS

 • Autor: pt/pap
 • 02 lipca 2016 16:37
Kongres PiS: Jarosław Kaczyński ponownie prezesem PiS Jarosław Kaczyński był jedynym kandydatem w wyborach na prezesa PiS (fot.pis.org.pl)

Jarosław Kaczyński został w sobotę na kongresie partii ponownie wybrany na szefa Prawa i Sprawiedliwości na trzyletnią kadencję.

Kandydaturę Kaczyńskiego poparło 1008 delegatów, 7 było przeciw, jeden się wstrzymał. Kaczyński był jedynym kandydatem w wyborach przeprowadzonych podczas sobotniego kongresu partii w Warszawie.

Kaczyński zaznaczył w przemówieniu po ogłoszeniu wyników, że 26 lat stoi na czele partii (przed PiS kierował Porozumieniem Centrum ). "To naprawdę czas bardzo długi. Zastanawiałem się nad tym, czy stanąć do wyborów po raz kolejny. Jeśli Bóg pozwoli, po zakończeniu tej kadencji będzie to 30 lat. Bardzo, bardzo długo" - powiedział.

Kaczyński podziękował delegatom za wybór. "Siedem głosów przeciw to dowód, że jakaś demokracja u nas jest. Można powiedzieć, że były to potrzebne głosy" - zażartował.

"Traktuję ten wynik jako akt zaufania, ale jednocześnie pewne upoważnienie do tego, żeby być realnym, rzeczywistym szefem tego wielkiego obozu zmian, który mamy dzisiaj w Polsce, który jest u władzy, który chce, który musi Polskę zmienić" - powiedział prezes PiS.

Kandydaturę Kaczyńskiego poparło 1008 delegatów, 7 było przeciw, jeden się wstrzymał. (fot.pis.org.pl)

"Skoro uzyskałem tego rodzaju zaufanie, chciałbym proces zmian prowadzić, oczywiście nie sam, z innymi, mamy wspaniałą drużynę, ale chciałbym, by ta sprawa była jasna, by to było oczywiste. Wydaje mi się, że jest taka potrzeba, że połączenie młodości, energii i doświadczenia, bo jestem człowiekiem bardzo doświadczonym w polityce, w tym trudnym, ale pięknym czasie zmiany, odrodzenia, przebudzenia się przyda" - dodał.

Kaczyński zaznaczył, że należy wykorzystać czas dany przez wyborców i wypełnić testament tych, którzy odeszli, m.in. ofiar katastrofy smoleńskiej. "Musimy wypełnić testament Lecha Kaczyńskiego, założyciela naszej partii i jej twórcy. Jestem przekonany, że to się nam uda. Jestem przekonany, że ta mocna drużyna, która jest w tej chwili w rządzie, Pałacu Prezydenckim, partii - da radę; że zwyciężymy, że Polska będzie inna, że Prawo i Sprawiedliwość będzie trwało i pięknie zapisze się w annałach polskiej historii" - dodał.

Kaczyński powiedział też, że pod koniec roku jego partia podsumuje "wielki sukces rządu" oraz przedstawi społeczeństwu nowe propozycje. Zapewnił, że PiS ma społeczeństwu wiele do zaoferowania.

Prezes PiS przypomniał, że w swoim wcześniejszym wystąpieniu podczas kongresu wspominał o tym, że można dobrze wykorzystać pieniądze, które jeszcze są w OFE, dla budowy trzeciego filaru, "w ten sposób, żeby każdy z tej sumy, każda rodzina, każde gospodarstwo domowe, 16 milionów ludzi, dostało jakąś sumę".

Kaczyński podkreślił, że "te pieniądze będą dla nich nie do wyjęcia, (ale) do oszczędzania". "Musi być wielka zachęta do oszczędzania, polska gospodarka, polski mechanizm gospodarczy musi zacząć działać inaczej, niż dotąd, nie na zasadzie - pożyczamy, konsumujemy, tylko na zasadzie - oszczędzamy, inwestujemy, idziemy do przodu" - podkreślił.

"To będzie taki wielki prezent dla społeczeństwa, a jednocześnie, to będzie zachęta" - dodał prezes PiS.

"Jednocześnie, według tego planu, nie mojego, ja się nigdy do nie swoich planów nie przyznaję, to mi mówił (wicepremier) Mateusz Morawiecki, 35 miliardów zł ma pójść na gwarancje dla tego przedsięwzięcia, ale jednocześnie dla wsparcia gospodarki, wielkiego planu inwestycyjnego, który jest przed nami - reindustrializacji Polski, odbudowy polskiej gospodarki, przyspieszenia jej rozwoju" - powiedział Kaczyński.

Prezes PiS przekonywał też delegatów, że partia musi być zjednoczona, że musi iść do przodu. "Razem jesteśmy drużyną, razem musimy zmieniać Polskę, razem musimy zwyciężyć" - oświadczył.

Rzecznik klubu PiS Beata Mazurek powiedziała dziennikarzom po ponownym wyborze Kaczyńskiego na prezesa PiS, że to bardzo dobry czas dla partii. "Trzeba życzyć Jarosławowi dużo zdrowia, wytrwałości i cierpliwości, aby miał siły i mógł nas prowadzić do dobrych zmian" - zaznaczyła. Podkreśliła, że "lider jest tylko jeden".

"Dla nas od lat niekwestionowanym liderem jest Jarosław Kaczyński, dzisiaj mamy jego bezapelacyjne zwycięstwo, kolejne lata będzie prowadził Polskę ku dobrej zmianie, która będzie dotykała wszystkich Polaków" - oceniła Mazurek.

W swoim wystąpieniu na kongresie prezes PiS oceniając obecną sytuację stwierdził: "idziemy we właściwy kierunku, ale kolumna nam się rozciągnęła, jest czołówka, ale (...) są też tabory". Jako obszary, które wymagają dalszych zmian wskazał, m.in. służbę zdrowia, system podatkowy oraz służbę dyplomatyczną.

Mazurek pytana później przez dziennikarzy, czy jest to wskazanie trzech resortów, które nie "gonią czołówki rządu" odparła: "Każdy kto jest liderem partii, dzięki któremu mamy rząd, dzięki któremu sprawujemy władzę, ma prawo do oceny, jak funkcjonują resorty. Zawsze ocena funkcjonowania tych resortów może być niewystarczająca. Widocznie zdaniem prezesa pewne rzeczy można robić szybciej i inaczej, ale to nie oznacza, że to co jest robione dzisiaj, jest robione źle".

Jak dodała, można mieć oczekiwania, aby pewnymi sprawami, jak np. służbą zdrowia, zająć się szybciej. "Mam nadzieję, że te słowa, które były dzisiaj kierowane pod adresem resortów, właściwi ministrowie wezmą sobie do serca, po to, aby spełnić oczekiwania Polaków, pani premier Beaty Szydło, czy prezesa Kaczyńskiego"" - zaznaczyła.

Uczestnicy kongresu wybrali też w sobotę 120 członków Rady Politycznej, a także członków sądu dyscyplinarnego i krajowej komisji rewizyjnej. Dokonali też niewielkich zmian w statucie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA