REKLAMA

Konstanty Radziwiłł: 6 proc. w 2025 r. - bo są marzenia, ale i odpowiedzialność

  • Autor: PAP/JS
  • 29 listopada 2017 16:09
Konstanty Radziwiłł: 6 proc. w 2025 r. - bo  są marzenia, ale i odpowiedzialność Minister dodał, że przeznaczanie 6 proc. PKB na zdrowie było od lat marzeniem wielu środowisk związanych ze służbą zdrowia (Konstanty Radziwiłł, fot. P. Tracz / KPRM)

Ustawa dot. wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r. mówi o progach minimalnych, nie oznacza, że środki nie będą większe; nie można zapisać więcej i szybciej, bo są marzenia, ale i odpowiedzialność – uważa minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

• Minister podkreślił, że progi, które zawarte są w ustawie mówiące o tym ile w kolejnych latach będzie środków to poziom minimum.

• "To nie jest tak, że w przyszłym roku musi być 4,67 proc. PKB, a w 2023 r. - 5,6 proc. PKB. Nie może być mniej, i to zagwarantujemy tą ustawą" - dodał.

"Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, nazywana w ministerstwie ustawą sześć procent, a coraz częściej także zdrowie plus (…), to ustawa, która skupia się na niespotykanym dotychczas w historii polskiego systemu służby zdrowia wzroście nakładów na ochronę zdrowia" - ocenił Radziwiłł na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia.

Wzrost ten, jak podkreślał, ma charakter planowy, systematyczny i systemowy. "Zgodnie z oceną skutków regulacji, gdzie jesteśmy zobowiązani policzyć faktyczny skutek dla sektora finansów publicznych, to ponad 547 mld zł w skali 10 lat. Nie jestem historykiem parlamentaryzmu, ale myślę, że trudno byłoby znaleźć ustawę, poza budżetowymi oczywiście, o tak wielkim ciężarze" - wskazał minister. Dla porównania podał, że regulacja, która wprowadziła program 500 plus, wygeneruje (koszt) ok. 240 mld w 10 lat.

Szef MZ mówił, że w Sejmie, gdzie odbyła się burzliwa debata ustawę w głosowaniu poparło 346 posłów, tylko jeden był przeciw i jeden wstrzymał się do głosu. "To pokazuje, że istnieje bardzo daleko idąca zgoda, co do tego, że rozwiązanie przyjęte w ustawie jest słuszne" - ocenił.

Minister dodał, że przeznaczanie 6 proc. PKB na zdrowie było od lat marzeniem wielu środowisk związanych ze służbą zdrowia - m.in. ekspertów, pracowników i organizacji pacjenckich. "Padał taki postulat, ale nikt nie wierzył, że jest możliwe by to zrealizować. My wchodzimy na tę ścieżkę" - podkreślił.

Konstanty Radziwiłł komentując pojawiające się w przestrzeni publicznej postulaty szybszego tempa wzrostu nakładów i większego poziomu stwierdził, że "przełamywana jest bariera niemożności", "wkraczamy na drogę, która jawi się jako wielka szansa dla polskiego systemu służby zdrowia".

Minister podkreślił, że progi, które zawarte są w ustawie mówiące o tym ile w kolejnych latach będzie środków to poziom minimum. "To nie jest tak, że w przyszłym roku musi być 4,67 proc. PKB, a w 2023 r. - 5,6 proc. PKB. Nie może być mniej, i to zagwarantujemy tą ustawą" - dodał.

"Ktoś mógłby powiedzieć: to dlaczego nie zapisać od razu szybciej, więcej. Dlatego, że z jednej strony mamy marzenia, a z drugiej strony jest kwestia odpowiedzialności" - podkreślił. Minister dodał, że służba zdrowia jest niewątpliwie jednym z najważniejszych zadań państwa, ale nie jest jedynym. "Musimy ważyć możliwości budżetu; zadania, które trzeba sfinansować i potrzeby służby zdrowia" - powiedział.

Rządowa nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przewiduje, że nakłady na ochronę zdrowia będą stopniowo wzrastać. Docelowy poziom nakładów wyznaczono na 6 proc. PKB - ma on być osiągnięty w 2025 r. W przyszłym roku na opiekę zdrowotną będzie przeznaczone nie mniej niż 4,67 proc. PKB, a rok później - 4,86 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA