REKLAMA

Konrad Szymański: wiele krzywdzących sądów o Polsce

  • Autor: PAP/JS
  • 13 stycznia 2016 10:32
Konrad Szymański: wiele krzywdzących sądów o Polsce Szymański: "Zależy nam na tym, aby debaty o Polsce były możliwie rzeczowe" (fot. twitter.com)

· Temat Polski nie jest ani jedynym, ani pierwszym punktem spotkania KE.
· Janis A. Emmanouilidis: „Polska jest w pewnym sensie izolowana w Unii Europejskiej”.

„Polska jest w pewnym sensie izolowana w UE; środowa debata jest rodzajem presji na władze w Warszawie” - uważa ekspert European Policy Centre w Brukseli Janis A. Emmanouilidis. Z kolei wiceszef MSZ Konrad Szymański przekonuje, że panuje bardzo wiele krzywdzących, tendencyjnych sądów w związku ze zmianami w Polsce.

Przypomnijmy, w środę (13 stycznia) KE zajmie się sprawą Polski.

"Patrząc na ostatnie tygodnie, miesiące Polska jest w pewnym sensie izolowana w Unii Europejskiej, porównując jej sytuację z tą przed wyborami. Jest bardzo dużo krytyki wśród państw członkowskich, a także w Brukseli (wobec Polski - PAP). Jesteśmy ciekawi, co stanie się w środę, jakie decyzje będą podjęte. Komisja Europejska gra tutaj kluczowa rolę" - powiedział PAP Emmanouilidis.

Ocenił, że środowa debata jest rodzajem presji wywieranej na Polskę, ponieważ - jak mówił - jest "bardzo dużo krytycznej oceny na zewnątrz wobec niektórych propozycji, a także implementacji niektórych decyzji nowego rządu".

"Mieliśmy podobne przypadki w przeszłości, nie były użyte te same instrumenty co teraz, ale były podobne debaty np. w odniesieniu do Austrii. (...) Widzieliśmy to również w przypadku Węgier Wiktora Orbana, teraz mamy Polskę, wcześniej również Rumunię, więc było już trochę tych debat, ale teraz mamy nowe instrumenty i nowe mechanizmy m.in. dotyczący ochrony państwa prawnego" - powiedział ekspert.

Sposób na uporządkowanie wiedzy

Wiceszef MSZ Konrad Szymański w rozmowie z PAP ocenił, że debata w Komisji Europejskiej jest dobrym sposobem, aby "uporządkować wiedzę wszystkich zainteresowanych w tej sprawie, ponieważ w związku ze zmianami, które są proponowane w polskim parlamencie, panuje bardzo wiele uogólnień, często sądów krzywdzących, czy tendencyjnych".

"Komisarze zostaną poinformowani we właściwy sposób o tych sprawach, które są przedmiotem zainteresowania, tak, by ta debata była możliwie rzeczowa. Zależy nam na tym, aby debaty o Polsce były możliwie rzeczowe, by nie odbywały się w atmosferze domysłów, uogólnień, które czasami wprowadzają niepotrzebne napięcia polityczne" - mówił PAP przed kilkoma dniami Szymański.

Wyjaśnił wówczas, że komisarze będą poinformowani o stanie prac i zmian w zakresie polskiego prawa o Trybunale Konstytucyjnym i polskiej ustawy o mediach. "Tak, by mieli ustabilizowany i wiarygodny pogląd na to, jakiego typu zmiany w Polsce nastąpiły, czy też nastąpią" - dodał wiceszef MSZ.

Temat Polski nie jest ani jedynym, ani pierwszym punktem środowego spotkania komisarzy. Obrady zaczynają oni od sprawy kryzysu uchodźczego. Konferencja prasowa wstępnie planowana jest na godz. 12.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA