REKLAMA

Koniec z premiami i nagrodami dla ministrów i wiceministrów

  • Autor: PAP/AT
  • 05 marca 2018 11:50
Koniec z premiami i nagrodami dla ministrów i wiceministrów Premier zapowiedziałlikwidację nagród i premii w rządzie (Mateusz Morawiecki, fot.premier.gov.pl)

Chcemy zlikwidować wszelkie nagrody, premie dla ministrów, wiceministrów i sekretarzy stanu - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki

  • Zwiększymy efektywność działania rządu poprzez integrację różnego rodzaju instytucji administracji rządowej - zapowiedział Morawiecki
  • Podsekretarze stanu mają przejść do grupy urzędników służby cywilnej - zapowiedział.
  • Chcemy też zlikwidować wszelkie nagrody, premie dla ministrów i wiceministrów - dodał.

Premier zapowiedział na konferencji prasowej integrację różnego rodzaju instytucji administracji rządowej, która - jak wskazywał - ma zwiększyć efektywność działania rządu.

"Rozpoczęliśmy już ten kierunek działania od integracji instytutów badawczych. W Sejmie jest już ustawa przyjęta przez Radę Ministrów, która ma na celu zmniejszyć liczbę instytutów, a w szczególności zintegrować instytuty, które dotyczą szeroko rozumianej gospodarki w formule Instytutu Łukasiewicza. 41 instytutów będzie podlegać jednej strukturze Instytutu Łukasiewicza" - podkreślił Morawiecki.

Jak dodał, integracja ta ma być kontynuowana także w obszarach inspekcji, czy agencji. "Już pan minister rolnictwa doprowadził do integracji Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych, powstał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa" - wskazał szef rządu.

Morawiecki mówił też o zmianach, jakie dotkną sekretarzy i podsekretarzy stanu, których liczba ma zostać zmniejszona o 20 - 25 proc.

"Chcemy zlikwidować wszelkie nagrody, premie dla ministrów i wiceministrów; dla ministrów i sekretarzy stanu" - zapowiedział premier.

Jak dodał w przypadku podsekretarzy stanu propozycja polega na tym, by "przesunąć tę grupę urzędników, członków korpusu politycznego do grupy urzędników służby cywilnej".

"Jeżeli parlament przychyli się do tej propozycji, wtedy część składu rządu będzie trochę na wzór skandynawski, czy niemiecki, czy francuski, częścią korpusu służby cywilnej, a nie korpusu stricte politycznego" - podkreślił Morawiecki.

Jak dodał, skierowana do Sejmu propozycja będzie przewidywać, że sekretarze stanu, którzy są jednocześnie parlamentarzystami, będą mogli otrzymywać część swojego uposażenia parlamentarnego w wysokości ok. 50-60 proc.

"W przypadku sekretarzy stanu, propozycja, którą chciałbym skierować do parlamentu będzie taka, żeby sekretarze stanu nie otrzymywali żadnych nagród, premii, czy dodatkowych form wynagrodzenia" - zapowiedział premier.

"W przypadku podsekretarzy stanu, a tutaj nie można być podsekretarzem stanu i jednocześnie parlamentarzystą - jest propozycja przesunięcia tej części naszego rządu do korpusu pracowników służby cywilnej, co też będzie wymagało zmian ustawowych" - oświadczył Morawiecki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA