REKLAMA

Konrad Szymański: Wiarygodność premiera gwarantem rozwiązania sporów międzynarodowych

  • Autor: PAP/AT
  • 22 marca 2018 06:10
Konrad Szymański: Wiarygodność premiera gwarantem rozwiązania sporów międzynarodowych Mateusz Morawiecki (fot.premier.gov.pl/W. Kompała)

Premier  Mateusz Morawiecki wiarygodnie oferuje otwartość na różne racje stanu i tym samym otwiera naszych partnerów na polskie racje - mówi sekretarz stanu w MSZ Konrad Szymański.

"Premier jest człowiekiem dialogu i nie unika trudnych tematów, wręcz próbuje je otwierać" - powiedział Szymański. Jak podkreślił jednak, sto dni urzędowania premiera "to za mało, żeby tworzyć definitywne oceny".

Szymański pytany w "Rzeczpospolitej" o ocenę 100 dni Mateusza Morawieckiego w polityce zagranicznej odparł, że premier "wiarygodnie oferuje otwartość na różne racje stanu i tym samym otwiera naszych partnerów na polskie racje". Dopytywany, o jakie racje chodzi wymienił m.in. sprawy budżetu europejskiego, politykę imigracyjną, reformy strefy euro, czy też - jak podkreślił - sprawy arcytrudne jak kwestie praworządności w Polsce.

"Perspektywa skutecznej obrony polskich racji przy jednoczesnym zażegnaniu wielu napięć z Brukselą jest dziś na tyle realna, że nasi oponenci w kraju i za granicą są realnie poddenerwowani" - ocenił wiceminister.

Czytaj też: Kto lepszym premierem? Morawiecki czy Szydło?

Na uwagę, że relacje ze strategicznymi parterami wyglądają gorzej po stu dniach premierostwa Morawieckiego, Szymański powiedział, że "osobista wiarygodność premiera Morawieckiego jest gwarantem rozwiązania sporów międzynarodowych, w które Polska została uwikłana".

Wiceminister w wywiadzie pytany był także o kwestię ustawy o IPN. "W przypadku ustawy o IPN mamy bardzo odpowiedzialny wniosek prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego, w którym są przedstawione uzasadnione wątpliwości nie co do celu ustawy, ale co do tego, w jaki sposób są sformułowane przepisy. W tej sprawie może się coś zmienić kiedy wypowie się TK" - powiedział Szymański.

Na uwagę, że premier dystansuje się od tematu euro, a Polska pierwszy raz od lat nie uczestniczyła w szczycie strefy euro stwierdził, że "żadne państwo spoza strefy euro nie bierze udziału w tym spotkaniu".

"O dacie przyjęcia euro w Polsce będziemy rozmawiać, kiedy będzie wiadomo więcej o stanie strefy po kryzysie" - zaznaczył. "Dziś najważniejsze jest to, by zabezpieczyć otwartość instytucji, takich jak unia bankowa i integralność wspólnego rynku po reformie" - podkreślił wiceszef MSZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA