REKLAMA

Konrad Szymański: Donald Tusk nie ułatwia porozumienia

  • Autor: PAP/AT
  • 27 listopada 2017 09:05
Konrad Szymański: Donald Tusk nie ułatwia porozumienia Unijni szefowie rządów powinni mieć świadomość, że przewodniczący Tusk nie wywiązuje się ze swojej roli - mówi wiceszef MSZ (Konrad Szymański, fot.KPRM/flickr.com/domena publiczna)

W roli przewodniczącego Rady Europejskiej wchodzenie w buty polityka krajowego, próba wchodzenia w konflikt jednego z państw członkowskich jest po prostu niezrozumieniem swojej funkcji - powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański nawiązując do tweeta Donalda Tuska.

• Donald Tusk, pisząc swój znany tweet, wyszedł ze swojej roli - powiedział Szymański.

• Jako szef Rady Europejskiej powinien zabiegać o porozumienie między państwami członkowskimi, a nie wchodzić w konflikt z jednym z tych państw - dodał.

W programie "Jeden na jeden" w TVN24 wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański był pytany o tweet szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska sprzed tygodnia i jego wpływ na ostatni szczyt Unii Europejskiej.

Jego zdaniem, pisząc ten tweet, "przewodniczący Tusk wyszedł ze swojej roli".

"W traktacie jest napisane, że powinien zabiegać o porozumienie między państwami członkowskimi. Prowokowanie, powtarzanie stereotypów, wygłaszanie opinii wyjątkowo nieusprawiedliwionych i niesprawiedliwych nie służy temu porozumieniu" - mówił Szymański.

Stąd, w opinii wiceszefa MSZ, unijni "szefowie rządów powinni mieć świadomość, że przewodniczący Tusk nie wywiązuje się ze swojej roli".

Czytaj też: Prezydent: Donald Tusk zrobił rzecz nieprzyzwoitą

"W tej roli, przewodniczącego Rady Europejskiej wchodzenie w buty polityka krajowego, próba wchodzenia w konflikt jednego z państw członkowskich jest po prostu niezrozumieniem swojej funkcji. Traktatowo ta funkcja ma zmierzać do porozumienia, Donald Tusk nie ułatwia dzisiaj porozumienia" - mówił Szymański.

"Jeżeli kiedyś się okaże, w najbliższym czasie, że o porozumienie będzie trudniej, to z całą pewnością 100 procent odpowiedzialności za to będzie musiał wziąć Donald Tusk" - dodał.

Zdaniem Szymańskiego tylko odpowiedzialność premier Beaty Szydło spowodowała, że mimo tego wystąpienia Donalda Tuska "sam proces europejski nie jest dzisiaj zaburzony".

"Równie dobrze można było sobie wyobrazić sytuacje, że stawiamy to na ostrzu noża i oczekujemy jasnej korekty postępowania przewodniczącego Tuska" - zaznaczył wiceszef MSZ.

Przed tygodniem Donald Tusk napisał na Twitterze: "Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawisłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA