REKLAMA

Konkurs na prezesa TVP: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg złożyła odwołanie

  • Autor: PAP/AT
  • 26 września 2016 07:18
Konkurs na prezesa TVP: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg złożyła odwołanie Konkurs na prezesa TVP wyłonił, jak na razie, czworo kandydatów w finale, ale jest jedno odwołanie (Siedziba TVP, fot.wikipedia.org/VanNouten)

• W konkursie na prezesa Telewizji Polskiej odwołanie złożyła była szefowa TVP1 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg - poinformował przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.
• Raczyńska-Weinsberg nie została zakwalifikowana do trzeciego etapu.

"Konkurs wyłonił, jak na razie, czworo kandydatów w finale, ale jest jedno odwołanie od naszych decyzji, więc nie jest wykluczone, że finał będzie nieco szerszy. Odwołanie złożyła pani Małgorzata Raczyńska. Decyzja większości w sprawie jej nieprzepuszczenia do trzeciego etapu była w moim głębokim przekonaniu decyzją niesłuszną i niesprawiedliwą, zresztą mówiłem o tym od początku, zaraz po tym jak zapadła" - powiedział Czabański na konferencji prasowej w Toruniu.

Szef RMN zaznaczył, że wraz Joanną Lichocką głosował, aby Raczyńska była dopuszczona do finałowego etapu konkursu i mogła wziąć udział w tzw. wysłuchaniach.

"Jej kompetencje są bardzo wysokie, potwierdzone jej dyrektorowaniem w Programie Pierwszym TVP. Jej dyrektorowanie przyniosło wtedy wiele sukcesów. Wystarczy sięgnąć do opracowań w pismach branżowych i statystyk oglądalności telewizji w tamtym czasie. Myślę, że ona powinna być dopuszczona do finału, ale czy będzie - nie wiem. Decyzja zapadnie na kolejnym posiedzeniu Rady, czyli prawdopodobnie 6 października" - podkreślił Czabański.

Decyzją RMN do trzeciego etapu konkursu zastali zakwalifikowani: obecny prezes TVP Jacek Kurski, dyrektor TV Biełsat Agnieszka Romaszewska-Guzy, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krzysztof Skowroński oraz reżyser Bogdan Czajkowski.

Czabański zapowiedział, że wysłuchania publiczne kandydatów na prezesa TVP odbędą się prawdopodobnie 7 października, a w zależności od decyzji Rady w sprawie Raczyńskiej-Weinsberg, weźmie w nich udział czworo lub pięcioro kandydatów.

"Wysłuchania będą publiczne. Będą transmitowane przez telewizję sejmową i będą dostępne w czasie rzeczywistym w internecie, czyli każdy zainteresowany będzie mógł śledzić to na bieżąco. Niektórzy z kandydujących zapowiedzieli już, że w pewnych fragmentach będą prosili o wyłącznie jawności, co jest czasem ze względu na tajemnice spółki konieczne. Oczywiście Rada prawdopodobnie takie wyłączenia będzie uwzględniać" - mówił przewodniczący RMN.

Czabański podał, że rozstrzygnięcie w sprawie prezesa TVP zapadnie około 12 października.

Zapowiedział też, że zaraz po wyłonieniu prezesa TVP będzie ogłoszony konkurs na prezesa Polskiego Radia; zarząd PR będzie jednoosobowy. Po nowym roku obędą się konkursy w rozgłośniach regionalnych.

"Prezes Polskiej Agencji Prasowej został wyłoniony konkursie w kwietniu. My ten konkurs uznajemy, nie będziemy urządzać nowego, tylko pan prezes zostanie przez nas jakby utwierdzony na całą kadencję. Zarząd też będzie jednoosobowy" - podkreślił Czabański.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • pani_w_okularach 2016-09-26 15:00:31
    Rada Mediów Narodowych jest nieodpowiedzialna, powinna zaprzestać niszczącej polityki, jeśli tak ma wyglądać zrównoważona ramówka to sceduje swój abonament na CzabańskiegoREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA